Nikifor i jego wernisaż

„Nikifor. Malarz nad malarzami” – to tytuł wystawy czasowej, którą po praz pierwszy zaprezentowaliśmy 13 maja 2022 roku. Wieczór był wyjątkowy z kilku powodów.

Po pierwsze – w sali wystawowej Spichlerza, działu etnograficznego muzeum, podziwiać można było ok. 70 prac jednego z najwybitniejszych artystów nieprofesjonalnych, cenionego na całym świecie „malarza gołębiego serca”. Ciekawie zaaranżowana wystawa przekrojowa prezentuje wszystkie ulubione tematy Nikifora oraz pełnię jego barw.

Po drugie – sala wystaw w Spichlerzu miała swój debiut, ponieważ do niedawna mieściła się w niej stała ekspozycja prac Bolesława Biegasa. Biegas „przeprowadził się” na ul. Tumską, a Spichlerz zyskał wspaniałą przestrzeń z wiekowymi drewnianymi belkami stropowymi na wystawy czasowe i inne wydarzenia. Z pewnością spotkamy się tam jeszcze wiele razy.

Po trzecie – na wernisażu mieliśmy znamienitych gości. Kolekcja dzieł Nikifora prezentowana w Spichlerzu pochodzi ze zbiorów warszawskiego Państwowego Muzeum Etnograficznego, dlatego 13 maja byli z nami dyrektor PME Robert Zydel, jego zastępca dr Józef Zalewski oraz autorka scenariusza wystawy Alicja Mironiuk-Nikolska, która wspaniale opowiedziała gościom wystawy o niezwykłych losach artysty z Krynicy.

Zapraszamy na wystawę do Spichlerza (ul. Kazimierza Wielkiego 11 b). Dzieła Nikifora będzie można oglądać w Płocku do 25 września.

Udostępnij: