Minione wystawy czasowe

100-lecie złotego – polskiej waluty narodowej (1924-2024)

W 2024 roku mija sto lat od reform zapoczątkowanych w latach 20. XX w. przez Władysława Grabskiego – wybitnego polskiego ekonomistę i polityka, premiera rządu i ministra Skarbu. Na wystawie zaprezentowane zostaną monety i banknoty obiegowe i kolekcjonerskie związane z historią waluty złotowej w latach 1924-2024.Omówiony zostanie także wpływ różnych…

Wernisaż wystawy „Kruchość rzeczy. Ceramika z kolekcji Grażyny i Wiesława Stachurskich”

Muzeum Mazowieckie w Płocku zaprasza na wernisaż wystawy ceramiki „Kruchość rzeczy. Ceramika z kolekcji Grażyny i Wiesława Stachurskich”. W sali wystaw czasowych przy ul. Kolegialnej 6 zobaczymy blisko 200 znakomitych eksponatów reprezentujących polską ceramikę z jej najlepszego okresu. Obiekty te pochodzą kolekcji Grażyny i Wiesława Stachurskich. Są to obiekty znajdujące…

Wystawa „HerStories. Losy europejskich Żydówek w XX wieku”

Wystawa została przygotowana w ramach projektu HerStories. Poprzez biografie siedmiu Żydówek – z Niemiec, Polski, Grecji, Hiszpanii, Węgier, Słowacji i Czech – przedstawia liczne aspekty żydowskiej historii w Europie ubiegłego stulecia. Podążając ich śladami, możemy zobaczyć, gdzie znajdowały się i czego doświadczały w poszczególnych momentach historii: od pierwszych dekad XX…

Ofiary Zbrodni w Ponarach pod Wilnem 1941-1944

Muzeum Mazowieckie w Płocku zaprasza na wystawę „Ofiary Zbrodni w Ponarach pod Wilnem 1941-1944” Ekspozycję rozpisaną na 15 rollupów przygotował Przemysław Namsołek, członek Zarządu Głównego i Wiceprezes Oddziału Pomorskiego Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej oraz wiceprezes Stowarzyszenia Rodzina Ponarska. Tak autor pisze o swej wystawie: W okresie od lipca…

Wszystkie drogi… – historie Żydów ocalałych z Zagłady

Historia Zagłady to nie tylko historia tych, którzy zginęli, ale również tych, którzy przetrwali… Na przykładzie losów siedemnastu osób ocalałych z Holokaustu, twórcy tej wystawy edukacyjnej starają się zaprezentować m.in. różne drogi przetrwania i opisać dramatyczne decyzje i niebezpieczeństwa, z którymi każda z tych osób musiała się zmierzyć. Tytuł nawiązuje…

Pielgrzym. Wystawa Dawida Wojtalewicza

Dawid Wojtalewicz urodził się 15 grudnia 1989 roku w Gostyninie, a dorastał w Gąbinie. Studiował malarstwo w Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Antwerpii, gdzie uzyskał stopień magistra sztuki z najwyższym wyróżnieniem i nagrodę Hugo Roelandt’a. Swoją wiedzę zdobywał również w Akademii Sztuk Pięknych w Turnhout i w Ateńskiej Szkole Sztuk…

Przez pryzmat ogrodu. Wystawa Mirosława Lumy

Muzeum Mazowieckie w Płocku zaprasza na wystawę malarskiej Mirosława Lumy zatytułowanej „Przez pryzmat ogrodu”. Artysta w małej sali wystaw czasowych przy ul. Kolegialnej 6 prezentuje prace powstałe w czasie ostatnich pięciu lat. Będą to obrazy z cyklu „Ogrody”, w których wypowiada językiem kolorów hymn na cześć piękna witalności, na cześć…

WIELKANOC w pocztówce, pisance, wycinance

Wystawa czasowa ze zbiorów Mariana Sołobodowskiego. Trzonem wystawy jest kolekcja kartek pocztowych o tematyce wielkanocnej. Jest ich aż pół tysiąca. Chronologia tej kolekcji to ponad sto lat historii składania sobie życzeń za pośrednictwem tekstu pisanego ręcznie i poczty. Historia, która zdaje się obecnie dobiegać końca, gdyż atrament i fizyczna, papierowa…

Tadeusz Zaremba (1940-2013). Konserwator zabytków, muzealnik, artysta malarz

Muzeum Mazowieckie w Płocku zaprasza na wernisaż wystawy „Tadeusz Zaremba (1940-2013). Konserwator zabytków, muzealnik, artysta malarz”. Wystawa monograficzna ukazuje muzealny i artystyczny dorobek Tadeusza Zaremby, wieloletniego pracownika Muzeum Mazowieckiego w Płocku. Tadeusz Zaremba odnawiał i konserwował obiekty zabytkowe a także realizował projekty aranżacji wnętrz pomieszczeń użytkowych na terenie Płocka. W…

Wycinanka żydowska – duchowość ukryta w materii papieru

Wycinanka żydowska to tradycyjna sztuka mocno osadzona w religii. Jest jedną z wielu dróg prowadzących człowieka do Boga. Dlatego jest w niej wiele symboli, które mają szczególne znaczenie w religii i folklorze żydowskim; również teksty i litery hebrajskie zaczerpnięte z pism świętych. Twórczynią wycinanek, które będziecie mogli obejrzeć na wystawie…

Słowiańskie Betlejem

Muzeum Mazowieckie w Płocku, oddział etnograficzny w Spichlerzu, zaprasza na świąteczną wystawę czasową „Słowiańskie Betlejem”. Autorką wystawy jest etnografka Elżbieta Piskorz-Branekova, która znana jest ze swych licznych publikacji dot. polskiego stroju ludowego. Od lat fascynuje ją tradycyjna kultura państw bałkańskich i słowiańskich. Wystawa „Słowiańskie Betlejem” ma na celu zaprezentowanie zwyczajów…

Wystawa multimedialna „Pochwała szczęśliwego przypadku/In praise of serendipity”

Muzeum Mazowieckie w Płocku zaprasza na kolejne wydarzenie w ramach projektu „Opowieści. Świat jest bardziej skomplikowany niż nasze prawdy o nim” – wystawę multimedialną „Pochwała szczęśliwego przypadku” poświęconą twórczości patronów projektu, Franciszki i Stefana Themersonów. Tytuł wystawy nawiązuje do interaktywnego charakteru prezentowanych na wystawie prac. Obecność widza w sposób nieprzewidywalny,…

Płocczanin Jakub Guterman – malarstwo i ilustracja

Jakub Guterman urodził się w 1935 roku, dzieciństwo spędził w Płocku. Po wybuchu II wojny światowej przeżył pobyt w płockim getcie, niemieckim obozie w Działdowie, tułaczkę po okupowanej Polsce pod przybraną tożsamością. Jego ojciec Symcha, jako żołnierz Armii Krajowej, zginął w Powstaniu Warszawskim w 1944 roku. Jakub ze swoją mamą…

Wernisaż wystawy „Nad Wisłą, na Urzeczu. Tu było żyć trudno, ale się opłacało

Osadnictwo nadwiślańskie to jeden z głównych tematów badawczych działu Etnografii MMP. Jednym z jego efektów jest powstanie Skansenu Osadnictwa Nadwiślańskiego w Wiączeminie Polskim. Badania obejmują obszar po obu stronach Wisły pomiędzy Płockiem a Warszawą. Wystawa „Nad Wisłą, na Urzeczu” skupia się na nadwiślańskich terenach położonych od Warszawy w górę rzeki.…

Cieśniewski/Blum. A jednak życie

Wystawa prezentuje dialog dwójki artystów, którzy dzielą podobną wiarę w moc i terapeutyczną funkcję sztuki. Połączył ich niecodzienny zbieg okoliczności. Aviva Blum-Wachs urodziła się Warszawie, II wojnę światową przeżyła w ukryciu po „aryjskiej” stronie. Po wyjeździe do Izraela studiowała malarstwo w Instytucie Avni w Tel Awiwie i grafikę w Akademii…

Na skraju tęczy pod smoczą strażą. Skarby przedmiotów metalowych z Brudzynia, Cierpic i Elgiszewa

Zapraszamy do malej sali wystawy czasowych przy ul. Kolegialnej 6 na wystawę „Na skraju tęczy pod smoczą strażą. Skarby przedmiotów metalowych z Brudzynia, Cierpic i Elgiszewa”.Jest to wystawa ze zbiorów Muzeum Archeologicznego w Biskupinie. Na ekspozycji zaprezentowane zostaną 3 skarby (ponad 200 zabytków) z trenów województwa kujawsko-pomorskiego datowane na epokę…

Razem i osobno

Muzeum Mazowieckie w Płocku oraz Uniwersytet Technologiczno – Humanistyczny w Radomiu zapraszają na wystawę prac prof. Andrzeja Markiewicza oraz dr Hanny Wojdały-Markowskiej zatytułowaną „Razem i osobno”. Prof. dr hab. Andrzej Markiewiczur. 1956r. w Skarżysku Kamiennej. Studia w Instytucie Wychowania Artystycznego UMCS w Lublinie, gdzie w 1986r. uzyskał dyplom magistra wychowania…
Wernisaż wystawy "Rekonfiguracje" w muzeum. Biała sala, na ścianach obrazy, w oddali dwie sylwetki zwiedzających kobiet. Na pierwszym planie szklana rzeźba ludzkiej głowy na postumencie, artystycznie przetworzona, przypominająca maskę w hełmie. Szło jest srebrne i przypomina metal.

Rekonfiguracje

Zapraszamy na wystawę profesorów, profesorek, wykładowców i wykładowczyń ASP w Warszawie pt.: „Rekonfiguracje”w Muzeum Mazowieckim w Płocku. Wystawa „Rekonfiguracje” ma na celu ukazanie zachodzących zmian w obszarze społeczno-kulturowym. Przyjęta tolerancja w tworzeniu obrazu i relacyjności dla powstałych nowych obszarów, estetycznych znaczeń doprowadza do określenia stanu posiadania tu i teraz wobec…
Zdjęcie przedstawia fragment wystawy szkła, na długim stole stoją karafki, wazony, kieliszki. Na pierwszy planie karafka z przezroczystego, rżniętego szkła z fioletowym zabarwieniem.

Szkło Huty Niemen

Muzeum Mazowieckie zaprasza na wystawę „Szkło Huty Niemen”, którą prezentować będzie w swej sali wystaw czasowych przy ul. Kolegialnej 6 od 30 czerwca aż do końca 2022 roku. . Na wystawie podziwiać będzie można pół tysiąca katalogowych wyrobów huty Niemen, największego polskiego przedwojennego producenta i eksportera wyrobów szklanych. Wysoko cenione…
Jedno z zdjęć prezentowanych na wystawie, to czarno-biała fotografia bartnika. Mężczyzna ma brodę, futrzaną czapkę, kraciastą koszulę i kurtkę. O czymś opowiada, gestykuluje. W tle jest zimowy pejzaż.

Bartnicy – odwieczni tłumacze życia pszczół

Muzeum Mazowieckie w Płocku zaprasza na wystawę wystawy „Bartnicy – odwieczni tłumacze życia pszczół”, która prezentowana jest w Spichlerzu przy ul. Kazimierza Wielkiego 11b.Autorem wystawy jest Krzysztof Heyke – polski fotografik, wydawca, podróżnik, profesor łódzkiej szkoły filmowej. Wystawa jest owocem licznych podróży odbytych do bliższych i dalszych zakątków globu, a…

Ładysław Tadeusz Żelazowski (1902 – 1993). Harcerz i społecznik

W Muzeum Mazowieckim w Płocku przy ul. Tumskiej 8 od 25 listopada 2022 roku do 15 stycznia 2023 roku oglądać można wystawę czasową „Ładysław Tadeusz Żelazowski (1902 – 1993). Harcerz i społecznik”.Wystawa towarzyszy obchodom 110. rocznicy powstania harcerstwa płockiego. Materiały ikonograficzne zaprezentowane pochodzą ze zbiorów: Jerzego Żelazowskiego, Krzysztofa Krajewskiego, Archiwum…
Zdjęcie przedstawia rzeźbę na tle białej ściany. To widziana z profilu głowa kobiety w długim, odchylającym się do tyłu turbanie. Głowa zaczepiona jest na długim i wąskim postumencie.

Iluzja przestrzeni. Anna Beata Wątróbska-Wdowiarska. Medalierstwo i rzeźba

Muzeum Mazowieckie w Płocku zaprasza do swej sali wystaw czasowych przy ul. Kolegialnej 6 na wystawę „Iluzja przestrzeni” prezentującej prace Anny Beaty Wątróbskiej-Wdowiarskiej. Anna Beata Wątróbska–Wdowiarska, rzeźbiarz – medalier, jest jedną z najbardziej znanych i uznanych polskich artystek zajmujących się tymi dziedzinami sztuki. Studiowała na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.…

Nikifor. Malarz nad malarzami

Spichlerz, Dział Etnograficzny Muzeum Mazowieckiego w Płocku (ul. Kazimierza Wielkiego 11 b), zaprasza na wystawę „Nikifor. Malarz nad malarzami”. W zabytkowych wnętrzach położonego na wiślanej skarpie dawnego zbożowego magazynu oglądać będzie można 70 prac jednego z najbardziej znanych malarzy nieprofesjonalnych. Ekspozycja skupia płótna ze wszystkimi poruszanymi przez Nikifora tematami –…