Oddział

Kamienica secesyjna

Informacje dotyczące oddziału

Adres

ul. Tumska 8, 09-402 Płock

Telefon

Godziny otwarcia

Dni Okres letni Okres zimowy
Pon. Nieczynne Nieczynne
Wt. - Nd. 10:00 – 17:00 10:00 – 16:00

Opis

Zapisy na zajęcia i warsztaty dla szkół i przedszkoli pod numerem: 24 364 70 83/ 72.
Więcej informacji na podstronie Szkoły.

Kamienica secesyjna

O oddziale

Muzeum Mazowieckie w Płocku to najstarsze polskie muzeum powstałe z inicjatywy społecznej w 1821 roku, posiadające zbiory historyczne, numizmatyczne, artystyczne, archeologiczne i etnograficzne.

W kamienicy przy Tumskiej 8, przy reprezentacyjnym deptaku Płocka, oglądać można wystawę „Secesja” – aranżację wnętrz średnio zamożnego domu mieszczańskiego z przełomu XIX i XX wieku, wprowadzającą w klimat secesji i podkreślającą jej dekoracyjność.

Eksponatami są meble ustawione zgodnie z panującymi w epoce zasadami i rzemiosło artystyczne: szkło, metal, ceramika. Nastroju pokojom nadają tkaniny: zasłony, lambrekiny, kotary, portery, wykonane często z ciężkich, mięsistych materiałów. Wiele eksponatów pochodzi z Francji, Niemiec, Austrii, Czech, Belgii i Rosji, sygnalizując tym samym europejskość secesji. We wnętrzach można oglądać projekty wybitnych artystów, m.in. H. van de Veldego, E. Gallégo, J. Hoffmana, K. Laszczki oraz wyroby królewskich manufaktur z Berlina, Miśni, Kopenhagi, także wyroby dobrych firm, jak czeska Amphora, niemieckie Rosenthal, WMF, J.P. Kayser Sohn, Villeroy i Boch, austriacka Bracia Thonet. Spośród polskich zobaczyć można rzemiosło fabryki Frageta, Plewkiewicza, Norblina. Dodatkową wartością jest polskie malarstwo takich artystów, jak J. Malczewski, S. Wyspiański, J. Mehoffer, J. Chełmoński. W. Weiss i inni.  Na każdym z dwóch pięter zaprezentowano komplet pokoi tworzących w założeniu jedno mieszkanie. Na pierwszym oglądamy jadalnię, salon, gabinet, bibliotekę i sypialnię. Na drugim – pokój stołowy, salon, buduar, pokój dziecięcy, sypialnię.

Trzecie piętro secesyjnej kamienicy to m.in. sale poświęcone szkłu i ceramice. Prezentują różnorodność form i technik stosowanych przez projektantów i wytwórnie. Eksponaty pochodzą z firm czeskich, niemieckich, austriackich. Ważną częścią kolekcji są iryzujące szkła austro-węgierskie oraz szkła R. Lallique’a i L. C. Tiffany’ego. Sala ceramiki prezentuje wyroby firm europejskich, takich jak Rosenthal, KMP w Berlinie, Amphora, KMP w Kopenhadze oraz polskich (fabryka w Dębnikach, fabryka w Pacykowie), projekty indywidualne K. Laszczki. J. Szczepkowskiego.

Na trzecim piętrze czeka na zwiedzających także Galeria Malarstwa i Rzeźby Młodej Polski. Wybór obrazów stanowi reprezentatywny zbiór dla malarstwa tego okresu, podziwiać można tu prace największych artystów, jak J. Malczewski, W. Podkowiński, J. Mehhofer, A. Karpiński, W. Weiss, S. Czajkowski. Na szczególną uwagę zasługuje „Autoportret” J. Malczewskiego  i szkic W. Podkowińskiego do słynnego „Szału uniesień”. Wśród rzeźb zobaczymy projekt pomnika Fryderyka Chopina W. Szymanowskiego, ponadto prace m.in. K. Laszczki, H. Kuny, S. Ostrowskiego.

Czwarte piętro to królestwo metalu, medalierstwa i biżuterii. Większość wyrobów metalowych to obiekty srebrne i platerowane, a wśród nich zbiór prac polskich firm: J. Frageta, R. Plewkiewicza, spółki Norblin, Braci Buch i T. Wernera. Prezentujemy tu wyróżniającą się na polskim rynku firmę brązowniczą Braci Łopieńskich. Spoza kraju najwięcej rzemiosła pochodzi z Niemiec, zwłaszcza ze słynnej ze WMF. Ciekawe są formy przedmiotów wykonanych ze stopów cyny (p. Kayser Shon i wazony projektu francuskiego rzeźbiarza A. Moreau).

Medalierstwo – wybór prac wskazuje na wyraziste zmiany, jakie zaszły w medalierstwie w okresie secesji. Sztuka małego reliefu stała się przedmiotem fascynacji wybitnych rzeźbiarzy, w pierwszej kolejności francuskich. Obejrzeć tu można prace najwybitniejszych medalierów francuskich, polskich, wiedeńskich, ale też medale niemieckie, szwajcarskie, włoskie i argentyńskie.

Biżuteria – styl secesji miał odzwierciedlenie również w wyrafinowanych formach biżuteryjnych, do których używano diamentów, szafirów, rubinów, chryzolitów, opali i pereł. Na eskpozycji można zobaczyć wyroby firm rosyjskich, francuskich, szwajcarskich, polskich, austro-węgierskich.

Ul. Tumska 8, Płock

Wystawę zwiedzać można od wtorku do niedzieli, w okresie letnim od godz. 10.00 do 17.00, w okresie zimowym od 10.00 do 16.00 (ostatnie wejście – 45 minut przed zamknięciem).

Cena biletów – 12 zł bilet normalny, 6 zł bilet ulgowy.

Wystawy stałe

Wszystko dla pań. Sklepik modniarski. Kolekcja strojów i akcesoriów mody z przełomu XIX i XX wieku ze zbiorów Muzeum Mazowieckiego w Płocku

Nasz „sklepik modniarski”, uzupełnienie wystawy „Secesja”, zaaranżowany jest w sali na II p. kamienicy secesyjnej przy Tumskiej 8. Głównym elementem aranżacji tego wnętrza są oryginalne meble sklepowe z 1911 r. zakupione jako wyposażenie sklepu w Tucholi. Składają się nań 3 szafy ekspozycyjne oraz 3 lady sklepowe, Meble charakteryzują się subtelną,…
Secesyjny buduar - pomieszczenie o fioletowych ścianach, na podłodze parkiet. Wypełniają je staromodne meble z ciemnego drewna, obite czerwonym pluszem fotele, stolik, na stoliku wazon.

Secesja

W kamienicy przy Tumskiej 8, przy reprezentacyjnym deptaku Płocka, oglądać można wystawę „Secesja” – aranżację wnętrz średnio zamożnego domu mieszczańskiego z przełomu XIX i XX wieku, wprowadzającą w klimat secesji i podkreślającą jej dekoracyjność. Eksponatami są meble ustawione zgodnie z panującymi w epoce zasadami i rzemiosło artystyczne: szkło, metal, ceramika.…
Wystawa Bolesława Biegasa w muzeum, ciemna sala, na tle ściany dwie białe, podświetlone rzeźby przedstawiające nagie figury ludzkie, jedna zasłania twarz dłońmi, druga nakrywa głowę ręką, drugą ręką podtrzymuje piersi. Pośrodku duża płaskorzeźba przedstawiająca pociągłą twarz w ozdobnym ornamencie.

Bolesław Biegas

Ekspozycja twórczości Bolesława Biegasa funkcjonuje w ofercie Muzeum Mazowieckiego w Płocku od 25 lat. W tym czasie miała 4 różne lokalizacje. 28 kwietnia 2022 roku kolekcja 57 prac Biegasa wróciła na ul. Tumską 8 po niemal 12 latach funkcjonowania w innych obiektach/filiach należących do Muzeum Mazowieckiego. Większość eksponowanych obiektów stanowią…
Sala ze sztuką secesyjną inspirowaną ludowością w muzeum, białe ściany z zawieszonymi na nich obrazami przedstawiającymi sceny z życia wsi. Na pierwszym planie obraz z uczestnikami ludowego wesela na koniach w zimowej scenerii.

Sala galicyjska

Sala na trzecim piętrze secesyjnej kamienicy przy ul. Tuskiej 8 prezentuje zbiory sztuki inspirowanej kulturą ludową Małopolski, Podhala oraz Huculszczyzny, czyli krain tak zwanego Królestwa Galicji i Lodomerii wchodzącego w skład Cesarstwa Austro-Węgier. Głównym ośrodkiem rodzimego życia artystycznego na tych terenach był wówczas Kraków, przyćmiewając nawet pod tym względem administracyjną…