Oddział

Kamienica secesyjna

Informacje dotyczące oddziału

Adres

ul. Tumska 8, 09-402 Płock

Telefon

Godziny otwarcia

Dni Okres letni Okres zimowy
Pon. Nieczynne Nieczynne
Wt. - Nd. 10:00 – 17:00 10:00 – 16:00

Opis

Zapisy na zajęcia i warsztaty dla szkół i przedszkoli pod numerem: 24 364 70 83/ 72.
Więcej informacji na podstronie Szkoły.

Kamienica secesyjna

O oddziale

Muzeum Mazowieckie w Płocku to najstarsze polskie muzeum powstałe z inicjatywy społecznej w 1821 roku, posiadające zbiory historyczne, numizmatyczne, artystyczne, archeologiczne i etnograficzne.

Ze względu na największą ekspozycję poświęconą sztuce secesji, zwane jest często „muzeum secesji”. Niezwykle interesująca wystawa mieści się na 4 piętrach i zawiera aranżację wnętrz mieszczańskich, sale rzemiosła artystycznego – szkła, ceramiki, metalu, biżuterii – galerię malarstwa i rzeźby okresu Młodej Polski oraz medalierstwa z przełomu XIX i XX wieku.

Wizytówką Muzeum Mazowieckiego w Płocku obok secesji i zbiorów regionalnych jest również imponująca kolekcja art déco, która znacznie wzbogaciła się w ciągu ostatnich kilku lat. Pokaźny zbiór, liczący kilkaset muzealiów z okresu międzywojennego, tworzą przede wszystkim obiekty polskiego pochodzenia uzupełnione realizacjami europejskimi i amerykańskimi. Trzonem kolekcji są wysokiej klasy meble, dopełnione wyrobami rzemiosła artystycznego – szkła, ceramiki, metalu, tkaniny oraz stroju z jego akcesoriami.

Wystawy stałe

Secesyjny buduar - pomieszczenie o fioletowych ścianach, na podłodze parkiet. Wypełniają je staromodne meble z ciemnego drewna, obite czerwonym pluszem fotele, stolik, na stoliku wazon.

Secesja

Secesyjny buduar – pomieszczenie o fioletowych ścianach, na podłodze parkiet. Wypełniają je staromodne meble z ciemnego drewna, obite czerwonym pluszem fotele, stolik, na stoliku wazon.

Wystawa Bolesława Biegasa w muzeum, ciemna sala, na tle ściany dwie białe, podświetlone rzeźby przedstawiające nagie figury ludzkie, jedna zasłania twarz dłońmi, druga nakrywa głowę ręką, drugą ręką podtrzymuje piersi. Pośrodku duża płaskorzeźba przedstawiająca pociągłą twarz w ozdobnym ornamencie.

Bolesław Biegas

Ekspozycja twórczości Bolesława Biegasa funkcjonuje w ofercie Muzeum Mazowieckiego w Płocku od 25 lat. W tym czasie miała 4 różne lokalizacje. 28 kwietnia 2022 roku kolekcja 57 prac Biegasa wróciła na ul. Tumską 8 po niemal 12 latach funkcjonowania w innych obiektach/filiach należących do Muzeum Mazowieckiego. Większość eksponowanych obiektów stanowią…
Sala ze sztuką secesyjną inspirowaną ludowością w muzeum, białe ściany z zawieszonymi na nich obrazami przedstawiającymi sceny z życia wsi. Na pierwszym planie obraz z uczestnikami ludowego wesela na koniach w zimowej scenerii.

Sala galicyjska

Sala na trzecim piętrze secesyjnej kamienicy przy ul. Tuskiej 8 prezentuje zbiory sztuki inspirowanej kulturą ludową Małopolski, Podhala oraz Huculszczyzny, czyli krain tak zwanego Królestwa Galicji i Lodomerii wchodzącego w skład Cesarstwa Austro-Węgier. Głównym ośrodkiem rodzimego życia artystycznego na tych terenach był wówczas Kraków, przyćmiewając nawet pod tym względem administracyjną…