Wszystko dla pań. Sklepik modniarski. Kolekcja strojów i akcesoriów mody z przełomu XIX i XX wieku ze zbiorów Muzeum Mazowieckiego w Płocku
Nasz „sklepik modniarski”, uzupełnienie wystawy „Secesja”, zaaranżowany jest w sali na II p. kamienicy secesyjnej przy Tumskiej 8. Głównym elementem aranżacji tego wnętrza są oryginalne meble sklepowe z 1911 r. zakupione jako wyposażenie sklepu w Tucholi. Składają się nań 3 szafy ekspozycyjne oraz 3 lady sklepowe, Meble charakteryzują się subtelną,…
Secesja
W kamienicy przy Tumskiej 8, przy reprezentacyjnym deptaku Płocka, oglądać można wystawę „Secesja” – aranżację wnętrz średnio zamożnego domu mieszczańskiego z przełomu XIX i XX wieku, wprowadzającą w klimat secesji i podkreślającą jej dekoracyjność. Eksponatami są meble ustawione zgodnie z panującymi w epoce zasadami i rzemiosło artystyczne: szkło, metal, ceramika.…
Bolesław Biegas
Ekspozycja twórczości Bolesława Biegasa funkcjonuje w ofercie Muzeum Mazowieckiego w Płocku od 25 lat. W tym czasie miała 4 różne lokalizacje. 28 kwietnia 2022 roku kolekcja 57 prac Biegasa wróciła na ul. Tumską 8 po niemal 12 latach funkcjonowania w innych obiektach/filiach należących do Muzeum Mazowieckiego. Większość eksponowanych obiektów stanowią…
Sala galicyjska
Sala na trzecim piętrze secesyjnej kamienicy przy ul. Tuskiej 8 prezentuje zbiory sztuki inspirowanej kulturą ludową Małopolski, Podhala oraz Huculszczyzny, czyli krain tak zwanego Królestwa Galicji i Lodomerii wchodzącego w skład Cesarstwa Austro-Węgier. Głównym ośrodkiem rodzimego życia artystycznego na tych terenach był wówczas Kraków, przyćmiewając nawet pod tym względem administracyjną…
X wieków Płocka. Płock w przestrzeni kulturowej Mazowsza, Polski, Europy
W nowym skrzydle kamienicy przy Tumskiej 8 Muzeum Mazowieckie w Płocku na trzech piętrach prezentuje wystawę stałą poświęconą tysiącletniej historii Płocka. Wstępem do ekspozycji jest część zatytułowana „Tradycje Muzeum Mazowieckiego w Płocku”, nawiązująca do liczącej dwieście lat historii placówki. To odtworzenie wyglądu wystawy muzealnej sprzed drugiej wojny światowej, z czasów,…
Sztuka dwudziestolecia międzywojennego – art déco
Muzeum Mazowieckie w Płocku rozbudowuje swą międzywojenną kolekcję od 15 lat. Większość z liczącego 1,8 tys. obiektów zbioru prezentuje w zabytkowej kamienicy przy ul. Kolegialnej 6 na największej w Polsce wystawie stałej poświęconej sztuce tego okresu. Na parterze kamienicy powita Was miasto nocą z architekturą rysowaną świetlnym mappingiem, mini kino…
Z Płocka i dla Płocka. Galeria płocczan XX wieku. Galeria Themersonów
Zbudowana w oficynie nowej kamienicy przy ul. Kolegialnej 6 ekspozycja prezentuje sylwetki zasłużonych płocczan i osób związanych z miastem. Jej główni bohaterowie to ludzie związani ze sztuką: poeta Władysław Broniewski, aktorka i twórczyni Zespołu Pieśni i Tańca "Mazowsze" Mira Zimińska-Sygietyńska. Na wystawie możemy obejrzeć przedmioty osobiste Władysława Broniewskiego - kapelusz,…
Sztuka Dalekiego Wschodu. Płockie skarby buddyjskiej Azji
Muzealny Spichlerz – dział etnograficzny Muzeum Mazowieckiego w Płocku - znajduje się przy ul. Kazimierza Wielkiego 11b, tuż obok popularnej trasy spacerowej wiodącej brzegiem wiślanej skarpy. Wielu spacerowiczów, nie zdaje sobie sprawy, że w jego zabytkowych murach, znajduje się zaczarowany, świat egzotycznej sztuki – malowniczy labirynt, w którym pobrzmiewają śpiewy…
Kultura Mazowsza w ludowej wizji świata
Mieszcząca się w zabytkowym Spichlerzu na szczycie wiślanej skarpy ekspozycja prezentuje siedem regionów etnograficznych: od Starego Mazowsza, poprzez Kurpie, Puszczę Zieloną i Białą, Łowickie, Gąbińskie, Rawskie i Kołbielskie. Poszczególne regiony charakteryzują inny strój, tkaniny, ceramika, plecionki oraz elementy w szczególny sposób wyróżniające dany obszar (np. gąbińskie skrzynie czy kurpiowskie krzesła…
Muzeum Żydów Mazowieckich
Muzeum i jego wystawa funkcjonują w dziewiętnastowiecznym budynku dawnej bożnicy przy ulicy Kwiatka 7. Tutaj jeszcze niecałe dziewięćdziesiąt lat temu religijni żydowscy mieszkańcy Płocka modlili się, a ich dzieci poznawały tajniki świętych ksiąg. Po II wojnie światowej, zamiast ławek z krzesłami dla tych religijnych maluchów, stanęły maszyny dziewiarskie, działała spółdzielnia…
Skansen Osadnictwa Nadwiślańskiego w Wiączeminie Polskim
Dość masz miejskiego zgiełku? Odszukaj na mapie Wiączemin Polski i już niedługo - szczególnie gdy wyruszasz z Warszawy czy Łodzi - będziesz w miejscu, które zniewoli cię przestrzenią i atmosferą przenikających się kultur. Skansen Osadnictwa Nadwiślańskiego w Wiączeminie Polskim (20 km na wschód od Płocka) jest pamiątką po czasach, gdy…
Wystawa historyczna w Muzeum Wisły Środkowej i Ziemi Wyszogrodzkiej w Wyszogrodzie
Witamy w oddalonym o 40 km od Płocka Wyszogrodzie. Tu, nad brzegiem Wisły, znajdziecie najmłodszy oddział Muzeum Mazowieckiego w Płocku - Muzeum Wisły Środkowej i Ziemi Wyszogrodzkiej w Wyszogrodzie. Jest z nami od roku 2018. Znajdziecie w nim pamiątki związane z Wyszogrodem – archeologiczne zabytki odkryte na średniowiecznym Wzgórzu Zamkowym,pamiątki…