Wystawy stałe

Wszystko dla pań. Sklepik modniarski. Kolekcja strojów i akcesoriów mody z przełomu XIX i XX wieku ze zbiorów Muzeum Mazowieckiego w Płocku

Nasz „sklepik modniarski”, uzupełnienie wystawy „Secesja”, zaaranżowany jest w sali na II p. kamienicy secesyjnej przy Tumskiej 8. Głównym elementem aranżacji tego wnętrza są oryginalne meble sklepowe z 1911 r. zakupione jako wyposażenie sklepu w Tucholi. Składają się nań 3 szafy ekspozycyjne oraz 3 lady sklepowe, Meble charakteryzują się subtelną,…
Secesyjny buduar - pomieszczenie o fioletowych ścianach, na podłodze parkiet. Wypełniają je staromodne meble z ciemnego drewna, obite czerwonym pluszem fotele, stolik, na stoliku wazon.

Secesja

W kamienicy przy Tumskiej 8, przy reprezentacyjnym deptaku Płocka, oglądać można wystawę „Secesja” – aranżację wnętrz średnio zamożnego domu mieszczańskiego z przełomu XIX i XX wieku, wprowadzającą w klimat secesji i podkreślającą jej dekoracyjność. Eksponatami są meble ustawione zgodnie z panującymi w epoce zasadami i rzemiosło artystyczne: szkło, metal, ceramika.…
Wystawa Bolesława Biegasa w muzeum, ciemna sala, na tle ściany dwie białe, podświetlone rzeźby przedstawiające nagie figury ludzkie, jedna zasłania twarz dłońmi, druga nakrywa głowę ręką, drugą ręką podtrzymuje piersi. Pośrodku duża płaskorzeźba przedstawiająca pociągłą twarz w ozdobnym ornamencie.

Bolesław Biegas

Ekspozycja twórczości Bolesława Biegasa funkcjonuje w ofercie Muzeum Mazowieckiego w Płocku od 25 lat. W tym czasie miała 4 różne lokalizacje. 28 kwietnia 2022 roku kolekcja 57 prac Biegasa wróciła na ul. Tumską 8 po niemal 12 latach funkcjonowania w innych obiektach/filiach należących do Muzeum Mazowieckiego. Większość eksponowanych obiektów stanowią…
Sala ze sztuką secesyjną inspirowaną ludowością w muzeum, białe ściany z zawieszonymi na nich obrazami przedstawiającymi sceny z życia wsi. Na pierwszym planie obraz z uczestnikami ludowego wesela na koniach w zimowej scenerii.

Sala galicyjska

Sala na trzecim piętrze secesyjnej kamienicy przy ul. Tuskiej 8 prezentuje zbiory sztuki inspirowanej kulturą ludową Małopolski, Podhala oraz Huculszczyzny, czyli krain tak zwanego Królestwa Galicji i Lodomerii wchodzącego w skład Cesarstwa Austro-Węgier. Głównym ośrodkiem rodzimego życia artystycznego na tych terenach był wówczas Kraków, przyćmiewając nawet pod tym względem administracyjną…
Sala wystawy "X wieków Płocka" muzeum, czerwone ściany, ciemna podłoga z wbudowanymi w nią makietami fundamentów średniowiecznej bramy pod szkłem. Na podłodze gabloty ze znaleziskami archeologicznymi z Płocka i okolic.

X wieków Płocka. Płock w przestrzeni kulturowej Mazowsza, Polski, Europy

W nowym skrzydle kamienicy przy Tumskiej 8 Muzeum Mazowieckie w Płocku na trzech piętrach prezentuje wystawę stałą poświęconą tysiącletniej historii Płocka. Wstępem do ekspozycji jest część zatytułowana „Tradycje Muzeum Mazowieckiego w Płocku”, nawiązująca do liczącej dwieście lat historii placówki. To odtworzenie wyglądu wystawy muzealnej sprzed drugiej wojny światowej, z czasów,…
ystawa art deco w muzeum, duża ciemna sala z czarną podłogą i biało-czarnym podświetlanym panelem na suficie. Na okrągłym podeście po lewej stronie stoi samochód, czerwony kabriolet z lat dwudziestych. Po prawej jest wejście do małego kina, nad wejściem wisi neon z jego nazwą - Odeon.

Sztuka dwudziestolecia międzywojennego – art déco

Muzeum Mazowieckie w Płocku rozbudowuje swą międzywojenną kolekcję od 15 lat. Większość z liczącego 1,8 tys. obiektów zbioru prezentuje w zabytkowej kamienicy przy ul. Kolegialnej 6 na największej w Polsce wystawie stałej poświęconej sztuce tego okresu. Na parterze kamienicy powita Was miasto nocą z architekturą rysowaną świetlnym mappingiem, mini kino…
Grafika reklamnująca galerię płocczan XX wieku. To zbiór archiwalnych, czarno-białych zdjęć bohaterów wystawy, Miry Zimińskiej-Sygietyńskiej, Władysława Broniewskiego, Stefana Themersona.

Z Płocka i dla Płocka. Galeria płocczan XX wieku. Galeria Themersonów

Zbudowana w oficynie nowej kamienicy przy ul. Kolegialnej 6 ekspozycja prezentuje sylwetki zasłużonych płocczan i osób związanych z miastem. Jej główni bohaterowie to ludzie związani ze sztuką: poeta Władysław Broniewski, aktorka i twórczyni Zespołu Pieśni i Tańca "Mazowsze" Mira Zimińska-Sygietyńska. Na wystawie możemy obejrzeć przedmioty osobiste Władysława Broniewskiego - kapelusz,…
Wystawa "Sztuka Dalekiego Wschodu" w Pichlerzu. Jedna z muzealnych sal. Prowadzą do niej ozdobne, rzeźbione drewniane wrota z wejściem w kształce koła. Ściany pomalowane są na czerowono, w środku sali na stolikach i w gablotach eksponowane są figurki Buddy, w większości złote.

Sztuka Dalekiego Wschodu. Płockie skarby buddyjskiej Azji

Muzealny Spichlerz – dział etnograficzny Muzeum Mazowieckiego w Płocku - znajduje się przy ul. Kazimierza Wielkiego 11b, tuż obok popularnej trasy spacerowej wiodącej brzegiem wiślanej skarpy. Wielu spacerowiczów, nie zdaje sobie sprawy, że w jego zabytkowych murach, znajduje się zaczarowany, świat egzotycznej sztuki – malowniczy labirynt, w którym pobrzmiewają śpiewy…
Fragment wystawy "Kultura Mazowsza w ludowej wizji świata" poświęcony Mazowszu Rawskiemu. "Rawskie" - głosi czerwony napis na ścianie. Na ścianie aneksu jest duża czarno-biała fotografia przedstawiająca kobiety w ludowych strojach, nad zdjęciem wiszą kolorowe ludowe wycinanki. Na podłodze stoją manekiny w ludowych kobiecych strojach, z kolorowymi chustkami i zapaskami.

Kultura Mazowsza w ludowej wizji świata

Mieszcząca się w zabytkowym Spichlerzu na szczycie wiślanej skarpy ekspozycja prezentuje siedem regionów etnograficznych: od Starego Mazowsza, poprzez Kurpie, Puszczę Zieloną i Białą, Łowickie, Gąbińskie, Rawskie i Kołbielskie. Poszczególne regiony charakteryzują inny strój, tkaniny, ceramika, plecionki oraz elementy w szczególny sposób wyróżniające dany obszar (np. gąbińskie skrzynie czy kurpiowskie krzesła…
Jeden z obiektów Muzeum Żydów Mazowieckich - staroświecki aparat fotograficzny położony na kilku archiwalnych zdjęciach Płocka.

Muzeum Żydów Mazowieckich

Muzeum i jego wystawa funkcjonują w dziewiętnastowiecznym budynku dawnej bożnicy przy ulicy Kwiatka 7. Tutaj jeszcze niecałe dziewięćdziesiąt lat temu religijni żydowscy mieszkańcy Płocka modlili się, a ich dzieci poznawały tajniki świętych ksiąg. Po II wojnie światowej, zamiast ławek z krzesłami dla tych religijnych maluchów, stanęły maszyny dziewiarskie, działała spółdzielnia…

Skansen Osadnictwa Nadwiślańskiego w Wiączeminie Polskim

Dość masz miejskiego zgiełku? Odszukaj na mapie Wiączemin Polski i już niedługo - szczególnie gdy wyruszasz z Warszawy czy Łodzi - będziesz w miejscu, które zniewoli cię przestrzenią i atmosferą przenikających się kultur. Skansen Osadnictwa Nadwiślańskiego w Wiączeminie Polskim (20 km na wschód od Płocka) jest pamiątką po czasach, gdy…
Sala muzeum w Wyszogrodzie. Kamienna Podłoga, białe ściany. Po obu stronach sali obikety związane z życiem na rzece - łodzie, sieci, wiklinowe kosze. Część sieci i koszy powieszona jest także u sufitu.

Wystawa historyczna w Muzeum Wisły Środkowej i Ziemi Wyszogrodzkiej w Wyszogrodzie

Witamy w oddalonym o 40 km od Płocka Wyszogrodzie. Tu, nad brzegiem Wisły, znajdziecie najmłodszy oddział Muzeum Mazowieckiego w Płocku - Muzeum Wisły Środkowej i Ziemi Wyszogrodzkiej w Wyszogrodzie. Jest z nami od roku 2018. Znajdziecie w nim pamiątki związane z Wyszogrodem – archeologiczne zabytki  odkryte na średniowiecznym Wzgórzu Zamkowym,pamiątki…