Lekcja nr 30
Muzeum na ferie. Zofia, czekoladki i żółty pies
Hej, dzieciaki! Z okazji ferii Muzeum Mazowieckie w Płocku ma dla Was mały prezent😀❄️ Niestety, z powodu pandemii, w tym roku nie spotkamy się na feryjnych półkoloniach. W zamian za to nagraliśmy specjalnie dla Was kilka krótkich filmików o ciekawych przedmiotach, które można oglądać na naszych wystawach🎩👑🔎 W odcinku pierwszym „Muzeum na ferie” nasza edukatorka Natalia opowie Wam o pudełku na czekoladki, żółtym psie i pewnej wspaniałej i odważnej dziewczynie, która by realizować swe pasje musiała przebrać się za chłopaka😊🐕🎁
Lekcja nr 29
Galeria płocczan XX wieku
Muzeum Mazowieckie w Płocku 9 listopada 2021 roku otworzyło swą kolejną wystawę stałą – „Z Płocka i dla Płocka. Galeria Płocczan XX Wieku. Galeria Themersonów”, zbudowaną w oficynie nowej kamienicy przy ul. Kolegialnej 6. Prezentuje ona sylwetki zasłużonych płocczan i osób związanych z miastem. Jej główni bohaterowie to ludzie związani ze sztuką: poeta Władysław Broniewski, aktorka i twórczyni Zespołu Pieśni i Tańca „Mazowsze” Mira Zimińska-Sygietyńska oraz światowej sławy awangardowy artysta Stefan Themerson i jego nie mniej utalentowana żona Franciszka. Prócz nich na wystawie zaprezentowano sylwetki malarzy, rzeźbiarzy, ale i polityków, filantropów, sportowców, ludzi walczących o niepodległość…
Nowocześnie zaaranżowana ekspozycja, przywołująca formą szklane domy z „Przedwiośnia” Żeromskiego, łączy stoiska multimedialne, ekspozytory z fotografiami, opisami i dokumentami oraz osobiste pamiątki po zasłużonych mieszkańcach miasta. Wystawa opowiada o historii miasta przeglądającego się w rzece (błyszcząca tafla Wisły znajdzie także swe miejsce na ekspozycji) poprzez wspomnienia o ludziach z nim związanych.
Wystawa jest częścią obchodów dwusetlecia Muzeum Mazowieckiego w Płocku. Patronat Honorowy nad jubileuszem Muzeum Mazowieckiego objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda. Partnerem wydarzenia jest Miasto Płock. Muzeum Mazowieckie w Płocku jest jednostką organizacyjną Samorządu Województwa Mazowieckiego.
Zapraszamy do obejrzenia filmu towarzyszącego wernisażowi wystawy.
Lekcja nr 28
Obrona Płocka w roku 1920
Za pośrednictwem sieci zwiedzimy fragment wystawy stałej „X wieków Płocka” Muzeum Mazowieckiego w Płocku, poświęconej Obronie Płocka z roku 1920 i odznaczeniu Płocka Krzyżem Walecznych w roku 1921.
Po ekspozycji oprowadza muzealny przewodnik i edukator Michał Sobociński. 10 kwietnia 2021 roku Płock świętował setną rocznicę tego odznaczenia.
Zobaczymy m.in. obraz Stanisława Batowskiego „Obrońcom Płocka z sierpnia 1920 roku”, na którym uwieczniony został Józef Piłsudski dekorujący płocczan, dyplom przyznający tytuł honorowego obywatela, jaki Płock przyznał Naczelnikowi Państwa i wiele innych pamiątek z tego okresu.
Lekcja nr 27
Żaba królewną
Dla wszystkich dzieci mamy prezent 🎁
Jest to autorska prezentacja bajki z terenów Mazowsza pt. „ Żaba królewną”🐸👑, pochodzącej z „Dzieł wszystkich. Tom 42. Mazowsze. Część VII” Oskara Kolberga w wykonaniu pracowników Muzeum Mazowieckiej w Płocku: Magdaleny Lica-Kaczan, Grzegorza Piaskowskiego, Agnieszki Bartosiak, Natalii Jarząbkowskiej i Michała Sobocińskiego.
Mamy nadzieję, że przeniesiecie się z nami w czarodziejski świat dawnych bajek i baśni, gdzie zdarzyć się może naprawdę wszystko 😉🙃.
Słowniczek trudniejszych wyrazów, które pojawiają się w bajce:
👉tabakierka – pojemnik do przechowywania tabaki (sproszkowanego tytoniu)
👉kobierzec – dekoracyjna tkanina pochodzenia wschodniego wykorzystywana jako ozdoba ścienna
👉flinta – strzelba
👉gryf – mityczne zwierzę z ciałem lwa, głową i skrzydłami orła
👉okseft – beczka
Zapraszamy do oglądania 🐸
Lekcja nr 26
Niech zagra dla nas fidel płocka
23 marca 2021 roku w Muzeum Mazowieckim w Płocku miało miejsce niezwykłe wydarzenie. Prz fideli płockiej, XVI-wiecznym instrumencie odkrytym podczas prac archeologicznych w centrum miasta spotkali się Hubert Połoniewicz, lutnik i Bartłomiej Pałyga, wiolonczelista, multiinstrumentalista, specjalizujący się w grze na instrumentach etnicznych. Pierwszy z gości muzeum wykonał niedawno replikę fideli, maksymalnie zbliżoną do oryginału. Drugi z panów na niej zagrał.
Podczas spotkania transmitowanego na żywo za pośrednictwem Facebooka MMP Hubert Połoniewicz i Bartłomiej Pałyga opowiadali o niezwykłym instrumencie. Zabrzmiała także muzyka – prawdopodobnie taka sama, jaka grała w Płocku pięć wieków temu.
Lekcja nr 25
Elżbieta Miecznikowska, etnografka Muzeum Mazowieckiego w Płocki, opowie Wam o tajemnicach ludowych wycinanek. Nauczy Was także, jak wyciąć własne piękne ozdoby.
Zapraszamy!!
Kolekcję ludowych wycinanek z terenu Mazowsza możecie podziwiać w Spichlerzy, Dziale Etnografii Muzeum Mazowieckiego w Płocku, przy ul. Kazimierza Wielkiego 11 b.
Lekcja nr 24
Mury miejskie
Czy Płock w średniowieczu posiadał własne obwarowania? Był to jedynie zamek, czy może mury wokoło całego miasta? Jeśli tak, to gdzie się to wszystko podziało?
Razem z nami wybierz się na wyprawę w odległe czasy i wysłuchaj opowieści o tym jak nasze miasto było dawniej strzeżone!
Lekcja nr 23
Będą lekcje na żywo!
Zapraszamy do muzeum, na nasze tradycyjne, ukochane przez wielu zajęcia. Wreszcie możemy spotkać się twarzą w twarz!
Oto tematy do wyboru!
Lekcja nr 22
Mamy dla Was nowe lekcje!
Niezastąpieni edukatorzy Muzeum Mazowieckiego w Płocku wzbogacili naszą ofertę lekcji on line. Do znanych i lubianych lekcji zajęć zatytułowanych:
- Co to jest muzeum?
- Jak Gall Anonim kronikę pisał
- Jak Kazimierz Wielki zamek i mury w Płocku budował
dokładają cztery kolejne. Oto one!
- W secesyjnej kuchni i przy stole
Lekcja W secesyjnej kuchni i przy stole to zbiór ciekawostek na tematy związane z dawnymi przyjęciami, zasadami etykiety przy stole i ceremoniałem przygotowań do uczt w zamożnych domach XIX i początków XX wieku. Dzieci dowiedzą się kim była Lucyna Ćwierczakiewiczowa, jak wyglądała łyżka dla wąsaczy, czy małe dzieci mogły gotować oraz jak zastawić stół planując podanie 16 dań i dysponując 144 rodzajami sztućców.
Do zajęć przygotowana jest karta z podpowiedzią, jak prawidłowo odłożyć sztućce, by gospodarz wiedział kiedy jego potrawa nam smakowała lub kiedy prosimy o dokładkę oraz zadanie by zaprojektować wzór talerza. Dodatkową zabawą może być dołączona do karty kolorowanka.
Prowadząca – Natalia Jarząbkowska
- Jak żyli nasi przodkowie, czyli krotka historia osadnictwa w okolicach dzisiejszego Płocka
Od jak dawna Słowianie zamieszkują Mazowsze Płockie? Jak wyglądały ich pierwsze osady? Jak zmieniały się osiedla ludzkie na przestrzeni wieków? Kiedy na mapie Mazowsza pojawiły się istniejące do dzień wioski i miasta? Czym zajmowali się nasi przodkowie? Na tego typu pytania odpowie nasza nowa lekcja.W jej trakcie uczniowie dowiedzą się, jakim rodowodem mogą pochwalić się małe miasteczka w okolicach Płocka. Dzięki fragmentom ekspozycji „X wieków Płocka”, źródłom historycznym, fotografiom i mapom poznamy przeszłość naszej najbliższej okolicy.
Młodszym dzieciom w wędrówce przez dzieje towarzyszył będzie specjalny przewodnik – wojownik Mścisław. Po zajęciach każda klasa otrzyma materiały edukacyjne.
Prowadzący – Michał Sobociński
- Płock dawniej i dziś
Lekcja będzie wirtualną wycieczką po historycznym Płocku. Uczniowie trafią do zabytkowych części i budowli naszego miasta, usłyszą skąd się wzięły. Obejrzą widoki dawnego Płocka i przekonają się, jak wielkie zmiany zaszły tu na przestrzeni wieków. Dowiedzą się, od czego pochodzą nazwy niektórych ulic i placów. Zobaczą Płock w innym świetle niż codzienne. Po lekcji udostępniamy materiały edukacyjne.
Prowadząca – Agnieszka Kaniewska-Płocieniak
- Secesja i Młoda Polska
Zajęcia dotyczą sztuki XIX/XX wieku w Polsce i Europie. Uczniowie dowiedzą się z nich kiedy i dlaczego zrodził się styl secesyjny, jakie były jego cechy charakterystyczne, jakie inne nurty sztuki zaistniały w polskim malarstwie epoki Młodej Polski (pojęcia: Młoda Polska, impresjonizm, symbolizm) i jak z sobą współistniały. Odniesiemy się do przykładów europejskich i polskich, a zwłaszcza do twórczości takich artystów jak Stanisław Wyspiański, Jacek Malczewski, Józef Mehoffer i kilka innych jeszcze. Po lekcji udostępniamy materiały edukacyjne. Lekcja przeznaczona dla klas licealnych.
Prowadząca – Agnieszka Kaniewska-Płocieniak
Mamy także lekcję – bonus. Przeprowadzać będziemy ją tylko w kwietniu, dotyczy bowiem ona kwietniowej 100. rocznicy odznaczenia Płocka Krzyżem Walecznych.
Oto ona!
- Opowieść o bohaterze
Lekcja przygotowana specjalnie z okazji 100. rocznicy odznaczenia Płocka Krzyżem Walecznych. Oparta jest o archiwalne zdjęcia i dokumenty. Skupia się na wizycie w Płocku Józefa Piłsudskiego w roku 1921, nawiąże także do obrony Płocka z roku 1920, wyeksponuje sylwetki jego młodych obrońców. Prowadząca i uczniowie zastanowią się także wspólnie kim jest bohater i czy współcześnie można zostać bohaterem.
Prowadząca – Agnieszka Kaniewska-Płocieniak
Informacje organizacyjne
Na lekcje on line Muzeum Mazowieckiego w Płocku zapisać się można pisząc na adres promocja@muzeumplock.eu lub dzwoniąc pod nr telefonu 24 364 70 72/3. Nasi pracownicy odpowiedzą na wszystkie pytania dotyczące technicznej strony lekcji.Zapraszamy wszystkie grupy wiekowe – od przedszkolaków do uczniów szkół ponadpodstawowych! Każda lekcja trwa do 40 minut.
Uwaga – od 1 kwietnia 2021 lekcje muzealne MMP są płatne. Dla grup z terenu Płocka to koszt 25 zł, dla grup spoza Płocka lekcja kosztować będzie 50 zł.
Wyjątkiem jest rocznicowa lekcja-bonus Opowieść o mieście – bohaterze. Jest ona BEZPŁATNA!!
Zapraszamy!
Lekcja nr 21
A właściwie… Trzy lekcje! Zapraszamy na muzealne lekcje on line
Muzeum Mazowieckie w Płocku zaprasza grupy szkole i przedszkolne, a także te „niezrzeszone”, np. rodzinne do wzięcia udziału w muzealnych lekcjach on line.
Zajęcia wpisujące się w podstawy programowe prowadzone są przez naszych doświadczonych edukatorów, towarzyszą im ciekawe prezentacje, po lekcji każda z grup otrzymuje materiały edukacyjne z zestawieniem najważniejszych informacji, ciekawostkami czy zadaniami do samodzielnego wykonania.
Zapraszamy, będzie ciekawie i pouczająco!
Uwaga, uwaga – do końca marca 2021 nasze zajęcia są BEZPŁATNE!
Chętnych prosimy o kontakt
Email – promocja@muzeumplock.eu
Telefon – 24 364 70 72
A oto nasza oferta:
1. Jak Gall Anonim kronikę pisał
Po tej lekcji dzieci będą wiedziały co to jest kronika, kim był Gall Anonim, czym jest manuskrypt oraz jakie są rodzaje pisma. Zobaczą, jak piszę się gęsim piórem, prawdziwą woskową tabliczkę i rylec oraz papirusy i pergaminy. Zajęciom towarzyszy prezentacja z m.in. przykładami cyrylicy, pisma arabskiego i… książkami na łańcuchach! Po zajęciach każdy z uczestników otrzyma drogą elektroniczną materiały edukacyjne z krzyżówką, małym słowniczkiem i zadaniami do samodzielnego wykonania.
Prowadzący – Natalia Jarząbkowska
2. Jak król Kazimierz mury obronne w Płocku budował
Dzieci wysłuchają opowieści o czasach Kazimierza Wielkiego i poznają płockie budowle ufundowane przez króla. Opowieść wzbogacą ilustracje muzealnych zabytków związanych z czasami władcy. Każdy uczestnik zajęć otrzyma drogą elektroniczną materiały edukacyjne – średniowieczną kolorowankę i zadania do wykonania samodzielnie.
Prowadzący – Michał Sobociński
3. Co to jest muzeum
Muzeum kojarzy się z oglądaniem wystaw. Ale praca muzealnika to nie tylko oprowadzanie wycieczek. Większość pracowników muzeów jest niewidoczna dla zwiedzających. Co robią muzealnicy i kim są? Tego dowiecie się podczas zajęć. Zobaczycie przykłady muzeów różnego typu. Dowiecie się w jakim celu istnieją muzea i kiedy pojawiły się pierwsze z nich. Co to jest wystawa, eksponat, kolekcja? Czy zwiedzający mogą obejrzeć wszystkie eksponaty? Zajęciom towarzyszyć będzie prezentacja, każdy z uczestników otrzyma materiały edukacyjne.
Prowadząca – Agnieszka Kaniewska-Płocieniak
Lekcja nr 20
Śladem tajemniczych przedmiotów. Szkielety i trumna
Dziś w naszym cyklu powstałym specjalnie z myślą o ciekawym spędzaniu czasu w okresie ferii – niespodzianka! Coś, co wszystkie dzieci w muzeum lubią najbardziej. Prawdziwe szkielety i trumna z czasów pogańskich! Zapraszamy na wędrówkę „Śladem tajemniczych przedmiotów” z Agnieszką Kaniewską-Płocieniak i Muzeum Mazowieckim w Płocku.
Pod linkiem poniżej znajdziecie kartę edukacyjną do wydrukowania, nauki zabawy.
Lekcja nr 19
Śladem tajemniczych przedmiotów. Święty pan
To już trzecia część naszej wędrówki śladem tajemniczych przedmiotów w Muzeum Mazowieckim w Płocku przygotowanej specjalnie dla wszystkich, którzy spędzają ferie w domu. Tym razem obejrzymy wspólnie posąg Światowida, zwanego także Świętowitem, czyli po prostu – świętego pana. Dzieli się on na trzy sfery, boską, ziemską i podziemną. Opowiada o czasach sprzed wielu wieków bogactwem swych symboli.
Tutaj znajdziecie także link do karty edukacyjnej poświęconej posągowi.
Lekcja nr 18
Śladem tajemniczych przedmiotów. Szydła i igły
To już druga część naszego cyklu na ferie zatytułowanego „Śladem tajemniczych przedmiotów”. Dziś mówimy o… szyciu. Ale nie takim zwyczajnym szyciu, a szyciu w stylu piastowskim.Tajemnice krawiectwa sprzed tysiąca lat zdradza Agnieszka Kaniewska-Płocieniak.Poniżej – link do karty edukacyjnej towarzyszącej naszemu filmikowi. Prócz kwestii związanych z piastowskim szyciem, dowiecie się z niej także, jak Piastowie mieszkali i czym się zajmowali:) Podpowiemy, że czymś zupełnie innym, niż my obecnie:))))
Lekcja nr 17
Śladem tajemniczych przedmiotów. Kabłączki i zausznice
Cóż to za tajemnicze kółeczka? Mają ponad tysiąc lat i służyły prawdopodobnie bez podziału na płeć – kobietom i mężczyznom:) Zapraszamy do obejrzenia pierwszego z cyklu naszych krótkich filmików specjalnie dla wszystkich, którzy spędzają ferie w domu. Razem będziemy szli „Śladem tajemniczych przedmiotów” Niżej macie link do karty edukacyjnej towarzyszącej filmowi. Ściągnijcie ją, wydrukujcie i wypełnijcie! Jest pełna ciekawostkek i baaardzo pouczająca:)Przewodnikiem w świecie tajemniczych przedmiotów będzie Agnieszka Kaniewska-Płocieniak.
Zapraszamy!
Lekcja nr 16
Muzealne skryptorium
Muzeum Mazowieckie w Płocku prezentuje już trzecią wideolekcję zrealizowaną przy okazji wystawy „200 artefaktów na dwusetlecie Muzeum Mazowieckiego w Płocku”.Natalia Jarząbkowska z działu upowszechniania i promocji MMP zdradzi Wam kim byli średniowieczni skrybowie, ile czasu zajmowało ręczne przepisanie Biblii i czym różnił się rubrykator od iluminatora. A tu znajdziecie linka z kartą edukacyjną do pobrania i wydrukowania.
Zapraszamy!
Lekcja nr 15
Na tropie władców Polski
To już druga wideolekcja zrealizowana na podstawie wystawy „Dwieście artefaktów na dwusetlecie Towarzystwa Naukowego Płockiego”. Tym razem nasz muzealny przewodnik Michał Sobociński opowie Wam o silnej reprezentacji królów Polski na ekspozycji. Zobaczycie podpisane ich rękami dokumenty, listy, ryciny z ich wizerunkami, książki, które (prawdopodobnie) napisali.
Michał nie tylko zajmująco opowie Wam o piśmienniczych pamiątkach po polskich władcach, przekaże Wam także mnóstwo informacji związanych z ich historią, zdradzi całą masę dotyczących ich ciekawostek. Czy wiedzieliście np. że Zygmunt August kolekcjonował armaty, Zygmunt III Waza lubił grać w piłkę, a Stanisław Leszczyński zginął z powodu umiłowania… fajki?
Lekcja nr 14
Pamiątki z drogi do niepodległości
Mundur legionisty, fotografia internowanego Władysława Broniewskiego, obozowa biżuteria z puszek po konserwach – te i całe mnóstwo pamiątek z czasów gdy rodziła się Polska niepodległa oglądać możecie na wystawie „X wieków Płocka” w Muzeum Mazowieckim w Płocku.Część z nich obejrzycie na tym filmie. Pokaz okraszony został komentarzem Magdaleny Bilskiej-Ciećwierz, kustosza MMP.
Lekcja nr 13
Wideolekcja z wystawą „Dwieście artefaktów na dwusetlecie Towarzystwa Naukowego Płockiego” w tle
Gdzie na wystawie w Muzeum Mazowieckim znajdziemy karolinę? Dlaczego na atlas mówimy atlas? Czy Zygmunt August miał ładny charakter pisma?
Tego wszystkiego dowiesz się z wideolekcji opowiadającej o skarbach wystawy „Dwieście artefaktów na dwusetlecie Towarzystwa Naukowego Płockiego”. W roli nauczycielki – kustosz Agnieszka-Kaniewska Płocieniak.
Pod filmem znajdziecie kartę edukacyjną do pobrania, wydrukowania i świetnej zabawy.
Zapraszamy!
Wyglądajcie naszych kolejnych lekcji!
Lekcja nr 12
Symbole narodowe
Wszyscy ciekawi dlaczego flaga jest biało-czerwona i jak wygądały rycerskie herby mogą skorzystać z naszej prezentacji. Miłego odkrywania!
Lekcja nr 11
Wielka Wojna w malarstwie. Prelekcje i języki
Zapraszamy na film z opowieścią kustosz MMP Agnieszki Kaniewskiej-Płocieniak o czasach wielkiej wojny i rodzącej się wtedy malarskiej awangardzie. Obejrzyjcie wspaniałe, przejmujące, oddające grozę światowego konfliktu obrazy, posłuchajcie wielu ciekawostek!
Lekcja nr 10
Muzealne zwierzaki. Opowieść Aleksandra Niwelińskiego
O zwyczajach mieszkańców mazowieckich lasów opowiada wieloletni dyrektor płockiego zoo i wielki miłośnik żywych stworzeń. Za przykłady służą mu spreparowane zwierzęta z muzealnej kolekcji.
Lekcja nr 9
Piesek żony Ignacego Pieńkowskiego
Ignacy Pieńkowski był malarzem, grafikiem i scenografem. Urodził się w roku 1877, studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie pod okiem Axentowicza i Wyczółkowskiego. Kształcił się także za granicą, wiele podróżował. Do końca życia związany był z Krakowem i tamtejszą ASP – prowadził tam katedrę malarstwa.
Jego ukochane tematy to portrety kobiet, sceny salonowe, kwiaty, martwe natury, górskie pejzaże.
W Muzeum Mazowieckim w Płocku można podziwiać jego tchnący spokojem obraz zatytułowany „Służ piesku. Lekcja. Portret żony z pieskiem” z roku 1910.
Tutaj znajdziecie jego dwie wersje. Z pieskiem i bez pieska. Można je zapisać i wydrukować, a w puste miejsce po zwierzaku wstawić pieska zaprojektowanego przez własną wyobraźnię. Miłej zabawy!
Lekcja nr 8
Wykreślanki
Lubicie ten rodzaj zabawy? Ciągi liter i ukryte w nich wyrazy – chodzi o to, by je odszukać!
Pod tym linkiem znajdziecie aż cztery takie wykreślanki poświęcone naszej kolekcji secesji, zbiorom etnograficznym, historycznym i Muzeum Żydów Mazowieckich.
Kto znajdzie słowo „etażerka”? A kto „fotoplastikon”? I kto odgadnie, co słowa owe oznaczają?
Zapraszamy do zabawy!
Lekcja nr 7
„Walka Dobra i Zła” Edwarda Okunia. Kolorowanka
Rycerze – na białym i czarnym rumaku – w zajadłym starciu na kopie. Wygrywa ten na białym wierzchowcu, w błękitnej zbroi, z pióropuszem z pawich piór. Oto „Walka Dobra i Zła” Edwarda Okunia. Wygrywa rzecz jasna Dobro:)
Poniżej przeczytacie krótką notkę o tym wspaniałym malarzu. W prezentacji znajdziecie kilka jego obrazów z kolekcji Muzeum Mazowieckiego w Płocku. Pod prezentacją jest link – kliknijcie, zapiszcie kolorowankę, którą tam znajdziecie. Wydrukujcie ją i pokolorujcie swoją własną „Walkę Dobra i Zła”!
Edward Okuń
Edward Franciszek Mateusz Okuń urodził się 21 września1872 roku w Wólce Zerzeńskiej, jako syn Edwarda oraz Zofii Radoszkowskiej. Po śmierci rodziców wraz z siostrą Zofią wychowywał się u dziadków ze strony matki.
Był uczniem warszawskiego gimnazjum Jana Pankiewicza, jednocześnie uczęszczał do Szkoły Rysunkowej Wojciecha Gersona. W latach 1891-1893 uczył się w Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie, pod kierownictwem Izydora Jabłońskiego, Władysława Łuszczkiewicza i Józefa Unierzyskiego. Po sprzeczce z Jabłońskim opuścił szkołę, by w 1893 roku przenieść się do Monachium i pobierać nauki w prywatnej szkole Stanisława Grocholskiego, a następnie w szkole Antona Ažbego. Na przełomie lat 1894/95 uczył się w Paryżu. W połowie 1895 roku powrócił do Warszawy, jednak w 1896 roku opuścił ją, by powrócić do Paryża, następnie przeniósł się do Monachium, gdzie był uczniem S. Hollosy’ego.
W tym samym roku wziął ślub z Zofią Wandą Tolkemit – kuzynką ze strony matki (aby doszło do ślubu musieli postarać się o dyspensę). Pozostali małżeństwem bezdzietnym. Od 1898 zamieszkał we Włoszech, w których w raz z żoną spędził około 20 lat. W 1921 roku zamieszkał w Warszawie, zakupił tam kamienicę przy Rynku Starego Miasta.
Wojnę Okuniowie spędzili w Warszawie, jednak powstanie zmusiło ich do wyprowadzki do Skierniewic. W 1945 roku malarz zmarł, postrzelony przypadkowo na ulicy. Pochowano go na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.
Okuń malował portrety (przeważnie rudowłosej piękności – swojej żony, często w renesansowych sukniach), pejzaże – zapisy podróży m.in. po Toskanii czy Abruzji. Inspirował się włoską sztuką renesansową, szczególnie portretami, do których jako tło wprowadzono pejzaż oraz twórczością prerafaelitów. Projektował okładki, winiety i inicjały. Ilustrował czasopisma, takie jak Chimera (od 1901 do 1907 roku) oraz Jugend. Oprócz malarstwa artysta zajmował się również ilustrowaniem książek – na przełomie lat 1913/1914 wydawnictwo Gebenthera i Wolffa zleciło mu wykonanie ilustracji do Faraona Bolesława Prusa. Wydawnictwo sfinansowało podróż do Egiptu, co zaowocowało 22 ilustracjami oraz kartą tytułową. Niestety, w tamtym czasie nie doszło do realizacji projektu, a książkę z ilustracjami Okunia wydano 100 lat później. Ilustrował książki Miłość Kasprowicza, Mistrza Twardowskiego. Pięć śpiewów o czynie Staffa, Dumy o hetmanie Żeromskiego. Publikował prace w Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych, Salonie Krywulta czy Salonie Kulikowskiego.
A oto jego obrazy z kolekcji MMP:
- Pejzaż włoski
- Portret kobiety w futrze lub portret żony w futrze
- Walka dobra i zła
- Akwedukty rzymskie
- Autoportret z żoną na tle Anticoli Corrado
Pod tym linkiem znajdziecie kolorowankę do pobrania. Powodzenia!
Lekcja nr 6
Secesyjna moda. Szkoła projektowania
„Suknia wizytowa. Odrobiona w jasnym kolorze służy dla młodej osoby, z ciemnego materjału odpowiednia będzie dla starszej mężatki.” Tak na początku wieku XX radził czytelniczkom Tygodnik Mód i Powieści. Podołacie zadaniu na dziś? Chodzi o zaprojektowanie secesyjnej sukni dla modelki. Mazaki, farbki, kredki, kolorowy papier- tego wszystkiego możecie użyć podczas tworzenia.
Materiały pomocnicze?
Tu poczytacie o najmodniejszej sylwetce doby secesyjnej.
Poniżej znajdziecie obrazy z epoki z inspiracjami oraz przykładowe modele. Narysowała je bardzo uzdolniona Natalia z Działu Upowszechniania i Promocji Muzeum Mazowieckiego w Płocku. Prawda, że są piękne?
Pod tym linkiem znajdziecie za to modele do ściągięcia, wydrukowania i „ubrania” w rysunkowe suknie. Powodzenia!
Lekcja nr 5
Witraż „Ryby”. Kolorowanka
Oto niepowtarzalna okazja – możecie dziś pokolorować witraż „Ryby” zaprojektowany przez Matejkę… Ale nie Jana, a Stefana, bratanka wielkiego malarza. Popularność witraży w XIX-wieku to pokłosie zainteresowania średniowiecznymi dziełami sakralnymi. Artyści wprowadzali je m.in. do projektów bram, okien na klatkach schodowych, nadświetli drzwi, plafonów i świetlików, mebli.
Motywami nawiązującymi do stylu secesyjnego były kwiaty i wicie roślinne, zwierzęta, postacie kobiece a także sceny alegoryczne. Najbardziej znanymi projektantami witraży są niewątpliwie Józef Mehoffer, który zdobył pierwszą nagrodę w konkursie na witraż do katedry św. Mikołaja we Fryburgu (Niemcy) oraz Stanisław Wyspiański, autor projektu Bóg Ojciec dla kościoła oo. Franciszkanów w Krakowie. Trzecim artystą jest Stefan Matejko.
Urodzony w 1871 roku bratanek Jana Matejki studiował w Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie. Współpracował również ze wspomnianymi wcześniej Mehofferem i Wyspiańskim, m.in. przy przy wykonaniu polichromii do kościoła Mariackiego w Krakowie zaprojektowanej przez Jana Matejkę.
Zdjęcia oryginalnych „Ryb” szukajcie poniżej. A pod tym linkiem znajdziecie kolorowankę do pobrania i wydrukowania. Dobrej zabawy!
Lekcja nr 4
Karty edukacyjne. Art deco
Poniżej znajdziecie karty edukacyjne, z którymi zwiedzać można muzealną wystawę sztuki XX-lecia międzywojennego. Ale nie tylko – karty są kopalną wiedzy dla wszystkich zainteresowanych tematem.
Dowiecie się z nich, jak ropoznać art deco, co to był neoklascyzym, a co funkcjonalizm, czym charakteryzowała się rzeźba z okresu XX-lecia międzywojennego i dlaczego w tym czasie tak zawrotną karierę zrobiła artystyczna tkanina. Do tego poczytacie o międzynarodowej wystawie w Paryżu w roku 1925 – to ta, na której polskie wzornictwo odniosło wielki sukces, o dwóch malarkach – Tamarze Łempickiej i Zofii Stryjeńskiej i dwóch malarzach – Leonie Chwistku, który stosował w malarstwie prawidła matematyki i nadwornym portreciście maharadżów Stefanie Norblinie.
Karty można oglądać także tu.
Tutaj link, pod którym znajdziecie materiał gotowy do ściągnięcia i wydrukowania.
Lekcja nr 3
Portret sułtanki Mihrimah zwanej Camarią. Kolorowanka
Witamy na lekcji nr 3 EduMuzeum. Tym razem – połączenie historii i prac ręcznych.
W zbiorach Muzeum Mazowieckiego w Płocku znajduje się portret Mihrimah- córki sułtana Sulejmana I Wspaniałego, władcy Imperium Osmańskiego, mecenasa sztuki oraz poezji, zdobywca ziem w Azji i Afryce oraz Aleksandry/Anastazji/Roksolany/ Hürrem (córce popa pochodzącej z Rohatyna- matce sułtana Selima II).
Sama Mihrimah była żoną pochodzącego z Chorwacji dwukrotnego Wielkiego Wezyra znanego jako DamatRüstemPaşa (damat- tytuł oznaczający zięć lub szwagier). Po śmierci ojca, gdy władzę objął Selim II, nosiła tytuł ValideSultan. Oznaczało to, że była najważniejszą kobietą w Imperium Osmańskim.
Obraz, który znaleźć można na pierwszym piętrze ekspozycji X wieków Płocka. Płock w przestrzeni kulturowej Mazowsza, Polski, Europy w muzeum znalazł się w 1949 roku. Wcześniej, w czasie pierwszej wojny światowej właściciele obrazu zdeponowali go u Radziwiłłów w Zegrzu. Podczas drugiej wojny został zrabowany przez Niemców, a później przekazany przez Marię Radziwiłłową Towarzystwu Naukowemu Płockiemu.
Portret Sułtanki nie jest jedyny- podobne znajdują się m.in. w National Trust w LacockWiltshire ,Galerii Uffizi we Florencji oraz Muzeum Pałacu Topkapı oraz zbiorach Rahmi’egoKoç’a. Uważa się, że obrazy te są XVI- , XVII-wiecznymi kopiami obrazu namalowanego przez Tycjana (wg. relacji Vasari’ego z 1568 roku w zbiorach biskupa Paolo Giovo znajdowały się obrazy – Mihrimah oraz jej matki Hürrem, o Sali Tureckiej wspomina również spis z 1569 roku- stworzony po powodzi).
Dodatkowo znane jest nazwisko artysty, który tworzył kopie obrazów dla Kosmy Medyceusza- nazywał się on Cristofanodell’Altissimo.
Napis, który widzicie Państwo na obrazach – CAMARIA · SOLIMA · IMP · TVR · FILIA · ROSTANIS · BASSAE · VXOR · 1541 co oznacza Camaria córka Sulejmana, żona Rüstema Paszy, 1541.
Zdjęcia obrazu Sułtanki szukajcie poniżej. A pod tym linkiem znajdziecie kolorowankę do pobrania i wydrukowania. Miłej zabawy!
Lekcja nr 2
Dzieje Płocka. Karty edukacyjne
Witamy na lekcji nr 2. Tym razem – historia! Niżej znajdziecie karty edukacyjne dotyczące dziejów Płocka i Polski – od czasów słowiańskich aż po wiek XVIII. Polecamy je gorąco, karty te to ciekawa podróż przez wieki, mnóstwo w nich ciekawostek, zdjęć, reprodukcji, krótkich zadań do wypełnienia.
Dowiecie się, czy Słowianie mogli bez problemu zjeść jogurt, jak wyglądał podwórzec płockiego zamku, gdy bywała w nim królowa Bona, czy nad Wisłą w XVI wieku była łaźnia (podpowiemy od razu, że tak!) i wielu innych, fascynujących faktów z dziedziny archeologii, architektury, sztuki, obyczajowości, filozofii.
Zero nudy – dajemy słowo!
Historyczne karty można oglądać także tutaj.
By zapisać (i np. wydrukować), kliknij tutaj.
Lekcja nr 1
Młoda Polska. Karty edukacyjne
Muzeum Mazowieckie otwiera swą wirtualną szkolę – EduMuzeum. Oto nasza pierwsza lekcja. Zapraszamy, obiecujemy, że będzie rzetelnie i ciekawie!
Poniżej prezentujemy karty, które na co dzień pomagają naszym młodym gościom w zwiedzaniu muzealnej Galerii Malarstwa i Rzeźby.
Karty te to jednak coś więcej niż muzealny przewodnik. Są kompendium wiedzy o sztuce, filozofii i atmosferze przełomu wieków XIX i XX. Zawierają m.in. kalendarium najważniejszych wynalazków naukowych, nazwiska największych myślicieli, najważniejsze prądy, tendencje i nurty w sztuce, literaturze, filozofii w skondensowanej, kilku zdaniowej formule, do tego reprodukcje najważniejszych dzieł, znaczące cytaty. Znaleźć w nich można także całą masę zadań, zagadek i wskazówek, które pomogą poczuć ducha secesji każdemu. Nawet tym, którzy za sztuką dotąd nie przepadali.
Karty mają atrakcyjną formę, dynamiczny sposób przekazywania wiedzy i są doskonałym uzupełnieniem szkolnych podręczników.
Zapraszamy do oglądania!
Niedługo Muzeum Mazowieckie udostępni także karty poświęcone sztuce dwudziestolecia międzywojennego, sztuce współczesnej oraz bogaty, barwny zestaw kart o historii Płocka i Polski.
Prezentację znajdziecie także tu
By zapisać (i np. wydrukować) – kliknij tutaj.