O oddziale
Szanowni Państwo
Stworzenie wystaw stałych w Spichlerzu – siedzibie Działu Etnografii, to konsekwentnie od dziesięciu lat realizowany plan rozbudowy i rozwoju Muzeum Mazowieckiego w Płocku. Kolejny jego etap skoncentrował się właśnie w Spichlerzu.
Ten zabytkowy budynek z przełomu XVIII i XIX wieku od lat mieścił magazyn zbiorów etnograficznych oraz przestrzeń przeznaczoną na wystawy czasowe. Obiekt wymagał remontu, wzmocnienia i ocieplenia dachu, co warunkowało realizację planów wystawienniczych. W magazynie Działu Etnografii Muzeum Mazowieckiego w Płocku znajdowało się ponad 9500 muzealiów z całego Mazowsza, w tym m.in. stroje ludowe, tkaniny, kolekcja rzeźby, ceramiki, wycinanki ludowej. Z satysfakcją chciałbym Państwa poinformować, że dzięki dotacji unijnej przyznanej przez Zarząd Województwa Mazowieckiego, Spichlerz całkowicie zmienił swoje oblicze i stał się miejscem eksponowania trzech ważnych, interesujących wystaw:
Kultura Mazowsza w ludowej wizji świata to barwna i niezwykła opowieść o kulturze ludowej Mazowsza. Muzeum przeorganizowało swoje przestrzenie tak, by w pasjonujący sposób przedstawić grupy etnograficzne naszego regionu i zwyczaje panujące tu od wieków.
Sztuka Dalekiego Wschodu. Płockie skarby buddyjskiej Azji – wystawa sztuki orientalnej, na którą składa się ok. 130 muzealiów: przedmioty rzemiosła artystycznego – użytkowe i dekoracyjne, militaria, malarstwo, grafika, buddyjska sztuka sakralna i monety. Kolekcja ta powstała na początku XX w. i została przekazana płockiemu muzeum przez Towarzystwo Naukowe Płockie w 1949 r.