Oddział

Spichlerz

Informacje dotyczące oddziału

Adres

ul. Kazimierza Wielkiego 11B, 09-402 Płock

Telefon

Godziny otwarcia

Dni Okres letni Okres zimowy
Pon. Nieczynne Nieczynne
Wt. - Nd. 10:00 – 17:00 10:00 – 16:00

Opis

Zapisy na zajęcia i warsztaty dla szkół i przedszkoli pod numerem: 24 262 25 95 lub 24 262 48 69
Więcej informacji na podstronie Szkoły.

Spichlerz

O oddziale

Zabytkowy budynek z przełomu XVIII i XIX wieku od lat mieści magazyn zbiorów etnograficznych.

Szanowni Państwo 

Stworzenie wystaw stałych w Spichlerzu – siedzibie Działu Etnografii, to konsekwentnie od dziesięciu lat realizowany plan rozbudowy i rozwoju Muzeum Mazowieckiego w Płocku. Kolejny jego etap skoncentrował się właśnie w Spichlerzu. 

Ten zabytkowy budynek z przełomu XVIII i XIX wieku od lat mieścił magazyn zbiorów etnograficznych oraz przestrzeń przeznaczoną na wystawy czasowe. Obiekt wymagał remontu, wzmocnienia i ocieplenia dachu, co warunkowało realizację planów wystawienniczych. W magazynie Działu Etnografii Muzeum Mazowieckiego w Płocku znajdowało się ponad 9500 muzealiów z całego Mazowsza, w tym m.in. stroje ludowe, tkaniny, kolekcja rzeźby, ceramiki, wycinanki ludowej. Z satysfakcją chciałbym Państwa poinformować, że dzięki dotacji unijnej przyznanej przez Zarząd Województwa Mazowieckiego, Spichlerz całkowicie zmienił swoje oblicze i stał się miejscem eksponowania trzech ważnych, interesujących wystaw: 

Kultura Mazowsza w ludowej wizji świata to barwna i niezwykła opowieść o kulturze ludowej Mazowsza. Muzeum przeorganizowało swoje przestrzenie tak, by w pasjonujący sposób przedstawić grupy etnograficzne naszego regionu i zwyczaje panujące tu od wieków. 

Sztuka Dalekiego Wschodu. Płockie skarby buddyjskiej Azji – wystawa sztuki orientalnej, na którą składa się ok. 130 muzealiów: przedmioty rzemiosła artystycznego – użytkowe i dekoracyjne, militaria, malarstwo, grafika, buddyjska sztuka sakralna i monety. Kolekcja ta powstała na początku XX w. i została przekazana płockiemu muzeum przez Towarzystwo Naukowe Płockie w 1949 r. 

Galeria

Wystawy stałe

Wystawa "Sztuka Dalekiego Wschodu" w Pichlerzu. Jedna z muzealnych sal. Prowadzą do niej ozdobne, rzeźbione drewniane wrota z wejściem w kształce koła. Ściany pomalowane są na czerowono, w środku sali na stolikach i w gablotach eksponowane są figurki Buddy, w większości złote.

Sztuka Dalekiego Wschodu. Płockie skarby buddyjskiej Azji

Muzealny Spichlerz – dział etnograficzny Muzeum Mazowieckiego w Płocku – znajduje się przy ul. Kazimierza Wielkiego 11b, tuż obok popularnej trasy spacerowej wiodącej brzegiem wiślanej skarpy. Wielu spacerowiczów, nie zdaje sobie sprawy, że w jego zabytkowych murach, znajduje się zaczarowany, świat egzotycznej sztuki – malowniczy labirynt, w którym pobrzmiewają śpiewy…
Fragment wystawy "Kultura Mazowsza w ludowej wizji świata" poświęcony Mazowszu Rawskiemu. "Rawskie" - głosi czerwony napis na ścianie. Na ścianie aneksu jest duża czarno-biała fotografia przedstawiająca kobiety w ludowych strojach, nad zdjęciem wiszą kolorowe ludowe wycinanki. Na podłodze stoją manekiny w ludowych kobiecych strojach, z kolorowymi chustkami i zapaskami.

Kultura Mazowsza w ludowej wizji świata

Mieszcząca się w zabytkowym Spichlerzu na szczycie wiślanej skarpy ekspozycja prezentuje siedem regionów etnograficznych: od Starego Mazowsza, poprzez Kurpie, Puszczę Zieloną i Białą, Łowickie, Gąbińskie, Rawskie i Kołbielskie. Poszczególne regiony charakteryzują inny strój, tkaniny, ceramika, plecionki oraz elementy w szczególny sposób wyróżniające dany obszar (np. gąbińskie skrzynie czy kurpiowskie krzesła…