Oddział

Spichlerz

ul. Kazimierza Wielkiego 11B, 09-402 Płock
Okres letni Okres zimowy
Pon. Nieczynne Nieczynne
Wt. - Nd. 10:00 – 17:00 10:00 – 16:00

Zapisy na zajęcia i warsztaty dla szkół i przedszkoli pod numerem: 24 262 25 95 lub 24 262 48 69
Więcej informacji na podstronie Szkoły.

Oddział

Spichlerz

Zabytkowy budynek z przełomu XVIII i XIX wieku od lat mieści magazyn zbiorów etnograficznych.

Szanowni Państwo 

Stworzenie wystaw stałych w Spichlerzu – siedzibie Działu Etnografii, to konsekwentnie od dziesięciu lat realizowany plan rozbudowy i rozwoju Muzeum Mazowieckiego w Płocku. Kolejny jego etap skoncentrował się właśnie w Spichlerzu. 

Ten zabytkowy budynek z przełomu XVIII i XIX wieku od lat mieścił magazyn zbiorów etnograficznych oraz przestrzeń przeznaczoną na wystawy czasowe. Obiekt wymagał remontu, wzmocnienia i ocieplenia dachu, co warunkowało realizację planów wystawienniczych. W magazynie Działu Etnografii Muzeum Mazowieckiego w Płocku znajdowało się ponad 9500 muzealiów z całego Mazowsza, w tym m.in. stroje ludowe, tkaniny, kolekcja rzeźby, ceramiki, wycinanki ludowej. Z satysfakcją chciałbym Państwa poinformować, że dzięki dotacji unijnej przyznanej przez Zarząd Województwa Mazowieckiego, Spichlerz całkowicie zmienił swoje oblicze i stał się miejscem eksponowania trzech ważnych, interesujących wystaw: 

Kultura Mazowsza w ludowej wizji świata to barwna i niezwykła opowieść o kulturze ludowej Mazowsza. Muzeum przeorganizowało swoje przestrzenie tak, by w pasjonujący sposób przedstawić grupy etnograficzne naszego regionu i zwyczaje panujące tu od wieków. 

Sztuka Dalekiego Wschodu. Płockie skarby buddyjskiej Azji – wystawa sztuki orientalnej, na którą składa się ok. 130 muzealiów: przedmioty rzemiosła artystycznego – użytkowe i dekoracyjne, militaria, malarstwo, grafika, buddyjska sztuka sakralna i monety. Kolekcja ta powstała na początku XX w. i została przekazana płockiemu muzeum przez Towarzystwo Naukowe Płockie w 1949 r. 

Do niedawna w Spichlerzu oglądać można było także trzecią wystawę stałą prezentującą malarstwo i rzeźbę Bolesława Biegasa. Ekspozycja składała się z  57 obiektów muzealnych – 40 rzeźb gipsowych, 3 rzeźb w brązie, 13 obrazów oraz oryginalnej tkaniny z ornamentem wykonanym wg. projektu Biegasa. Spośród wymienionych obiektów 4 są własnością Muzeum Mazowieckiego w Płocku a pozostałe 53 pochodzą z kolekcji Polskiego Towarzystwa Historyczno-Literackiego/Biblioteki Polskiej w Paryżu. Zostały one przekazane w depozyt Muzeum Mazowieckiemu w Płocku na okres 20 lat. W tym momencie wystawa zmienia swój adres, niebawem będzie można obejrzeć ją w całkiem nowej lokalizacji i w całkiem nowej odsłonie. O szczegółach będziemy informować.

Honorowy patronat nad otwarciem wystaw objął Pan Adam Struzik, Marszałek Województwa Mazowieckiego. 

Realizacja kolejnych planów Muzeum Mazowieckiego w Płocku już za nami. Udało nam się wyremontować jeszcze jeden zabytkowy obiekt, zachować dla przyszłych pokoleń dziedzictwo kultury Mazowsza. Wierzę, że stworzyliśmy atrakcyjne miejsce do zwiedzania dla płocczan i turystów. 

Zapraszam serdecznie do Płocka i do Spichlerza! 

Leonard Sobieraj, dyrektor Muzeum Mazowieckiego w Płocku

Wystawy stałe

Spichlerz

Sztuka Dalekiego Wschodu. Płockie skarby buddyjskiej Azji

Muzealny Spichlerz – dział etnograficzny Muzeum Mazowieckiego w Płocku – znajduje się przy ul. Kazimierza Wielkiego 11b, tuż obok popularnej trasy spacerowej wiodącej brzegiem wiślanej skarpy. Wielu spacerowiczów, nie zdaje sobie sprawy, że w jego zabytkowych murach, znajduje się zaczarowany, świat egzotycznej sztuki – malowniczy labirynt, w którym pobrzmiewają śpiewy…

Kultura Mazowsza w ludowej wizji świata

Mieszcząca się w zabytkowym spichlerzu na szczycie wiślanej skarpy ekspozycja prezentuje siedem regionów etnograficznych: od Starego Mazowsza, poprzez Kurpie, Puszczę Zieloną i Białą, Łowickie, Gąbińskie, Rawskie i Kołbielskie. Poszczególne regiony charakteryzują inny strój, tkaniny, ceramika, plecionki oraz elementy w szczególny sposób wyróżniające dany obszar (np. gąbińskie skrzynie czy kurpiowskie krzesła…

Wystawy czasowe

Spichlerz

Nikifor. Malarz nad malarzami

Spichlerz, Dział Etnograficzny Muzeum Mazowieckiego w Płocku (ul. Kazimierza Wielkiego 11 b), zaprasza na wystawę „Nikifor. Malarz nad malarzami”. W zabytkowych wnętrzach położonego na wiślanej skarpie dawnego zbożowego magazynu oglądać będzie można 70 prac jednego z najbardziej znanych malarzy nieprofesjonalnych. Ekspozycja skupia płótna ze wszystkimi poruszanymi przez Nikifora tematami –…