Oddział

Spichlerz

ul. Kazimierza Wielkiego 11B, 09-402 Płock
Okres letni Okres zimowy
Pon. Nieczynne Nieczynne
Wt. - Nd. 10:00 – 17:00 10:00 – 16:00

Zapisy na zajęcia i warsztaty dla szkół i przedszkoli pod numerem: 24 262 25 95 lub 24 262 48 69
Więcej informacji na podstronie Szkoły.

Oddział

Spichlerz

Zabytkowy budynek z przełomu XVIII i XIX wieku od lat mieści magazyn zbiorów etnograficznych.

Szanowni Państwo 

Stworzenie wystaw stałych w Spichlerzu – siedzibie Działu Etnografii, to konsekwentnie od dziesięciu lat realizowany plan rozbudowy i rozwoju Muzeum Mazowieckiego w Płocku. Kolejny jego etap skoncentrował się właśnie w Spichlerzu. 

Ten zabytkowy budynek z przełomu XVIII i XIX wieku od lat mieścił magazyn zbiorów etnograficznych oraz przestrzeń przeznaczoną na wystawy czasowe. Obiekt wymagał remontu, wzmocnienia i ocieplenia dachu, co warunkowało realizację planów wystawienniczych. W magazynie Działu Etnografii Muzeum Mazowieckiego w Płocku znajdowało się ponad 9500 muzealiów z całego Mazowsza, w tym m.in. stroje ludowe, tkaniny, kolekcja rzeźby, ceramiki, wycinanki ludowej. Z satysfakcją chciałbym Państwa poinformować, że dzięki dotacji unijnej przyznanej przez Zarząd Województwa Mazowieckiego, Spichlerz całkowicie zmienił swoje oblicze i stał się miejscem eksponowania trzech ważnych, interesujących wystaw: 

Kultura Mazowsza w ludowej wizji świata to barwna i niezwykła opowieść o kulturze ludowej Mazowsza. Muzeum przeorganizowało swoje przestrzenie tak, by w pasjonujący sposób przedstawić grupy etnograficzne naszego regionu i zwyczaje panujące tu od wieków. 

Sztuka Dalekiego Wschodu. Płockie skarby buddyjskiej Azji – wystawa sztuki orientalnej, na którą składa się ok. 130 muzealiów: przedmioty rzemiosła artystycznego – użytkowe i dekoracyjne, militaria, malarstwo, grafika, buddyjska sztuka sakralna i monety. Kolekcja ta powstała na początku XX w. i została przekazana płockiemu muzeum przez Towarzystwo Naukowe Płockie w 1949 r. 

Do niedawna w Spichlerzu oglądać można było także trzecią wystawę stałą prezentującą malarstwo i rzeźbę Bolesława Biegasa – teraz można podziwiać ją w kamienicy secesyjnej muzeum, przy ul. Tumskiej 8.

Wystawy stałe

Spichlerz

Sztuka Dalekiego Wschodu. Płockie skarby buddyjskiej Azji

Muzealny Spichlerz – dział etnograficzny Muzeum Mazowieckiego w Płocku – znajduje się przy ul. Kazimierza Wielkiego 11b, tuż obok popularnej trasy spacerowej wiodącej brzegiem wiślanej skarpy. Wielu spacerowiczów, nie zdaje sobie sprawy, że w jego zabytkowych murach, znajduje się zaczarowany, świat egzotycznej sztuki – malowniczy labirynt, w którym pobrzmiewają śpiewy…

Kultura Mazowsza w ludowej wizji świata

Mieszcząca się w zabytkowym spichlerzu na szczycie wiślanej skarpy ekspozycja prezentuje siedem regionów etnograficznych: od Starego Mazowsza, poprzez Kurpie, Puszczę Zieloną i Białą, Łowickie, Gąbińskie, Rawskie i Kołbielskie. Poszczególne regiony charakteryzują inny strój, tkaniny, ceramika, plecionki oraz elementy w szczególny sposób wyróżniające dany obszar (np. gąbińskie skrzynie czy kurpiowskie krzesła…

Wystawy czasowe

Spichlerz
Jedno z zdjęć prezentowanych na wystawie, to czarno-biała fotografia bartnika. Mężczyzna ma brodę, futrzaną czapkę, kraciastą koszulę i kurtkę. O czymś opowiada, gestykuluje. W tle jest zimowy pejzaż.

Bartnicy – odwieczni tłumacze życia pszczół

Muzeum Mazowieckie w Płocku zaprasza na wystawę wystawy „Bartnicy – odwieczni tłumacze życia pszczół”, która prezentowana jest w Spichlerzu przy ul. Kazimierza Wielkiego 11b.Autorem wystawy jest Krzysztof Heyke – polski fotografik, wydawca, podróżnik, profesor łódzkiej szkoły filmowej. Wystawa jest owocem licznych podróży odbytych do bliższych i dalszych zakątków globu, a…