Wystawa stała: Sztuka Dalekiego Wschodu. Płockie skarby buddyjskiej Azji

Oddział, w którym jest ta wystawa

Spichlerz

Adres oddziału

ul. Kazimierza Wielkiego 11B, 09-402 Płock

Dni Okres letni Okres zimowy
Pon. Nieczynne Nieczynne
Wt. - Nd. 10:00 – 17:00 10:00 – 16:00

Zapisy na zajęcia i warsztaty dla szkół i przedszkoli pod numerem: 24 262 25 95 lub 24 262 48 69
Więcej informacji na podstronie Szkoły.

Wystawa "Sztuka Dalekiego Wschodu" w Pichlerzu. Jedna z muzealnych sal. Prowadzą do niej ozdobne, rzeźbione drewniane wrota z wejściem w kształce koła. Ściany pomalowane są na czerowono, w środku sali na stolikach i w gablotach eksponowane są figurki Buddy, w większości złote.

O wystawie

Muzealny Spichlerz – dział etnograficzny Muzeum Mazowieckiego w Płocku – znajduje się przy ul. Kazimierza Wielkiego 11b, tuż obok popularnej trasy spacerowej wiodącej brzegiem wiślanej skarpy. Wielu spacerowiczów, nie zdaje sobie sprawy, że w jego zabytkowych murach, znajduje się zaczarowany, świat egzotycznej sztuki – malowniczy labirynt, w którym pobrzmiewają śpiewy tybetańskich lamów, czy głos koreańskiego mistrza zen.

Atrakcyjna wizualnie aranżacja wystawy zawiera dzieła, których nie powstydziłyby się największe światowe muzea. Wystarczy wspomnieć, że w japońskiej części ekspozycji podziwiać można dzieła najwybitniejszych artystów drzeworytu – Hiroshige i Hokusaia. Najsłynniejsze dzieło tego ostatniego, czyli „Wielką falę”, wielu z nas pamięta z podręcznika do plastyki. Kiedy dzieła tej klasy pojawiają się na wystawie muzeów narodowych, jest to wydarzenie sporej rangi, a w płockim spichlerzu możemy je oglądać na stałe. W części koreańskiej, ulokowano  obiekt zazdrości europejskich muzeów orientalistycznych  – jedyną na naszym kontynencie kolekcję wielkoformatowych obrazów świątynnych zwanych taenghwa. A nie jest to jakiś niszowy styl, lecz narodowy styl malarski Korei, którego przykłady znajdziemy w starych buddyjskich świątyniach tego kraju. Wędrując po wystawie znajdziemy dzieła wykonane setki lat temu w Chinach, Mongolii czy Tybecie.
Nie trzeba się obawiać, że jest to wystawa przeznaczona dla specjalistów, gdyż wszystkie zagadnienia są na wystawie w przystępny sposób wyjaśnione, a nastrój niezwykłych drewnianych wnętrz urzeknie każdego.

Gdzie? Ul. Kazimierza Wielkiego 11b, Płock

Kiedy? Wystawę zwiedzać można od wtorku do niedzieli, w okresie letnim od godz. 10.00 do 17.00, w okresie zimowym od 10.00 do 16.00 (ostatnie wejście – 45 minut przed zamknięciem).

Za ile? Bilet normlany 5 zł, ulgowy 3 zł