Dostępność

Muzeum Mazowieckie w Płocku jest instytucją otwartą dla wszystkich grup odbiorców. Do potrzeb osób z niepełnosprawnościami staramy się dostosowywać przestrzeń budynku, ścieżki zwiedzania wystaw oraz nasze wydarzenia. Nasi pracownicy brali udział w szkoleniach zwiększających świadomość w zakresie potrzeb osób z niepełnosprawnościami wzroku, słuchu, ruchu i w spektrum autyzmu.

Muzeum Mazowieckie w Płocku realizuje przedsięwzięcie grantowe „ Muzeum Mazowieckie w Płocku. Muzeum bez barier” finansowane w ramach projektu „Kultura bez barier” przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w ramach Działania 4.3 Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020.

RUCH

W siedzibie głównej Muzeum Mazowieckiego w Płocku, tam, gdzie znajdziecie wystawy „Secesja” i „X wieków Płocka” oraz przy ul. Kolegialnej 6, gdzie zwiedzać można wystawę „Sztuka dwudziestolecia międzywojennego – art déco”, nie ma barier architektonicznych. Na każde piętro obu budynków można wjechać windami lub podnośnikiem. Toalety są przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

SŁUCH

W recepcji budynku przy ul. Kolegialnej 6, siedzibie wystawy „Sztuka dwudziestolecia międzywojennego – art déco”, znajduje się pętla indukcyjna pomocna osobom z niepełnosprawnością słuchu. Dla osób z niepełnosprawnością słuchu zapewniamy oprowadzanie po wystawie lub lekcje/warsztaty muzealne z tłumaczem na PJM.
Tłumaczenie jest możliwe po wcześniejszym umówieniu się – prosimy o maila pod adres m.kolibczynska@muzeumplock.eu.

Muzeum zapewnia także możliwość korzystania z pomocy tłumacza języka migowego online.

Skorzystanie z usługi jest bezpłatne i nie wymaga wcześniejszego umawiania się na wizytę. Można to zrobić nie wychodząc z domu. Wystarczy, posiadanie sprzętu komputerowego (komputer PC, laptop, tablet) wyposażonego w kamerę oraz podłączenie do internetu.

Usługa dostępna jest po kliknięciu w link poniżej:

Tłumacz języka migowego online

WZROK

Hol kamienicy przy ul. Kolegialnej 6 posiada oznaczenia poziome i punktu uwagi, ułatwiające poruszanie się osobom z niepełnosprawnością wzroku. Toalety i winda posiadają odpowiednie odznaczenia w Brajlu. Pod numerem telefonu 24 364 70 83 można zamówić przewodnika, który oprowadzi po wystawie osoby z niepełnosprawnością wzroku lub przeprowadzi dla nich lekcje/warsztaty muzealne.

Przygotowaliśmy także:

Audiodeskrypcję eksponatów, do odsłuchania, w plikach mp3.

– makiety 3D wybranych eksponatów, udostępniane podczas zwiedzania. Są to:

 1. Samochód Jowett Specjal Roadster autor projektu Jowett Cars Limited;
 2. Żyrandol, projekt Stanisław Wyspiański;
 3. Kompletu toaletowy z domu mody Karel Palda;
 4. Serwis obiadowy Carstens;
 5. Stolik niciak,  projekt Julian Pietrzyk;
 6. Łóżko, projekt  Julian Pietrzyk;
 7. Wazon z jaskółkami, Géza Hiecz;
 8. Pawilon Polski, projekt Józef Czajkowski;
 9. Cukiernica „Kula”, Julia Keilowa;
 10. Figurka Uwięziony ptak, Josef Lorenzl;
 11. Figurka Tancerka wschodnia z wytwórni w Pacykowie;
 12. Rzeźba Wielbłądek, Magdalena Gross.

– tyflografiki udostępniane podczas zwiedzania. Są to:

 1. Gmach Sejmu RP, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, Prudential;
 2. Tor wyścigów konnych na Służewcu;
 3. Kilim z motywem jarzębiny Eugenii Łachowej;
 4. Brosza z kobiecą główką Józefa Fajngolda;
 5. Mieszkanie polskiej inteligencji – plan pokoju wielofunkcyjnego;
 6. Martwa natura z antyczną rzeźbą – Tamara Łempicka.

ROZUMIENIE

Dla osób w spektrum autyzmu i osób z niepełnosprawnością intelektualną przygotowaliśmy:

Opisy w tekstach ETR – Tekstach łatwych do czytania i zrozumienia.

PARKING

Parking z kopertami dla osób ze szczególnymi potrzebami znajduje się na tyłach budynku przy ul. Kolegialnej 6. Wjazd od ul. Kościuszki 3. Prosimy o v

wcześniejszy kontakt – TELEFON/SMS 507094605.

OFERTA EDUKACYJNA

Muzeum zaprasza na warsztaty edukacyjne na wystawie art déco. Zajęcia przygotowaliśmy z myślą o grupach osób z niepełnosprawnością wzorku, słuchu oraz o osobach z niepełnosprawnością intelektualną i w spektrum autyzmu.

Zapoznajcie się z ofertą:

Szczegółowe informacje na temat dostępności

Kontakt:

W przypadku szczególnych potrzeb, chęci umówienia się na oprowadzanie lub dodatkowych pytań – zadzwoń lub napisz do nas:
Milena Kolibczyńska,
e-mail:  m.kolibczynska@muzeumplock.eu,
Telefon/SMS: 507 094 605

Materiały zostały przygotowane w ramach przedsięwzięcia grantowego „Muzeum Mazowieckie w Płocku – Muzeum bez barier” , w ramach projektu „Kultura bez barier” realizowanego przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w ramach Działania 4.3 Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020.