Muzeum na wyjeździe – nasza wystawa „Kobieta i jej świat” zagościła w Zielonej Górze

Tęskne spojrzenia, zarumienione policzki, okrzyki pełne uwielbienia, niezliczone ochy i achy- tak pełne pasji reakcje obserwowaliśmy podczas wczorajszego wernisażu wystawy „Kobieta i jej świat – Secesja ze zbiorów Muzeum Mazowieckiego w Płocku”, która otwarta została w w Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze.

Podzielamy te zachwyty, bo wystawa prezentująca około 300 obiektów ze zbiorów Muzeum Mazowieckiego w Płocku po prostu olśniewa. Szkło, ceramika, moda, cyna, srebro, grafika, rzeźba, malarstwo z przełomu XIX i XX wieku zaprezentowane w doskonałej aranżacji przywołują czasy belle epoque, w których w centrum zainteresowania twórców znajdowała się Ona-kobieta – eteryczna, tajemnicza, inspirująca.

Jak podczas wernisażu podkreślała Małgorzata Szadkowska – kuratorka wystawy – kobieta była wówczas niegasnącą inspiracją dla artystów, malarzy, projektantów. Zahipnotyzowani jej pięknem przedstawiali ją na obrazach jako delikatną niewiastę lub intrygującą Salome, a przedmioty codziennego użytku formowali na jej podobieństwo. Te piękne obiekty będące kwintesencją Secesji jako sztuki życia podziwiać można obecnie na wystawie w Zielonej Górze.

Wernisażowi towarzyszył interesujący wykład Barbary Bielinis-Kopeć o życiu i twórczości Henrego van de Velde oraz o dawnym sanatorium w Trzebiechowie, którego wnętrza zostały na początku XX wieku zaprojektowane właśnie przez tego projektanta.

Jesteśmy bardzo wdzięczni pracownikom Muzeum Ziemi Lubuskiej za tak ciepłe i gościnne przyjęcie nas w Zielonej Górze.

Zachęcamy do odwiedzenia wystawy, która będzie czynna do 15 września 2024 roku.

Udostępnij: