Spotkania z historią: Od dżumy do cholery, czyli płockie epidemie

„Lud prosty u nas ospy w ogóle się nie boi, często porównywa on ją do „perełek”, dodając im jeszcze epitet ślicznych, które im gęstsze, tem ma być lepiej, bo komu z woli Boga naznaczono umrzeć od nich, to umrze, a dla tych co się wychowuje, zdrowie na przyszłość” – o epidemii ospy w Płocku w roku 1874 w dziele analizującym zjawisko szczepień ochronnych pisał Stanisław Rybicki.

O nierównej walce z plagami – na świecie i w Płocku – podczas „Spotkań z historią” opowiadali w Muzeum Mazowieckim w Płocku dr Marta Milewska, adiunkt Akademii Humanistycznej im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku oraz Józef Krzyk, historyk, dziennikarz i publicysta, związany z katowicką redakcją „Gazety Wyborczej”.

Dżuma, trąd, skrofuły, dezynteria na świecie, a w Płocku cholera, ospa, szkarlatyna, gruźlica, błonica, zimnica, krup, tyfus, koklusz, dyfteryt i choroby weneryczne – wokół takich oto tematów krążyły nasze rozmowy.

Dziękujemy prelegentom za zgłębienie trudnego tematu, dziękujemy gościom muzeum za przybycie i mężne wysłuchanie wykładów.

Fot. Tomasz Topczewski

Udostępnij: