Wielka premiera filmu o Wandzie Szrajberównie

Aula muzeum. Na ustawionych na scenie krzesłach siedzą dwie kobiety i dwóch mężczyzn. Pod sceną, na pierwszym planie stoi długowłosa kobieta z kwiatami w dłoni. Mówi do zbliżonego do jej ust mikrofonu.

23 września br. o godz. 17.00 w auli Muzeum Mazowieckiego w Płocku odbyła się uroczysta premiera fabularyzowanego filmu dokumentalnego „Życie w glinie wypalone. Opowieść o Wandzie Szrajberównie”.

Tytułowa bohaterka sto lat temu była uznaną artystką ceramiczką w Polsce. Film przybliża życie i twórczość tej niezwykłej kobiety, opowiada o tym jak walczyła o swoje marzenia.

Na premierę filmu przybył reżyser Krzysztof Paluszyński, odtwórczyni głównej roli Wandy Szrajberówny – Beata Szajdziuk oraz Łukasz Babula z Muzeum Regionalnego w Iłży.

Współscenarzystką filmu była etnolog Muzeum Mazowieckiego w Płocku – Elżbieta Miecznikowska, autorka książki biograficznej o Wandzie Szrajberównie.

Po pokazie zebrani goście mogli posłuchać o kulisach powstania filmu, a także poznać rodzinę artystki, która przybyła z Warszawy i Łodzi.

Fot. Grzegorz Piaskowski