Powojenny design na wystawie

Uwaga, uwaga – zapraszamy na nową wystawę czasową!

Design powojenny. Kierunek rozwoju Muzeum Mazowieckiego w Płocku

Wystawa czasowa
Od 16 października 2021 roku
Ul. Kolegialna 6

Wystawa zaaranżowana w nowej przestrzeni ekspozycyjnej przy ul. Kolegialnej prezentować będzie najcenniejsze i najciekawsze obiekty z kolekcji powojennego designu Muzeum Mazowieckiego w Płocku. Będą to zestawy mebli (oraz pojedyncze meble), ceramika reprezentująca polski new look, tkanina artystyczna,  metaloplatstyka. Zwiedzający podziwiać będą mogli prace Władysława Winczego i Olgierda Szlekysa, w tym kultowy zydelek „Sarenka”, reprezentacyjne komplety sprzętów z Ministerstwa Edukacji Narodowej czy z Urzędu Rady Ministrów, krzesło z Sali Kongresowej Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie, znane „pikasiaki” z Włocławka czy słynne w świecie designu plecione meble Władysława Wołkowskiego.

Część prezentowanych na wystawie obiektów to wyroby Spółdzielni Ład, która powstała w 1926 r. w Warszawie z inicjatywy profesorów i studentów Szkoły Sztuk Pięknych. Prężnie działała także po wojnie. Nazwa spółdzielni to również jej program artystyczny, wedle słów Karola Tichego: Ład, bo to tylko trzy litery, bo to znaczy, że ma być ładnie i ma być w tym ład – porządek. Celem spółdzielni było projektowanie i wytwarzanie mebli, tkanin, ceramiki i innych przedmiotów wyposażenia wnętrz mieszkalnych, z wyraźnym dążeniem do doskonałości formy, surowca i wykonania.

Leonard Sobieraj, dyrektor Muzeum Mazowieckiego w Płocku zaznacza, że choć placówka specjalizuje się w secesji i art déco, to budowa kolekcji powojennego designu jest naturalnym kierunkiem rozwoju.

 – Korzenie Spółdzielni Ład sięgają okresu dwudziestolecia, a artyści działający w jej zasobach należeli do czołowych przedstawicieli polskiej odmiany stylu art déco. Uzupełniając swe zasoby o wyroby Ładu uzupełniamy naszą kolekcję dokumentującą rozwój polskiego wzornictwa doby modernizmu – od belle epoque po czasy powojenne. Dzięki wsparciu samorządu województwa mazowieckiego będziemy mogli prezentować ewolucję polskiego designu. Gdzie? Secesja ma w Płocku swój dom przy Tumskiej 8, art déco przy Kolegialnej 6. Mam nadzieję, że stałym domem wzornictwa powojennego będzie posesja przy ul. Kolegialnej 4. Trwają prace nad przekazaniem tej działki w zasoby muzeum. Tymczasem zapraszamy na wystawę czasową, prezentującą kierunek naszego rozwoju.

Udostępnij: