Wielcy płocczanie na nowej wystawie!

Grafika reklamnująca galerię płocczan XX wieku. To zbiór archiwalnych, czarno-białych zdjęć bohaterów wystawy, Miry Zimińskiej-Sygietyńskiej, Władysława Broniewskiego, Stefana Themersona.

9 listopada o godz. 17 zapraszamy na wernisaż naszej najnowszej wystawy stałej ” Z Płocka i dla Płocka. Galeria Płocczan XX Wieku. Galeria Themersonów”, Zbudowana w oficynie nowej kamienicy przy ul. Kolegialnej 6 ekspozycja prezentować będzie sylwetki zasłużonych płocczan i osób związanych z miastem.

Jej główni bohaterowie to ludzie związani ze sztuką: poeta Władysław Broniewski, aktorka i twórczyni Zespołu Pieśni i Tańca „Mazowsze” Mira Zimińska-Sygietyńska oraz światowej sławy awangardowy artysta Stefan Themerson i jego nie mniej utalentowana żona Franciszka.

Prócz nich na wystawie zaprezentowano sylwetki malarzy, rzeźbiarzy, ale i polityków, filantropów, sportowców, ludzi walczących o niepodległość…
Nowocześnie zaaranżowana ekspozycja, przywołująca formą szklane domy z „Przedwiośnia” Żeromskiego, łączyć będzie stoiska multimedialne, ekspozytory z fotografiami, opisami i dokumentami oraz osobiste pamiątki po zasłużonych mieszkańcach miasta. Wystawa opowiada o historii miasta przeglądającego się w rzece (błyszcząca tafla Wisły znajdzie także swe miejsce na ekspozycji) poprzez wspomnienia o ludziach z nim związanych.Wystawa jest częścią obchodów dwusetlecia Muzeum Mazowieckiego w Płocku.

Zapraszamy, 9 listopada o godz. 17 do auli, a potem na wystawę przy ul. Kolegialnej 6. Wstęp jest darmowy.

Patronat Honorowy nad jubileuszem Muzeum Mazowieckiego objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.

Partnerem wydarzenia jest Miasto Płock.

Muzeum Mazowieckie w Płocku jest jednostką organizacyjną Samorządu Województwa Mazowieckiego.