Dwie nowe wystawy – Bolesław Biegas i Sala Galicyjska

Bolesław Biegas wraca na ul. Tumską!
28 kwietnia zapraszamy Państwa na wernisaż zaaranżowanej na nowo wystawy jego rzeźby i malarstwa.

Wcześniej mieliście okazję oglądać ją w Spichlerzu, jeszcze wcześniej w podziemiach Przedwiośnia. Ale to w naszej dawnej sali wystaw czasowych przy ul. Tumskiej, tuż przy secesyjnych wnętrzach, niezwykła sztuka Biegasa rozbłyśnie pełnym blaskiem.

Bolesław Biegas (Biegalski) – polski rzeźbiarz i malarz. Urodził się w 29 marca 1877 roku na Mazowszu w Koziczynie koło Ciechanowa. Zmarł 30 września 1954 roku w Paryżu. Dzięki wsparciu postronnych osób, które wcześnie zauważyły jego niezwykły talent podjął studia na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Po otrzymaniu stypendium Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie wyjechał do Paryża, w którym mieszkał i tworzył do końca życia. Tam zdobył rozgłos w środowisku francuskich artystów i plastyków.

Płocka kolekcja dzieł Bolesława Biegasa znalazła po raz kolejny, a dokładnie piąty, swoje wystawiennicze miejsce na mapie Płocka. Obecna ekspozycja zaaranżowana w kamienicy secesyjnej przy ul. Tumskiej 8 obejmuje 57 obiektów (36 rzeźb gipsowych, 4 rzeźby z terakoty, 3 rzeźby w brązie, 13 obrazów oraz oryginalną tkaninę z ornamentem wykonanym wg projektu Bolesława Biegasa).

Z wystawianych 57 obiektów 4 są własnością Muzeum Mazowieckiego w Płocku a pozostałe 53 pochodzą z kolekcji Towarzystwa Historyczno-Literackiego/Biblioteki Polskiej w Paryżu i zostały użyczone muzeum w wieloletni depozyt.

Wraz z wystawą Biegasa tego wieczoru zaprosimy po raz pierwszy do także otwartej po latach na nowo Sali Galicyjskiej (na trzecim piętrze secesyjnej kamienicy przy ul. Tumskiej 8 ) z malarstwem i rzemiosłem artystycznym inspirowanym sztuką Małopolski, Podhala i Huculszczyzny. W tym m.in. z „Madonną wiejską” Stanisława Wyspiańskiego.

Serdecznie zapraszamy! Wstęp na wernisaż jest darmowy.

Udostępnij: