Broniewski, poeta miłości – to było niezwykłe oprowadzanie kuratorskie

Sobotę 26 marca 2022 roku będziemy w Muzeum Mazowieckiem wspominać bardzo długo!

Tego dnia zaprosiliśmy zwiedzających na oprowadzanie kuratorskie po fragmencie wystawy „Galeria płocczan XX wieku” poświęconym Władysławowi Broniewskiemu. Przewodniczką była Eliza Czapska, wieloletnia dyrektora Muzeum Literatury w Warszawie, dziś dyrektorka Muzeum Zbrojowni na Zamku w Liwie, autorka „broniewskiej” części naszej wystawy, znawczyni życia płockiego poety i wielka miłośniczka jego poezji.

Zainteresowanie oprowadzaniem było ogromne, w sumie wzięło w nim udział ponad 80 osób. Szczególnie wdzięczni za wizytę jesteśmy dyrekcji, nauczycielom i uczniom Szkoły Podstawowej nr 5 im. Władysława Broniewskiego w Płocku, przyjaciołom z Książnicy Płockiej, przedstawicielom Stowarzyszenia Muzealników Polskich i wszystkim, którzy w sobotę chcieli udać się z nami szlakiem zatytułowanym „Broniewski, poeta miłości”.

Dziękujemy także pani Ewie Zawistowskiej, wnuczce poety, córce jego ukochanej córki Anny, która zechciała połączyć się z nami telefonicznie z dalekiej Grecji i pozdrowić naszych gości. Pani Ewa powiedziała, że to na zdjęciach z naszej wystawy po raz pierwszy zobaczyła portfel swego dziadka z kosmykiem włosów jej mamy.

Mamy nadzieję, że niebawem ujrzy te pamiątkę na żywo.