Nowy niezwykły zabytek w zbiorach skansenu w Wiączeminie

Skansen Osadnictwa Nadwiślańskiego wzbogaci się niebawem o niezwykły zabytek!

Chodzi o zbór mennonitów w Nowym Wymyślu z roku 1864. Do tej pory kościół był własnością gminy Gąbin, dziś pod swe skrzydła przejęły go władze województwa mazowieckiego. Budynek stanie się częścią Skansenu Osadnictwa Nadwiślańśkiego w Wiączeminie Polskim. Poddany zostanie gruntownemu remontowi, w pobliżu pojawi się mała architektura uprzyjemniająca zwiedzanie. W ten sposób goście skansenu będą mogli wyruszyć na szlak osadnictwa olenderskiego – z Wiączemina do Nowego Wymyśla.

Akt darowizny podpisali w piątek marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik, wicemarszałek Mazowsza Wiesław Raboszuk i burmistrz Gostynia Krzysztof Jadczak.

Zbór mennonitów – dawny dom modlitwy Mennonitów jest wpisany do rejestru zabytków województwa mazowieckiego.

To ceglany budynek na kamiennej podmurówce z głównym wejściem pośrodku ściany szczytowej, żeliwnym krzyżem na jej zwieńczeniu oraz ścianami z dekoracjami malarskimi. Zabytek jest w bardzo złym stanie technicznym.

Zbór znajdzie się pod opieką Muzeum Mazowieckiego w Płocku, którego filią jest Skansen Osadnictwa Nadwiślańskiego w Wiączeminie Polskim. Po przeprowadzeniu prac konserwatorskich i remontowych dawna świątynia Mennonitów zostanie częścią skansenu. Budynek wymaga natychmiastowych prac remontowych. – Mamy kolejny zabytek do uratowania. Widzimy w tym ogromny sens i jest to niejako naturalna kolej rzeczy po utworzeniu skansenu w Wiączeminie. Chcemy zachować, pokazywać, ale też popularyzować kulturę olenderską i mennonicką Doliny Iłowsko-Dobrzykowskiej. – podkreśla wicemarszałek Wiesław Raboszuk.

Jak dodaje Leonard Sobieraj, dyrektor płockiego muzeum – Zbór menonicki będzie elementem projektu powstania Szlaku Osadnictwa Olenderskiego, skupiającego najważniejsze i najpiękniejsze pamiątki po tym niezwykłym zjawisku w Dolinie Środkowej Wisły. Planujemy, że zwiedzający będą mogli przemierzać nowo powstający szlak na rowerach. Wypożyczalnia sprzętu znajdzie się w Wiączeminie, stamtąd zwiedzający, zaopatrzeni w mapy i odpowiednie oznaczenia w systemie GPS, wyruszać będą w podróż do dawnego świata Olendrów.

Budynek zboru został wybudowany w 1864 r. na działce i z materiałów, które przekazał mennonitom najbogatszy mieszkaniec Wymyśla – Michael Loter. W czasie I wojny światowej budynek został zniszczony, częściowo rozebrany przez niemieckie wojska – konstrukcję dachu wykorzystano dla wzmocnienia okopów, a blaszane pokrycie przetopiono. Dzięki pomocy materialnej menonitów z USA w 1924 r. kościół odremontowano. Po II wojnie światowej pełnił różne funkcje, w latach 60-tych – Klubu Ruchu z salą kinową, na początku lat 90-tych – magazynu Herbapolu.

Udostępnij: