Uwaga, konkurs! Stwórzcie własną „Przemianę”!

Nasz konkurs to propozycja idealna dla wszystkich artystycznych dusz. Ma on związek z prezentowaną obecne w muzeum wystawą czasową prac poprzedniego dyrektora naszej instytucji Tadeusza Zaremby. Jednym z obrazów na wystawie są „Przemiany” z roku 1973. Jego wymowa jest dość jasna, szczególnie dla mieszkańców Płocka. Praca przedstawia człowieka w momencie przemiany jego świata, reprezentowanego na obrazie przez widok z okna. Po lewej mamy wiejską, zieloną sielankę, po prawej industrialny krajobraz kojarzący się jednoznacznie z pewnym płockim zakładem:) Człowiek z obrazu porzuca wieś, zieleń i naturę. Na wieszaku zostawia tradycyjną białą koszulę. Zmienia strój, przechodzi do świata nowoczesności i dymiących kominów.

Na wystawie oglądać można także obraz z roku 2019, autorstwa syna Tadeusza Zaremby, Szymona, bardzo podobny do pracy ojca. Zmienił się na nim widok za oknem – tym razem są to krakowskie Planty rodem z Wyspiańskiego. Wieszak z białą koszulą z obrazu Tadeusza jest pusty, bohater obrazu Szymona przywdziewa białą koszulę. Czy pragnie powrotu do tradycyjnych wartości? A może pragnie zanurzyć się w świat sztuki?

Teraz możecie stworzyć własną „Przemianę”. Poniżej znajdziecie szablony obrazu z pustym widokiem z okna i pustą postacią (do wyboru są kobieta, mężczyzna, dziecko, mamy nawet jeden szablon bez postaci). Możecie je pobrać, a potem dowolną techniką uzupełnić widok z okna, postać, możecie zestawiać dwa widoki, możecie robić wszystko, co podpowiada Wam wyobraźnia. Wszystko, by powstały nowe, pełnie znaczeń „Przemiany”.

Skany prac możecie przesyłać mailem na adres n.jarzabkowska@muzeumplock.eu do 15 marca 2024 roku. Jury w składzie Szymon Zaremba, Agnieszka Kaniewska-Płocieniak i Natalia Jarząbkowska wybierze najlepszą pracę. Nagrodą będą piękne albumy „Secesja” i „X wieków Płocka” oraz torba pełna muzealnych gadżetów. Najlepsza praca oraz dwie, które zdobędą wyróżnienia, będą zaprezentowane także na naszym FB.

Prosimy także o napisanie w mailu zgody na wykorzystanie Państwa imienia i nazwiska w celu ogłoszenia wyników konkursu.

Nie możemy doczekać się Waszych prac! Bądźcie twórczy!