Sklepik „Wszystko dla pań” uroczyście otwarty!

„Wszystko dla pań” – tak nazywa się nasza nowa wystawa stała. To sklepik modniarski z oryginalnymi meblami secesyjnego domu mody i pięknymi sukniami złotej epoki elegancji.

7 grudnia 2023 roku do nowego sklepu w mieście zapraszali dyrektor muzeum Leonard Sobieraj i autorka wystawy Małgorzata Szadkowska. Były modowe doznania, zachwyty, była nawet mała kolejka 😉, a na zakończenie wystąpiła zawsze elegancka i pełna gracji Grupa MoCarta🎻

Nasz „sklepik modniarski”, uzupełnienie wystawy „Secesja”, zaaranżowany jest w sali na II p. kamienicy secesyjnej przy Tumskiej 8. Głównym elementem aranżacji tego wnętrza są oryginalne meble sklepowe z 1906 r. zakupione jako wyposażenie sklepu w Tucholi. Składają się nań 3 szafy ekspozycyjne oraz 3 lady sklepowe, Meble charakteryzują się subtelną, pastelową kolorystyką (kremowo- zieloną oraz delikatnymi motywami dekoracyjnymi sugerującymi wpływy secesji o proweniencji germańskiej).

Uzupełnieniem umeblowania sklepowego będzie zakupiony w 2020 r. komplet mebli bambusowych datowany na 1907 r., który posłuży do zaaranżowania kącika buduarowego, w którym modna dama odwiedzająca sklep mogła swobodnie i bez skrępowania przymierzyć suknię bądź inny element kobiecej garderoby.

Interesującym elementem aranżacji tego wnętrza będzie specjalnie zaprojektowana na ten cel stylizowana w motywy secesyjne witryna sklepowa będąca jednocześnie gablotą muzealną, w której zaprezentujemy najprzedniejsze suknie i stroje z przełomu wieków, będące ostatnimi nabytkami do zbiorów Działu Sztuki. Usytuowana będzie vis-a-vis wejścia do omawianej przestrzeni wystawienniczej wprowadzając iluzję przestrzeni. Jednocześnie będziemy wewnątrz „sklepu” – po prawej stronie znajdować się będą meble z prezentowanymi na nich akcesoriami mody, inicjujące charakter wyposażenia wnętrza kameralnego sklepiku z damską garderobą.

Wnętrze zdobić będą tapety wykonane według oryginalnych wzorów Williama Morrisa. Uzupełnieniem wystroju tej przestrzeni będą wydruki wielkoformatowe z ówczesnych periodyków modowych z rycinami prezentującymi modną wówczas damską garderobę.

W naszym sklepiku podziwiać będzie można secesyjne suknie balowe i wizytowe, także suknię ślubną, bluzki, bieliznę, torebki, buty, kapelusze, aplikacje, akcesoria balowe i toaletowe.

Fot. Tomasz Topczewski

Elżbieta Miecznikowska