Muzeum Mazowieckie na 13. Forum Rozwoju Mazowsza

14 i 15 listopada 2023 roku mieliśmy ogromną ogromną przyjemność brać udział w zorganizowanym przez Mazowiecką Jednostkę Wdrażania Programów Unijnych 13. Forum Rozwoju Mazowsza. Forum odbyło się na warszawskim stadionie Legii Warszawa. MMP było jednym z 53 partnerów i wystawców wydarzenia. Na naszym stoisku działo się naprawdę dużo – nasi goście mogli skorzystać z okularów wirtualnej rzeczywistości, które przeniosły ich na nasze wystawy. Mieliśmy także taumatropy – optyczne zabawki sprzed wieków (przy okazji – na naszym stoiku każdy mógł zrobić swój własny taumatrop). Prezentowaliśmy zrekonstruowane secesyjne suknie, piękne kapelusze oraz modele 3D naszych obiektów.

Najważniejsze były jednak nowe przyjaźnie, rozmowy i zaproszenia do Płocka dla wszystkich, którym spodobały się nasze zbiory. Przy każdej okazji podkreślaliśmy rzecz jasna, że nasze nowe wspaniałe obiekty i wystawy powstały dzięki wsparciu Samorządu Województwa Mazowieckiego i środków z Unii Europejskiej.

Forum było wydarzeniem zorganizowanym z dużym rozmachem. Setki zwiedzających, dziesiątki stoisk, na każdym – masa atrakcji. Całość była podzielona na cztery strefy tematyczne: Eko – to strefa, w której partnerzy dzielili się z uczestnikami zieloną energią i filozofią eko. Aktywni – strefa z udziałem szkół, uczelni i innych placówek, które przyczyniają się do wzrostu aktywności mieszkańców w dziedzinie kształcenia się i samorozwoju. Tropy Europy – w tej strefie pokazywano, jak zmieniła się turystyczna mapa Mazowsza, dzięki zrealizowanym inwestycjom z obszaru kultury, zachowania dziedzictwa kulturowego, rekreacji i nauki. I strefa Fundusze Europejskie – była to część poświęcona możliwościom, jakie dają środki z UE.

W obiekcie Legii można było także wysłuchać debat toczących się na dwóch scenach. Tematy? Bardzo ciekawe, m.in. „Kultura w obliczu wyzwań współczesności”, „Jak się zatrzymać w codziennej gonitwie? O zdrowiu psychicznym we współczesnym świecie”, „Sztuczna inteligencja – szansa czy zagrożenie? Czy technologie zabiorą nam pracę?”, „Od chaosu do aplikacji ułatwiających życie”. Na scenie łącznie pojawiło się aż 70 ekspertów!

Wydarzenie zorganizowane zostało przez Mazowiecką Jednostkę Wdrażania Programów Unijnych pod honorowymi patronatami Marszałka Województwa Mazowieckiego, Adama Struzika, Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce oraz Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej.