Mikołaj Grynberg w Muzeum Żydów Mazowieckich

Z Mikołajem Grynbergiem w MŻM w deszczowy wieczór 19 grudnia 2023 roku rozmawialiśmy o jego wydanej w tym roku książce „Jezus umarł w Polsce”.

O tych, którzy na granicy polsko-białoruskiej dają obecnie świadectwo człowieczeństwa i często płacą za to wysoką cenę… Również o mających krew na rękach – brutalnie wyrzucających przybyszów na przykład z Afganistanu i Jemeniu na białoruską stronę niezależnie od stanu ich zdrowia, pogody, wieku… O samych uchodźcach – o umarłych na tej granicy lub tam zagininych; i tych, którym się udało, osiedlili się w innym kraju europejskim i swoim dzieciom nadają imiona ratujących ich – mimo że „Małgosia” czy „Wojtek” nie pochodzą z ich kręgu kulturowego.

– Nie wiem, jak wobec tego, co tam się dzieje zachowają się nowe władze naszego kraju. Mam chociaż nadzieję, że ratujący aktywiści przestaną być wreszcie traktowani jak przestępcy… Nie wiem też, jaką skalę przybiorą migracje na świecie. W każdym razie sytuacja pod tym względem jest i będzie dla nas egzaminem z podejścia do osób na przykład o odmiennym kolorze skóry i innej wierze, ale ludzi, jak my – powiedział nasz gość.

Dziękujemy za Wasze przybycie, pytania i spostrzeżenia.

Fot. Tomasz Topczewski, Rafał Kowalski.