Oddział

Art déco

Informacje dotyczące oddziału

Adres

ul. Kolegialna 6, 09-402 Płock

Telefon

Godziny otwarcia

Dni Okres letni Okres zimowy
Pon. Nieczynne Nieczynne
Wt. - Nd. 10:00 – 17:00 10:00 – 16:00
Budynek wystawy art deco Muzeum Mazowieckiego w Płocku przy ul. Kolegialnej 6, dwukondygnacyjna kamienica, stojąca w szeeregu innych, z czerwonym dachem i jasną fasadą Przed nią, na chodniku - drzewo.
Art déco

O oddziale

Nowe skrzydło Muzeum Mazowieckiego to piękna trzykondygnacyjna kamienica przy ul. Kolegialnej 6.
Zrujnowany zabytek w centrum Płocka odzyskał swą świetność.

Nowe skrzydło Muzeum Mazowieckiego to piękna trzykondygnacyjna kamienica przy ul. Kolegialnej 6. Jej remont, adaptacja i aranżacja są efektem otrzymanych przez Muzeum Mazowieckie w Płocku dofinansowań – zarówno unijnych, jak i dotacji przyznanych przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie. Zrujnowany zabytek w centrum Płocka odzyskał swą świetność.

Zabytkowa kamienica o powierzchni 2520 metrów kwadratowych będzie przestrzenią do działań artystycznych i edukacyjnych, atrakcją turystyczną miasta, kolejnym etapem w procesie rewitalizacji płockiej starówki. Przede wszystkim jednak stworzyła ona możliwość prezentacji w całej okazałości kolekcji sztuki art déco Muzeum Mazowieckiego w Płocku.

Na parterze kamienicy przy Kolegialnej 6 powita Was miasto nocą z architekturą rysowaną świetlnym mappingiem, mini kino Odeon i oryginalne auto z epoki – Jowett z 1926 roku, umieszczony na okrągłej platformie. We wnętrzach kamienic – polskiej, niemieckiej i francuskiej – prezentowane są meble, szkło, ceramika, tkaniny, lampy, malarstwo i rzeźba, w domu mody kolekcja strojów, w sklepie jubilerskim – biżuteria, m.in. puderniczka Tiffany’ego i kolczyki w etui Cartiera, a w gabinecie prezesa banku kolekcja papierów wartościowych i numizmatów.

Ekspozycję pierwszego piętra otwiera aranżacja mieszkania polskiej inteligencji lat 30-tych XX wieku  – zwiedzicie tu salon z gabinetem, jadalnię, kuchnię i sypialnię. To tu znajdziecie kilimy zaprojektowane przez czołowych artystów polskiego międzywojnia.

Pierwsze piętro to także galeria designu, w której podziwiać można bogatą kolekcję szkła cenionych polskich hut: Niemen, Zawiercie, Hortensja, Krosno, oraz zagranicznych wytwórni: Lalique’a, Bacarrat, Braci Daum. Zbiory metalu reprezentowane są przez wyroby  firm warszawskich (m.in. projekty Julii Keilowej), europejskich czy amerykańskich. Ceramika przez wyroby z Ćmielowa, Pacykowa, wytwórni śląskich, oraz porcelanę zagraniczną z serwisami i figurkami Rosenthala na czele.

W części poświęconej malarstwu prezentowane są portrety autorstwa awangardowych polskich artystów: Zbigniewa Pronaszki, Stanisława Witkacego i Leona Chwistka, także akt kobiecy belgijskiego malarza Leona de Smeta, portret damy z pieskiem Jana Rudnickiego.  Perłą kolekcji MMP jest dar PKN Orlen –  „Martwa natura” z antyczną rzeźbą  Tamary Łempickiej – ikony minionych lat 20. i 30. XX w. światowego formatu, której  malarstwo jest kwintesencją stylu art déco.

Nawiązaniem do sukcesu polskich artystów na Wystawie Światowej w Paryżu w 1925 r. jest Sala Tożsamości, wydzielona przestrzeń z polskimi dziełami z nurtu narodowego inspirowanego folklorem i ludowością, a także z tymi zdradzającymi wpływy kubizmu i funkcjonalizmu.

Uzupełnieniem wystawy są ekrany z informacjami o sztuce międzywojnia, ścianka do selfie w stylu art déco i lustro, w którym będzie można „przymierzać” stroje z epoki.

Kuratorzy wystawy: Michał Burdziński, Małgorzata Szadkowska, Mariola Adamska

Otwarcie wystawy jest częścią obchodów 200-lecia Muzeum Mazowieckiego w Płocku.

Galeria

Wystawy stałe

ystawa art deco w muzeum, duża ciemna sala z czarną podłogą i biało-czarnym podświetlanym panelem na suficie. Na okrągłym podeście po lewej stronie stoi samochód, czerwony kabriolet z lat dwudziestych. Po prawej jest wejście do małego kina, nad wejściem wisi neon z jego nazwą - Odeon.

Sztuka dwudziestolecia międzywojennego – art déco

Muzeum Mazowieckie w Płocku rozbudowuje swą międzywojenną kolekcję od 15 lat. Większość z liczącego 1,8 tys. obiektów zbioru prezentuje w zabytkowej kamienicy przy ul. Kolegialnej 6 na największej w Polsce wystawie stałej poświęconej sztuce tego okresu. Na parterze kamienicy powita Was miasto nocą z architekturą rysowaną świetlnym mappingiem, mini kino…
Grafika reklamnująca galerię płocczan XX wieku. To zbiór archiwalnych, czarno-białych zdjęć bohaterów wystawy, Miry Zimińskiej-Sygietyńskiej, Władysława Broniewskiego, Stefana Themersona.

Z Płocka i dla Płocka. Galeria płocczan XX wieku. Galeria Themersonów

Zbudowana w oficynie nowej kamienicy przy ul. Kolegialnej 6 ekspozycja prezentuje sylwetki zasłużonych płocczan i osób związanych z miastem. Jej główni bohaterowie to ludzie związani ze sztuką: poeta Władysław Broniewski, aktorka i twórczyni Zespołu Pieśni i Tańca „Mazowsze” Mira Zimińska-Sygietyńska. Na wystawie możemy obejrzeć przedmioty osobiste Władysława Broniewskiego – kapelusz,…

Wystawy czasowe

Art déco

Pielgrzym. Wystawa Dawida Wojtalewicza

Dawid Wojtalewicz urodził się 15 grudnia 1989 roku w Gostyninie, a dorastał w Gąbinie. Studiował malarstwo w Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Antwerpii, gdzie uzyskał stopień magistra sztuki z najwyższym wyróżnieniem i nagrodę Hugo Roelandt’a. Swoją wiedzę zdobywał również w Akademii Sztuk Pięknych w Turnhout i w Ateńskiej Szkole Sztuk…

Przez pryzmat ogrodu. Wystawa Mirosława Lumy

Muzeum Mazowieckie w Płocku zaprasza na wystawę malarskiej Mirosława Lumy zatytułowanej „Przez pryzmat ogrodu”. Artysta w małej sali wystaw czasowych przy ul. Kolegialnej 6 prezentuje prace powstałe w czasie ostatnich pięciu lat. Będą to obrazy z cyklu „Ogrody”, w których wypowiada językiem kolorów hymn na cześć piękna witalności, na cześć…