Wystawa czasowa: Pielgrzym. Wystawa Dawida Wojtalewicza

Informacje

Oddział, w którym jest ta wystawa

  Art déco

Adres oddziału

  ul. Kolegialna 6, 09-402 Płock

Godziny otwarcia

 
Dni Okres letni Okres zimowy
Pon. Nieczynne Nieczynne
Wt. - Nd. 10:00 – 17:00 10:00 – 16:00

Dawid Wojtalewicz urodził się 15 grudnia 1989 roku w Gostyninie, a dorastał w Gąbinie. Studiował malarstwo w Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Antwerpii, gdzie uzyskał stopień magistra sztuki z najwyższym wyróżnieniem i nagrodę Hugo Roelandt’a. Swoją wiedzę zdobywał również w Akademii Sztuk Pięknych w Turnhout i w Ateńskiej Szkole Sztuk Pięknych. Odbył staż z ikonopisarstwa na półwyspie Athos pod przewodnictwem Demosthenesa Avramidisa. Na studiach jego nauczycielami byli m.in. Vaast Colson, Bruno van Dyck, Quinten Ingelaere, Alojzy Balcerzak, a promotorami Tina Gillen i Panos Charalambous.

Zajmuje się malarstwem sztalugowym, ikonopisarstwem, tworzy murale i freski, zwłaszcza o tematyce religijnej i historycznej. Współtworzy artystyczne grupy: Pink TV only good news, Polish Art Benelux i Time New Roman. Wystawiał m.in. w Muzeum Sztuki Współczesnej w Antwerpii (M HKA), w Paryżu w konkursie Artagon, galerii Verbeeck – Van Dyck w Antwerpii, Art Gallery Mara w Turnhout, Europejskim Centrum Artystycznym im. Fryderyka Chopina w Sannikach, Cranach-Stiftung w Wittenberdze oraz innych zbiorowych wystawach w Belgii, Francji, Grecji, Holandii i w Polsce. Jego murale można zobaczyć m.in. w Gąbinie i na terenie Pałacu w Słubicach. Wykonał freski w klasztorze Braci Mniejszych Kapucynów w Antwerpii i w Herentals, jest twórcą cyklu malowideł Uczynki Miłosierdzia oraz polichromii w kaplicy Miłosierdzia kościoła Świętego Antoniego w Antwerpii. Jego prace znajdują się w kolekcji Muzeum Narodowego w Gdańsku, Centrum Spotkania Kultur w Lublinie, Cranach-Stiftung w Wittenberdze oraz w prywatnych kolekcjach. Zdobył nagrodę w konkursie I Biennale Malarstwa Lubelska Wiosna w 2021. Jest związany ze stowarzyszeniem Halo Kultura w Gdyni. Mieszka i pracuje w Antwerpii i Sopocie.

Na wystawie będą prezentowane prace, które powstały na przestrzeni lat w Polsce, Belgii oraz w innych krajach, które artysta odwiedzał. Tytułowy pielgrzym jest motywem często pojawiającym się w obrazach Wojtalewicza. Przemierza on mistyczne krajobrazy, niekoniecznie dające się zidentyfikować geograficznie, niemniej jednak silnie związane z odczuciem konkretnego miejsca, będące malarskim zapisem subiektywnych odczuć towarzyszących artyście w jego realnych wyprawach.