Wystawa stała: Sztuka dwudziestolecia międzywojennego – art déco

Oddział, w którym jest ta wystawa

Art déco

Adres oddziału

ul. Kolegialna 6, 09-402 Płock

Dni Okres letni Okres zimowy
Pon. Nieczynne Nieczynne
Wt. - Nd. 10:00 – 17:00 10:00 – 16:00
ystawa art deco w muzeum, duża ciemna sala z czarną podłogą i biało-czarnym podświetlanym panelem na suficie. Na okrągłym podeście po lewej stronie stoi samochód, czerwony kabriolet z lat dwudziestych. Po prawej jest wejście do małego kina, nad wejściem wisi neon z jego nazwą - Odeon.

O wystawie

Muzeum Mazowieckie w Płocku rozbudowuje swą międzywojenną kolekcję od 15 lat. Większość z liczącego 1,8 tys. obiektów zbioru prezentuje w zabytkowej kamienicy przy ul. Kolegialnej 6 na największej w Polsce wystawie stałej poświęconej sztuce tego okresu.

Na parterze kamienicy powita Was miasto nocą z architekturą rysowaną świetlnym mappingiem, mini kino Odeon i oryginalne auto z epoki – Jowett z 1926 roku, umieszczony na okrągłej platformie. We wnętrzach kamienic – polskiej, niemieckiej i francuskiej – prezentowane są meble, szkło, ceramika, tkaniny, lampy, malarstwo i rzeźba, w domu mody kolekcja strojów, w sklepie jubilerskim – biżuteria, m.in. puderniczka Tiffany’ego i kolczyki w etui Cartiera, a w gabinecie prezesa banku kolekcja papierów wartościowych i numizmatów.

Ekspozycję pierwszego piętra otwiera aranżacja mieszkania polskiej inteligencji lat 30-tych XX wieku  – zwiedzicie tu pokój wielofunkcyjny, czyli połączenie salonu z gabinetem, jadalnię, kuchnię i sypialnię. To tu znajdziecie kilimy zaprojektowane przez czołowych artystów polskiego międzywojnia.

Pierwsze piętro to także galeria designu, w której podziwiać można bogatą kolekcję szkła cenionych polskich hut: Niemen, Zawiercie, Hortensja, Krosno, oraz zagranicznych wytwórni. Zbiory metalu reprezentowane są przez wyroby  firm warszawskich, europejskich czy amerykańskich. Ceramika przez wyroby z Ćmielowa, Pacykowa, wytwórni śląskich, oraz porcelanę zagraniczną z serwisami i figurkami Rosenthala na czele.

W części poświęconej malarstwu prezentowane są portrety autorstwa awangardowych polskich artystów: Zbigniewa Pronaszki, Stanisława Witkacego i Leona Chwistka, także akt kobiecy belgijskiego malarza Leona de Smeta, portret damy z pieskiem Jana Rudnickiego.  Perłą kolekcji MMP jest dar PKN Orlen –  „Martwa natura” z antyczną rzeźbą  Tamary Łempickiej – ikony minionych lat 20. i 30. XX w. światowego formatu, której  malarstwo jest kwintesencją stylu art déco.

Nawiązaniem do sukcesu polskich artystów na Wystawie Światowej w Paryżu w 1925 r. jest Sala Tożsamości, wydzielona przestrzeń z polskimi dziełami z nurtu narodowego inspirowanego folklorem i ludowością, a także z tymi zdradzającymi wpływy kubizmu i funkcjonalizmu.

Uzupełnieniem wystawy są ekrany z informacjami o sztuce międzywojnia, ścianka do selfie w stylu art déco i lustro, w którym można „przymierzać” stroje z epoki.

Wystawa „Sztuka dwudziestolecia międzywojennego – art déco” poświęcona jest pamięci prof. Ireny Huml, wybitnej polskiej historyczki sztuki, która wspierała idee budowy płockiej kolekcji art déco i wystawy stałej dedykowanej okresowi międzywojennemu.

Gdzie? Ul. Kolegialna 6, Płock

Kiedy? Wystawę zwiedzać można od wtorku do niedzieli, w okresie letnim od godz. 10.00 do 17.00, w okresie zimowym od 10.00 do 16.00 (ostatnie wejście – 45 minut przed zamknięciem).

Za ile? Wstęp jest bezpłatny.

Art déco