Konferencja kończąca projekt „Opowieści. Świat jest bardziej skomplikowany niż nasze prawdy o nim”

Oficjalne i uroczyste zakończenie projektu „Opowieści” zorganizowaliśmy 19 marca 2024 roku.

Wszystko zaczęło się już o godz. 11 spotkaniem partnerskim, w którym uczestniczyli przedstawiciele muzeum z dyrektorem MMP Leonardem Sobierajem na czele oraz przedstawicielki naszego norweskiego partnera Centrum Sztuki Współczesnej Kunstbanken w Hamar – Ingrid Blekastad, dyrektorka centrum, oraz kuratorka Christel Sverre. W spotkaniu wzięła udział także kuratorka i pomysłodawczyni całego projektu Małgorzata Sady.

Spotkanie partnerskie było okazją do omówienia wszystkich działań, które zaistniały w ramach projektu, ich plusów, wartości, które wniosły a także trudności zaistniałych podczas realizacji. Mówiono też o planach na przyszłość, podkreślając jednocześnie, że tak owocna współpraca nie powinna kończyć się wraz z finałem projektu. Spotkanie trwało trzy godziny, przebiegło w przyjaznej atmosferze i pozytywnie nastroiło gości na resztę dnia. A dzień zapowiadał się ciekawie.

Przed spotkaniem kończącym projekt odbyła się konferencja prasowa, po czym na muzealnej auli zgromadzili się goście, którzy najpierw mieli możliwość obejrzenia filmu opowiadającego o poszczególnych wydarzeniach projektowych. Po nim krótkie przemowy i podziękowania wygłosiły Małgorzata Sady i Ingrid Blekastad, w imieniu dyrektora Leonarda Sobieraja słowa wdzięczności złożone na ręce wszystkich realizujących projekt oraz zaangażowanych w konkretne działania złożyła Agnieszka Kaniewska – Płocieniak – koordynatorka projektu. Swobodna i miła atmosfera części „mówionej” naturalnie skłaniała do upamiętnienia tego momentu – obecne wśród publiczności osoby współtworzące projekt zaproszone zostały do pamiątkowego zdjęcia.

Podczas przerwy goście mogli obejrzeć specjalnie przygotowaną na tę okoliczność wystawę Płockiego Towarzystwa Fotograficznego im. A. Macieszy ze zdjęciami z Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Performatywnych, który w ramach projektu odbył się w lipcu ubiegłego roku.

Po przerwie rozpoczął się koncert Nowosielski Audiovisual Misterium. Kontemplacyjna muzyka Artura Dutkiewicza spotkała się tu z wizualizacjami Andrzeja Wąsika stworzonymi na podstawie malarstwa Jerzego Nowosielskiego. Było to odpowiednie i godne dopełnienie całości, współbrzmiące dobrze z charakterem samego projektu oraz twórczości Franciszki i Stefana Themersonów – patronów tego rocznego spektakularnego przedsięwzięcia.