Ta wystawa została zakończona

Wystawa czasowa: Tadeusz Zaremba (1940-2013). Konserwator zabytków, muzealnik, artysta malarz

Oddział, w którym jest ta wystawa

Art déco

Adres oddziału

ul. Kolegialna 6, 09-402 Płock

Dni Okres letni Okres zimowy
Pon. Nieczynne Nieczynne
Wt. - Nd. 10:00 – 17:00 10:00 – 16:00

Muzeum Mazowieckie w Płocku zaprasza na wernisaż wystawy „Tadeusz Zaremba (1940-2013). Konserwator zabytków, muzealnik, artysta malarz”.

Wystawa monograficzna ukazuje muzealny i artystyczny dorobek Tadeusza Zaremby, wieloletniego pracownika Muzeum Mazowieckiego w Płocku.

Tadeusz Zaremba odnawiał i konserwował obiekty zabytkowe a także realizował projekty aranżacji wnętrz pomieszczeń użytkowych na terenie Płocka. W 1973 roku otrzymał Nagrodę Prezydenta Miasta Płocka za działalność konserwatorską, w 1988 roku Nagrodę II stopnia Wojewody Płockiego za całokształt działalności, a w 1996 roku został odznaczony Medalem „Zasłużony dla Płocka”.

Tadeusz Wojciech Zaremba (ur. 14 maja 1940 w Pruszkowie, zm. 12 grudnia 2013 w Płocku) – konserwator zabytków, muzealnik, artysta malarz. W latach 1959-1965 studiował na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu (specjalizacja – technologia i techniki sztuk plastycznych).
Po ukończeniu studiów przez dwa lata działał w Toruniu jako konserwator dzieł sztuki i animator życia artystycznego (był współtwórcą i pierwszym kierownikiem Klubu Związków Twórczych „Azyl”). Od 1968 do 2004 roku pracował w Muzeum Mazowieckim w Płocku. W trakcie 37 letniej pracy w Muzeum współuczestniczył w przygotowaniu 191 wystaw, a w przypadku 33 z nich był jednocześnie kuratorem, autorem scenariusza i scenografii, którą niejednokrotnie własnoręcznie przygotowywał.
Trzykrotnie ustanowiony rzeczoznawcą Ministra Kultury i Sztuki (1983, 1993, 2009). Należał do rady naukowej; Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie (1991-1999), Muzeum w Łęczycy (1999-2002), Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie (1999-2007). Malował, brał udział w wystawach środowiska płockiego, uczestniczył w 11 plenerach, 78 wystawach zbiorowych, zorganizował 12 wystaw indywidualnych. W zbiorach Muzeum Mazowieckiego znajduje się 8 obrazów jego autorstwa.

Na wystawie „Tadeusz Zaremba (1940-2013). Konserwator zabytków, muzealnik, artysta malarz” prezentowane będą przede wszystkim obrazy z kolekcji rodziny, zbiorów Muzeum Mazowieckiego i Towarzystwa Naukowego Płockiego. Wśród prezentowanych prac znajdą się mało znane obrazy, jakie Tadeusz Zaremba namalował na przełomie lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych XX wieku, kiedy interesowały go spięcia, jakie towarzyszyły rozwojowi techniki i współczesnemu człowiekowi. Prace te o dużym ładunku treści społecznych diametralnie odbiegają od późniejszych w których dominuje tematyka marynistyczna.
Dopełnieniem wystawy będą projekty plakatów, które Tadeusz Zaremba wykonał do wystaw czasowych organizowanych w MMP, projekty medali dla miasta Płocka, które od 1975 zostało stolicą województwa oraz prace wykonane podczas studiów na Wydziale Sztuk Pięknych w Toruniu.

Kuratorem wystawy jest Szymon Zaremba. Zapraszamy na wernisaż 1 lutego, w o godz. 17.00, do sali wystaw czasowych przy ul. Kolegialnej 6 w Płocku. Wstęp jest darmowy.

Wystawa potrwa do 1 kwietnia 2024 roku.