Ta wystawa została zakończona

Wystawa czasowa: Słowiańskie Betlejem

Informacje

Oddział, w którym jest ta wystawa

  Spichlerz

Adres oddziału

  ul. Kazimierza Wielkiego 11B, 09-402 Płock

Godziny otwarcia

 
Dni Okres letni Okres zimowy
Pon. Nieczynne Nieczynne
Wt. - Nd. 10:00 – 17:00 10:00 – 16:00

Zapisy na zajęcia i warsztaty dla szkół i przedszkoli pod numerem: 24 262 25 95 lub 24 262 48 69
Więcej informacji na podstronie Szkoły.

Muzeum Mazowieckie w Płocku, oddział etnograficzny w Spichlerzu, zaprasza na świąteczną wystawę czasową „Słowiańskie Betlejem”.

Autorką wystawy jest etnografka Elżbieta Piskorz-Branekova, która znana jest ze swych licznych publikacji dot. polskiego stroju ludowego. Od lat fascynuje ją tradycyjna kultura państw bałkańskich i słowiańskich. Wystawa „Słowiańskie Betlejem” ma na celu zaprezentowanie zwyczajów i rytuałów związanych z obchodami okresu Świąt Bożego Narodzenia u Słowian i uświadomienie, jak wiele elementów jest wspólnych, często wręcz identycznych, a różnice polegają na niewielkich szczegółach.

Obejrzeć będzie można obiekty związane z kulturą bułgarską, białoruską, czeską, macedońską, polską, rosyjską, słowacką i ukraińską. Na barwne panele wystawy składać się będą: aranżacje izb wigilijnych (polskiej, białoruskiej, macedońskiej i słowackiej), kolędowania z gwiazdą, szopką lub surovaczką, ikonografia związana z Bożym Narodzeniem (drzeworyty, różne przedstawienia stajenki betlejemskiej) oraz grupy przebierańców.

Wystawa zostanie przygotowana ze zbiorów Muzeum Mazowieckiego w Płocku, Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie, Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej w Wasilkowie oraz prywatnych autorki wystawy.

Wernisaż wystawy odbędzie się 21 listopada 2023 r. o godz. 17.00. Wystawa czynna do 1 marca 2024 r.