Ta wystawa została zakończona

Wystawa czasowa: Płocczanin Jakub Guterman – malarstwo i ilustracja

Oddział, w którym jest ta wystawa

Muzeum Żydów Mazowieckich

Adres oddziału

ul. Józefa Kwiatka 7, 09-402 Płock

Dni Okres letni Okres zimowy
Pon. Nieczynne Nieczynne
Wt. - Nd. 10:00 – 17:00 10:00 – 16:00

Jakub Guterman urodził się w 1935 roku, dzieciństwo spędził w Płocku. Po wybuchu II wojny światowej przeżył pobyt w płockim getcie, niemieckim obozie w Działdowie, tułaczkę po okupowanej Polsce pod przybraną tożsamością. Jego ojciec Symcha, jako żołnierz Armii Krajowej, zginął w Powstaniu Warszawskim w 1944 roku. Jakub ze swoją mamą Ewą przeżyli; wyjechali z Płocka do Izraela w 1950 roku, gdzie on studiował literaturę i sztukę, i mieszka do dziś.Jest autorem wielu obrazów i ilustracji do książek i czasopism.

W Muzeum Żydów Mazowieckich prezentujemy prace wybrane przez samego Autora.

– Wiesz, jestem „produktem” dwóch krajów i żadnego z nich nie ignoruję. W Polsce się urodziłem i spędziłem lata dziecięce. Pomimo okropnej wojny, traumatycznych przeżyć, zwierzęcego antysemityzmu, którego doznawałem, niestety, jestem wiernie przywiązany do polskiego pejzażu, kultury, języka, poezji. Czuję się uprzywilejowany, mając tak intymny i pozytywny kontakt właśnie z polską kulturą, która jest droga i bliska mojemu sercu – powiedział w rozmowie z Rafałem Kowalskim.
Wystawę w MŻM będzie można oglądać do 3 grudnia br.