Ta wystawa została zakończona

Wystawa czasowa: Cieśniewski/Blum. A jednak życie

Informacje

Oddział, w którym jest ta wystawa

  Muzeum Żydów Mazowieckich

Adres oddziału

  ul. Józefa Kwiatka 7, 09-402 Płock

Godziny otwarcia

 
Dni Okres letni Okres zimowy
Pon. Nieczynne Nieczynne
Wt. - Nd. 10:00 – 17:00 10:00 – 16:00

Wystawa prezentuje dialog dwójki artystów, którzy dzielą podobną wiarę w moc i terapeutyczną funkcję sztuki. Połączył ich niecodzienny zbieg okoliczności.

Aviva Blum-Wachs urodziła się Warszawie, II wojnę światową przeżyła w ukryciu po „aryjskiej” stronie. Po wyjeździe do Izraela studiowała malarstwo w Instytucie Avni w Tel Awiwie i grafikę w Akademii Becalel w Jerozolimie. Inspiracją dla jej prac graficznych i obrazów najczęściej jest izraelski pejzaż.

Wojciech Cieśniewski pochodzi z Działdowa. Jest absolwentem stołecznej Akademii Sztuk Pięknych, gdzie pracuje do dziś, od dziesięciu lat jako profesor. Powracającym w jego twórczości tematem jest trudna historia własnej rodziny i rodzinnej miejscowości, rozgrywająca się w cieniu faszyzmu i powojennej komunistycznej rzeczywistości. Podejmuje też różne wątki z tragicznej historii XX wieku, wyrażając solidarność z ofiarami prześladowań i totalitaryzmów.

Ich ścieżki zbiegły się w 2022 roku – za sprawą wystawy malarstwa Wojciecha Cieśniewskiego, zorganizowanej w Otwocku w ramach upamiętnienia 80. rocznicy zagłady gett w Otwocku, Falenicy i Rembertowie. Artysta pokazał tam obrazy z cyklu „A jednak życie”, w których odwołuje się do przedwojennych i powojennych fotografii odnalezionych na internetowej stronie, dedykowanej żydowskim mieszkańcom Otwocka. Wśród wystawionych prac była „Wiosna narodu 1948”, zainspirowana fotografią trzech nastoletnich dziewcząt przebywających po wojnie w Domu Dziecka im. Dawida Guzika w Otwocku, do którego trafiały ocalałe żydowskie dzieci. Jedną z dziewcząt z tej fotografii okazała się być Aviva Blum, która o wystawie dowiedziała się z internetowej publikacji… Doszło do spotkania dwójki artystów i zrodzenia się pomysłu pokazania na wspólnej wystawie pejzaży Blum i obrazów Cieśniewskiego dotykających Zagłady.

Wystawę w MŻM będzie można oglądać do 23 sierpnia br.

Współorganizatorami wystawy są Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN oraz Fundacja Wojciecha Cieśniewskiego.

Kuratorka – Tamara Sztyma

Projekt wystawy – Paweł Wolanin, Ewelina Szeląg, WXCA