To wydarzenie zostało zakończone

Zakończenie projektu „Opowieści”

19 marca 2024
godz. 17:00
Muzeum Mazowieckie w Płocku
Kolegialna 6

Serdecznie zapraszamy na wydarzenie podsumowujące projekt „Opowieści. Świat jest bardziej skomplikowany niż nasze prawdy o nim”.

Spotykamy się 19 marca, godz. 17.00, w Muzeum Mazowieckim w Płocku, przy ul. Kolegialna 6.

W programie:

— konferencja na zakończenie „Opowieści”

— koncert multimedialny „NOWOSIELSKI Audiovisual” tria Artura Dutkiewicza, prezentującego współczesną muzykę kontemplacyjną w połączeniu z wizualizacjami przygotowanymi specjalnie na 100-lecie urodzin Jerzego Nowosielskiego

— wernisaż wystawy fotograficznej „Opowieści” członków Płockiego Towarzystwa Fotograficznego im. Aleksandra Macieszy

Będziemy wspominać, snuć refleksje, wyciągać wnioski. Wspólnie poszukamy odpowiedzi na pytanie o czym były nasze „Opowieści”. Wszystko w otoczeniu pięknych zdjęć, wizualizacji ze świata sztuki Jerzego Nowosielskiego i przy muzyce tria Artura Dutkiewicza (na scenie naszej auli stanie fortepian!). Wstęp wydarzenie jest wolny, należy jednak pamiętać, że LICZBA MIEJSC W NASZEJ AULI JEST OGRANICZONA.

Kilka słów o koncercie:

W nowym projekcie Artura Dutkiewicza „NOWOSIELSKI Audiovisual” malarstwo Jerzego Nowosielskiego jest inspiracją do przedstawienia utworów o charakterze kontemplacyjnym skomponowanych przez pianistę na trio jazzowe: fortepian, kontrabas i perkusję, łączących elementy muzyki improwizowanej, współczesnej, klasycznej i jazzu. (Projekt stworzenia kompozycji uzyskał stypendium MKiDN).

Inspiracją muzyczną jest twórczość mistrzów z kręgu polskiej i światowej szeroko pojętej muzyki kontemplacyjnej takich jak: Wacław z Szamotuł, Henryk Mikołaj Górecki, Hildegarda z Bingen, Arvo Part, Komitas – kompozytor ormiański,  śpiewy z różnych tradycji duchowych np. śpiew cerkiewny, gregoriański, bizantyjski, starogrecki, sanskryckie mantry a nawet medytacyjna muzyka Johna Coltrane’a.

Ponadczasowość tych tradycji prowokuje do stworzenia materiału dźwiękowego przefiltrowanego przez indywidualne doświadczenia muzyczne i życiowe artystów, stanowiącego swoistą kontynuację nurtu muzyki kontemplacyjnej  ukazanej we współczesnej formie.

Kompozycje Artura Dutkiewicza czerpią z tradycji wschodu i zachodu i ich muzycznej emanacji, podobnie sztuka Jerzego Nowosielskiego łączy sacrum i profanum wschodu i zachodu.

Podczas koncertów wyświetlane będą, zsynchronizowane z dźwiękiem, tworzone „na żywo” przez artystę grafika – Andrzeja Wąsika kolaże i wizualizacje z fragmentami obrazów Jerzego Nowosielskiego w formie videoprojekcji wielkoformatowych.

Połączenie prezentacji jego dzieł z kontemplacyjną muzyką znakomitego pianisty improwizatora Artura Dutkiewicza tworzy wyjątkowe audiowizualne misterium.

Dzięki interdyscyplinarnej, współczesnej formie projektu wzrasta komunikatywność przekazu i jego percepcja w szerszych grupach odbiorców.

Środki na realizację projektu pochodzą z MF EOG i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

#funduszenorweskie#funduszeeog#EEANorwaygrants#opowiescithemerson

Wspomaga nas także Samorząd Województwa, który przekazał promesę na poczet wkładu własnego do projektu.

A oto hasło, które przyświeca wszystkim projektom finansowanym z Funduszy norweskich i EOG projektom: Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej.

Udostępnij: