To wydarzenie zostało zakończone

„Wszystkie drogi…” – historie Żydów ocalonych z Zagłady: wernisaż wystawy z Żydowskiego Muzeum Galicja w Krakowie

05 marca 2024
godz. 18:00
Muzeum Żydów Mazowieckich
Kwiatka 7

Historia Zagłady to nie tylko historia tych, którzy zginęli, ale również tych, którzy przetrwali… Na przykładzie losów siedemnastu osób ocalałych z Holokaustu, twórcy tej wystawy edukacyjnej starają się zaprezentować m.in. różne drogi przetrwania i opisać dramatyczne decyzje i niebezpieczeństwa, z którymi każda z tych osób musiała się zmierzyć. Tytuł nawiązuje do słów „Wszystkie drogi wiodły do śmierci…” z wiersza urodzonej w Gąbinie Rejzl Żychlińskiej, wybitnej poetki żydowskiej.

Wielu z tych nielicznych, którzy przeżyli, nie chce wracać pamięcią do bolesnych i tragicznych wydarzeń. – Tym większa jest nasza wdzięczność dla tych, którzy zgodzili się opowiedzieć nam o swojej przeszłości, podzielić się swoimi przeżyciami. Co możemy dla nich zrobić? Pamiętać i przypominać o tych wydarzeniach, przekazywać dalej ich przesłanie. Tą wystawą oddajemy hołd tym, którzy przeżyli i czcimy pamięć ofiar – podkreślają twórcy „Wszystkich dróg…”.

Podczas otwarcia ekspozycji, którą w MŻM będzie gościła do końca maja br., oprowadzi po niej Marcin Krotla z Działu Edukacji Żydowskiego Muzeum Galicja w Krakowie.

Udostępnij: