Historia Zagłady to nie tylko historia tych, którzy zginęli, ale również tych, którzy przetrwali… Na przykładzie losów siedemnastu osób ocalałych z Holokaustu, twórcy tej wystawy edukacyjnej starają się zaprezentować m.in. różne drogi przetrwania i opisać dramatyczne decyzje i niebezpieczeństwa, z którymi każda z tych osób musiała się zmierzyć. Tytuł nawiązuje do słów „Wszystkie drogi wiodły do śmierci…” z wiersza urodzonej w Gąbinie Rejzl Żychlińskiej, wybitnej poetki żydowskiej.
Wielu z tych nielicznych, którzy przeżyli, nie chce wracać pamięcią do bolesnych i tragicznych wydarzeń. – Tym większa jest nasza wdzięczność dla tych, którzy zgodzili się opowiedzieć nam o swojej przeszłości, podzielić się swoimi przeżyciami. Co możemy dla nich zrobić? Pamiętać i przypominać o tych wydarzeniach, przekazywać dalej ich przesłanie. Tą wystawą oddajemy hołd tym, którzy przeżyli i czcimy pamięć ofiar – podkreślają twórcy „Wszystkich dróg…”.
Podczas otwarcia ekspozycji, którą w MŻM będzie gościła do końca maja br., oprowadzi po niej Marcin Krotla z Działu Edukacji Żydowskiego Muzeum Galicja w Krakowie.