To wydarzenie zostało zakończone

Wernisaż wystawy „Wszystko dla pań. Sklepik modniarski”

07 grudnia 2023
godz. 17:00
Muzeum Mazowieckie w Płocku
Tumska 8

Muzeum Mazowieckie w Płocku serdecznie zaprasza na wernisaż wystawy „Wszystko dla pań. Sklepik modniarski. Kolekcja strojów i akcesoriów mody z przełomu XIX i XX wieku ze zbiorów Muzeum Mazowieckiego w Płocku”. Uwaga, po zwiedzaniu wystawy zaplanowaliśmy dla Was występ Grupy MoCarta!

Nasz „sklepik modniarski”, uzupełnienie wystawy „Secesja”, zaaranżowany jest w sali na II p. kamienicy secesyjnej przy Tumskiej 8. Głównym elementem aranżacji tego wnętrza są oryginalne meble sklepowe z 1906 r. zakupione jako wyposażenie sklepu w Tucholi. Składają się nań 3 szafy ekspozycyjne oraz 3 lady sklepowe, Meble charakteryzują się subtelną, pastelową kolorystyką (kremowo- zieloną oraz delikatnymi motywami dekoracyjnymi sugerującymi wpływy secesji o proweniencji germańskiej).

Uzupełnieniem umeblowania sklepowego będzie zakupiony w 2020 r. komplet mebli bambusowych datowany na 1907 r., który posłuży do zaaranżowania kącika buduarowego, w którym modna dama odwiedzająca sklep mogła swobodnie i bez skrępowania przymierzyć suknię bądź inny element kobiecej garderoby.

Interesującym elementem aranżacji tego wnętrza będzie specjalnie zaprojektowana na ten cel stylizowana w motywy secesyjne witryna sklepowa będąca jednocześnie gablotą muzealną, w której zaprezentujemy najprzedniejsze suknie i stroje z przełomu wieków, będące ostatnimi nabytkami do zbiorów Działu Sztuki. Usytuowana będzie vis-a-vis wejścia do omawianej przestrzeni wystawienniczej wprowadzając iluzję przestrzeni. Jednocześnie będziemy wewnątrz „sklepu” – po prawej stronie znajdować się będą meble z prezentowanymi na nich akcesoriami mody, inicjujące charakter wyposażenia wnętrza kameralnego sklepiku z damską garderobą.

Wnętrze zdobić będą tapety wykonane według oryginalnych wzorów Williama Morrisa. Uzupełnieniem wystroju tej przestrzeni będą wydruki wielkoformatowe z ówczesnych periodyków modowych z rycinami prezentującymi modną wówczas damską garderobę.

W naszym sklepiku podziwiać będzie można secesyjne suknie balowe i wizytowe, także suknię ślubną, bluzki, bieliznę, torebki, buty, kapelusze, aplikacje, akcesoria balowe i toaletowe.

Wernisażowi towarzyszyć będzie występ Grupy MoCarta w auli przy ul. Kolegialnej 6 (ok. godz. 18) . Ukochany przez widzów kwartet smyczkowy z komediowym twistem będzie ukoronowaniem tego wieczoru gracji i elegancji.

Grupa wystąpi w składzie: Filip Jaślar – I skrzypce, Michał Sikorski – II skrzypce, Paweł Kowaluk – altówka i Bolek Błaszczyk – wiolonczela.

Kwestie organizacyjne – na wernisaż przy ul. Tumskiej 8, o godz. 17.00, zapraszamy wszystkich. Grupa MoCarta wystąpi dla nas po zwiedzaniu sklepiku, ok. godz. 18, w auli przy ul. Kolegialnej 8. Warunkiem udziału w wydarzeniu jest odbiór i okazanie przy wejściu darmowej wejściówki. Będzie można odbierać je w kasie Muzeum Mazowieckiego w Płocku przy ul. Tumskiej 8 od 28 listopada do wyczerpania wejściówek. Lepiej zjawić się po nie wcześniej, ponieważ liczba miejsc jest ograniczona.

Udostępnij: