Sptkanie autorskie z Patrycją Dołowy

01 marca 2022
Muzeum Żydów Mazowieckich
Płock, ul. Kwiatka 7

W styczniu tym roku swoją premierę miała książka „Poszukiwacze i strażnicy żydowskiej pamięci” autorstwa Patrycji Dołowy: pisarki, artystki multimedialnej, działaczki społecznej. Kieruje BioCentrum Edukacji Naukowej i wykłada na Wydziale Artes Liberales Uniwersytetu Warszawskiego.
W „Poszukiwaczach…” ze swoją amerykańską przyjaciółką Michelle Levy próbują dowiedzieć się czegoś o prababci Michelle. Podczas ich wędrówki śladami przeszłości spotykają innych poszukiwaczy i strażników pamięci o Polakach pochodzenia żydowskiego.
Patrycja Dołowy jest również autorką książki „Wrócę, gdy będziesz spała. Rozmowy z dziećmi Holocaustu”; współautorką „Miasto oczami kobiet” (razem z Justyną Biernacką), „25 rozmów na 25-lecie”, „Przecież ich nie zostawię” (pod redakcją Magdaleny Kicińskiej i Moniki Sznajderman); rozdziałów w publikacjach zbiorowych i sztuk teatralnych (m.in. „Wanda” z Sylwią Chutnik). Jest trzykrotną stypendystką Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, laureatką Nagrody im. Karola Sabatha za najlepszy tekst popularnonaukowy w polskiej prasie i wyróżnienia na festiwalu teatralnym Kontrapunkt za scenariusz sztuki „Hideout/Kryjówka”.
Swoją obecność zapowiedziało też kilkoro płockich strażników Pamięci, bohaterów książki „Reszta ciała” Rafała Kowalskiego, który poprowadzi spotkanie z Patrycją Dołowy.
Data wydarzenia nie jest przypadkowa – tego dnia oficjalnie mija 81. rocznica likwidacji płockiego getta przez Niemców.