Projekcja filmu „Ziarno świadomości” i Kiermasz Wymiany Roślin

03 marca 2024
Skansen Osadnictwa Nadwiślańskiego w Wiączeminie Polskim

W pierwszą niedzielę marca, o godzinie 14:00 zapraszamy na projekcję filmu, spotkanie autorskie z twórcami „Ziarna Świadomości”, warsztaty dotyczące zbioru i przechowywania nasion oraz kiermasz wymiany nasion.

„Ziarno Świadomości” to film, który odmieni Wasze spojrzenie na świat rolnictwa i żywności. To opowieść o trosce o lokalne rolnictwo, o pielęgnowaniu naturalnych tradycji i dbaniu o środowisko i świat wokół nas. To film, który edukuje, inspiruje i przekonuje, że możemy zmieniać naszą rzeczywistość. Niesiemy świadomość o tym, jak Wasze zakupy wpływają na zdrowie, gospodarkę i kwestie społeczne.

Ten film to nie tylko forma rozrywki, to nasza szansa, aby wesprzeć lokalne inicjatywy gospodarcze i promować naturalne rolnictwo.

To nasza wspólna droga do zrównoważonego rozwoju.

To film o empatii i powiązaniach pomiędzy wszystkim, co nasz otacza.

Film produkcji Rafała Smykowskiego i Filipa Koneckiego powstawał przez 6 lat, całkowicie niezależnie, z prywatnych środków finansowych.

Film wyświetlamy w ramach projektu Kina Objazdowego „Ziarno Świadomości”. Forma ta tworzy więź między obrazem a widzem, przestrzeń do dyskusji i głębszej refleksji. Głęboko wierzymy, że bezpośredni kontakt z widzem ma szersze pole działania niż współczesne metody dystrybucji (Internet, telewizja). Taka jest idea Kina Objazdowego. Spotkania z widzami pozwalają nawiązać więź z obrazem, lecz także połączyć widzów ze sobą. Przestrzeń na rozmowy utrwala zmianę myślenia o odżywianiu i roli rolnictwa, jaką niesie ze sobą film, pozwala budować świadomą, połączoną społeczność. Doświadczenia wyniesione z poprzednich pokazów pokazały, że projekcje dały impuls do działań społecznych, łączenia i zawiązywania inicjatyw. Siejemy ziarno, w ten sposób dajemy mu glebę i wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Do tej pory odbyły się 43 spotkania wokół „Ziarna Świadomości” w takich miejscach jak: Ekologiczny Uniwersytet Ludowy w Grzybowie, konferencja ProBiotics Polska, Niżański Uniwersytet Ludowy, Lubuski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Kalsku, Chata Miłośliwka w Łącku, festiwal Dreamersland, Ośrodek Kultury w Łochowie, Nowy Świat (Warszawa), Ośrodek Kultury w Wołominie i wiele innych.

Film ,, Ziarno Świadomości’’ opowiada o rolnictwie szanującym naturę, różnorodność biologiczną i dbającym o nasze największe dziedzictwo – stare odmiany nasion. Porusza kwestię podstawy naszego bezpieczeństwa żywnościowego – lokalnej przetwórczości, spółdzielczości i świadomej współpracy konsumenta z rolnikiem kochającym i troszczącym się o kondycję gleb. Kamera zbliża się do nie zawsze widocznej nici między producentem a konsumentem, pokazuje, jaki wpływ na nas mają codzienne wybory i stwarza przestrzeń do głębszej refleksji nad nimi i zmiany, która będzie dobra nie tylko dla nas, lecz także dla naszego otoczenia. To film o empatii i powiązaniach pomiędzy wszystkim, co nas otacza. Jest to festiwal emocji nasączony wiedzą o istocie rolnictwa i łańcuchu wiążącym ze sobą zdrowie, gospodarkę i kwestie społeczne.

Od reżysera: Zdjęcia rozpocząłem w marcu 2017 roku, a pomysł powstał podczas wizyty u przyszłego bohatera, Pedra Dogora, miesiąc wcześniej. Pedro jest autentyczny, czuje ziemię i w swoje gospodarstwo i w kontakt z naturą wkłada całe serce. Znajomość z nim zainspirowała mnie do stworzenia ,,Ziarna Świadomości’’. Początkowo miał on opowiadać o starych odmianach nasion i rolnictwie naturalnym, pokazywać zalety długowieczności plonowania tych roślin i jakość ich owoców. Miesiąc po pierwszym klapsie zaczęły się w sejmie obrady na temat GMO, co tylko wzmocniło moje zainteresowanie tradycyjnym nasiennictwem. Nasionami, które są dużo bardziej wartościowe, niż produkty inżynierii genetycznej, ale nie mają własnej reklamy. Temat mnie pochłonął i okazał się tak złożony, że projekt zaczął się znacznie rozrastać. Pojawiałem się więc w kolejnych gospodarstwach, poznałem wielu fascynujących ludzi, a sam film przekształcił się w społeczno-gospodarczą analizę zjawisk, które dotyczą nas wszystkich, nie tylko w skali lokalnej, lecz także globalnej.

Film jest aktualny teraz i będzie aktualny za 5, 10 i 15 lat….. jego działanie jest długofalowe.

Profil społeczności:

Link do zwiastuna filmu: