Muzyczny dialog na święto Pesach – koncert Adama Wójtowicza, Marka Maciejewskiego i Macieja Milczarka z solistyczną i kameralną muzyką klarnetową

23 kwietnia 2024
Muzeum Żydów Mazowieckich
Kwiatka 7

Pierwszego dnia święta Pesach zapraszamy na koncert dwóch klarnecistów i pianisty – wykonają wybrane przez siebie utwory muzyki klasycznej, współczesnej i utwory inspirowane tradycją klezmerską.

Marek Maciejewski jest absolwentem Akademii Muzycznej w Łodzi, solistą Filharmonii Kaliskiej, założycielem i klarnecistą polskiego zespołu Accorinet Klezmer Band. Występował m.in. z Krzysztofem Pendereckim, Wojciechem Kilarem i Jerzym Maksymiukiem. Z kolei Adam Wójtowicz jest uczniem szóstej klasy drugiego stopnia, tegorocznym dyplomantą Państwowej Szkoły Muzycznej imienia Henryka Melcera w Kaliszu. Maciej Milczarek natomiast to pianista i klawesynista, który ukończył Akademię Muzyczną imienia Kiejstuta i Grażyny Bacewicz w Łodzi; studiował również w Staatliche Hochschule für Musik w Trossingen. Jest finalistą konkursu muzyki współczesnej Prix Anellie de Man w Amsterdamie.

W Muzeum Żydów Mazowieckich wykonają utwory m.in. Karola Kazimierza Kurpińskiego, Carla Marii von Webera, sir Malcolma Henry’ego Arnolda i Béli Kovácsa. Zapraszamy tym bardziej, że klarnet jest bardzo ważnym instrumentem w tradycji żydowskiej – uważa się, że właśnie w klarnecie zaklęta jest żydowska dusza.