Muzeum Młodych. Spotkanie dla klas licealnych

27 maja 2022
ul. Kolegialna 6

Muzeum Mazowieckie w Płocku zaprasza na kolejne spotkanie dla klas licealnych w cyklu Muzeum Młodych. Tym razem przygotowaliśmy dla Was zajęcia „Tyłem do przodu. Themersonowie jako awangarda”

Termin – 27 maja 2022, godz. 9.00, 11.00, 13.00

Miejsce – wystawa „Galeria Themersonów” przy Kolegialnej 6

Na zajęcia zapiszecie się pisząc maila na adres a.plocieniak@muzeumplock.eu lub telefonując – 24 364 70 72/73. Udział w zajęciach jest darmowy.

Program spotkania

• Opowieść o fascynującej twórczości artystów awangardowych: płocczanina Stefana Themersona i jego żony Franciszki.

On urodził się w Płocku (1910), tu się wychował i kształcił. Ona pochodziła z Warszawy (ur. 1907), ale jej rodzina po kądzieli to płocczanie. Franciszka i Stefan spotkali się w 1929 roku w Warszawie i od tej pory tworzyli razem. Zaczęło się od filmów awangardowych. W Polsce nakręcili ich pięć. Założyli Spółdzielnię Autorów Filmowych i wydawali pismo „f.a.” (film artystyczny), a także książki dla dzieci, które on pisał, a ona ilustrowała. W 1938 roku wyjechali do Paryża i tam zastała ich wojna. Z Francji trafili do Anglii.  W Londynie nakręcili kolejne dwa filmy (1943-1945). W 1948 założyli niezależną oficynę wydawniczą Gaberbocchus Press, którą prowadzili przez 31 lat. Jednocześnie każde z nich pracowało niezależnie. Domeną Franciszki był obraz, Stefana – słowo. Odeszli nieomal równocześnie, ona 29 czerwca, on 6 września 1988 roku.

• Zwiedzanie Galerii Themersonów z kartą edukacyjną.