Międzynarodowy Festiwal Sztuk Performatywnych

19 lipca 2023
Tumska 8/Kolegialna 6

Muzeum Mazowieckie w Płocku zaprasza na Festiwal Sztuk Performatywnych. Festiwal odbywać się będzie od 19 do 22 lipca 2023 roku w różnych częściach muzeum, wyjdzie także na płockie ulice.

FSM jest częścią projektu „Opowieści. Świat jest bardziej skomplikowany niż nasze prawdy o nim” realizowanego przez Muzeum Mazowieckiego w Płocku i Ośrodek Sztuki Współczesnej Kunstbanken w norweskim Hamar i dofinansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego EOG oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. „Opowieści” będzie to cykl niezwykle interesujących wydarzeń artystycznych, którym przyświecać będzie duch twórczości Franciszki i Stefana Themersonów.

Pierwszym z nich jest właśnie Festiwal Sztuk Performatywnych.

Najlepiej zarezerwować sobie na niego całe cztery dni – od 19 do 22 lipca. I spędzać je w muzeum, od rana do późnego wieczora.

Na co możecie liczyć? Przede wszystkim będą to niezwykłe, odkrywcze performance 50 międzynarodowych artystów, w tym 10 z Polski, także instalacje artystyczne, otwarta off- scena dla młodych artystów, pokazy filmowe, dyskusje, sesje sztuki, spotkania z artystami, prezentacje, warsztaty słynnego duetu artystycznego VestAndPage. Najważniejsze będą tu tytułowe „Opowieści” – uniwersalny język, za pomocą którego partnerzy proponują wzbogacenie doświadczeń uczestnictwa w sztuce, jej rozumienia, odbierania, tworzenia. Tematyka opowieści jest wszechogarniająca, zrozumiała/dostępna dla wszystkich i włączająca.

Kuratorka festiwalu, Małgorzata Sady, zaprosiła do uczestnictwa w wydarzeniu zarówno performerów o światowej sławie i wieloletnim dorobku, jak i interesujących artystów rozpoczynających swe kariery. Będą to m.in. Marylin Arsem (USA), Maya Gordon (Izrael/Holandia/Polska), Nigel Rolfe (Wielka Brytania/Irlandia), Alastair MacLennan (Irlandia Północna/Szkocja), Joanna Rajkowska (Polska/Wielka Brytania), VestAndPage (Niemcy/Włochy), John K. Farah (Kanada/Niemcy).

Od 19 do 22 lipca 2023 roku opanują oni zróżnicowaną przestrzeń Muzeum Mazowieckiego w Płocku – swe działania twórcze prezentować będą w muzealnej auli, na patio przy ul. Tumskiej i Kolegialnej, w sali wystaw czasowych. Wyjdą także na płockie ulice, a jeden z koncertów odbędzie się też w tutejszej katedrze. Festiwal jako całość – zbiór efemerycznych, dziejących się tu i teraz, inspirowanych też lokalnym otoczeniem aktów twórczych – koresponduje z polifonicznym charakterem twórczości Themersonów.

Spotkamy się z różnymi odmianami sztuki performance, muzyką, choreografią, filmem, poezją, instalacjami, teatrem, sztuką nowych mediów. Festiwal będzie stawiał angażował, stawiał pytania i budował platformę porozumienia. Festiwal będzie poprzedzony 7-dniowym warsztatem (wspólnym tworzeniem) prowadzonym przez VestAndPage, w którym weźmie udział 15 młodych artystów (w tym 5 z Ukrainy), a którego efekty będzie można doświadczyć pierwszego dnia festiwalu.

Wstęp wolny! Zapraszamy!

Strona „Opowieści” – www.opowiesci-stories.pl

———————————-

Performance Festival (19th–22nd July, 2023, Mazovian Museum in Płock)

Featuring 50 performers from all over the world (Poland, Ukraine, Austria, Germany, Italy, Norway, Switzerland, Israel, Great Britain, Portugal), including Marylin Arsem (USA), Maya Gordon (Israel/Holland/Poland), Nigel Rolfe UK/Ireland), Alastair MacLennan (Northern Ireland/Scotland), Joanna Rajkowska (UK/Poland, duo VestAndPage (Germany/Italy), John K Farah (Canada/Germany).

The curator of the festival, Małgorzata Sady, invited world-famous performers, as well as young, still unrecognized artists. From 19 to 22 July 2023, they will perform in various museum spaces – in the aula, on the patios at Tumska and Kolegialna, at temporary exhibitions venue. The artists will present their festival contributions in the streets of Płock as well as the cathedral. The festival ephemeral with its nature, happening here and now, responding to the local environment – corresponds to the polyphonic character of the Themersons’ oeuvre. It will feature performance art, installation, poetry, theatre, choreography, music and film, new media art. The festival will engage, pose questions and build a platform for understanding.
The festival will be proceeded by a 7-day co-creation run by VestAndPage. 15 young artists ( including 5 Ukrainian artists) will participate in it and the results will be experienced on the first day of the festival.