Koncert zespołu Kroke w Muzeum Żydów Mazowieckich

ul. Kwiatka 7

15 marca, godz. 18

Wstęp wolny

Muzycy zespołu Kroke (tak określany jest Kraków w języku jidysz) mówią o sobie: „Jesteśmy klezmerami, dlatego przede wszystkim improwizujemy, nieustannie poszukując czegoś nowego, także nas samych”. W ciągu trzydziestu lat działalności wystąpili w ponad trzydziestu krajach – od Portugalii i Rosji, poprzez Izrael i Indonezję, po Meksyk i Chiny.
Akordeonista Jerzy Bawoł, grający na altówce Tomasz Kukurba i kontrabasista Tomasz Lato (trójka przyjaciół, absolwentów Akademii Muzycznej w Krakowie) swoją twórczością zachwycili słynnego reżysera Stevena Spielberga, który zaprosił ich do Jerozolimy, by zagrali podczas uroczystości Survivors Reunion – zorganizowanej dla ocalałych z listy Oskara Schindlera. David Lynch wykorzystał ich utwór do ścieżki dźwiękowej swojego filmu „Inland Empire”. Dzięki cenionemu muzykowi Peterowi Gabrielowi Kroke wystąpili podczas międzynarodowego festiwalu muzycznego WOMAD w Wielkiej Brytanii. Współpracowali z wieloma znanymi artystami, w tym z Nigelem Kennedym, Tomaszem Stańko i Edytą Geppert.
Koncert zespołu Kroke odbędzie się z okazji dziewiątych urodzin Muzeum Żydów Mazowieckich – placówka przy ulicy Kwiatka 7 po raz pierwszy została udostępniona zwiedzającym 15 marca 2013 roku.