To wydarzenie zostało zakończone

14. Święto Jana

24 czerwca 2023
godz. 14:00
Skansen Osadnictwa Nadwiślańskiego w Wiączeminie Polskim

Historia Święta Jana w Wiączeminie Polskim ma już swoją wieloletnią tradycję. W tym roku będziemy obchodzić je po raz czternasty. Stałym punktem wydarzenia jest nabożeństwo ekumeniczne, które zostanie odprawione przez księży z parafii ewangelicko-augsburskich: w Płocku – Szymona Czembora i w Żyrardowie – Halinę Radacz oraz księży z parafii rzymskokatolickich: w Zycku – Jacka Warzechę i w Słubicach – Romana Batorskiego. Kazanie w tym roku wygłosi pierwsza, w historii kościoła ewangelicko-augsburskiego w Polsce, kobieta ksiądz proboszcz – Halina Radacz. Przed nabożeństwem usłyszymy pieśni paraliturgiczne w wykonaniu przedstawicielek chóru pieśni karpackich Widymo z Sanoka. A w czasie nabożeństwa m.in. pieśni w wykonaniu Chóru z Grzybowskiej Arki.
W programie tegorocznego Święta Jana będziemy mogli obejrzeć również spektakl „Ptasie wesele”, który poprowadzi Teatrzyk Słuchaj Uchem oraz grupa dziewcząt z Domu na szlaku w Załuskowie.
Z krótkimi programami artystycznymi wystąpią też zespoły dziecięce i młodzieżowe ze Szkół Podstawowych w Świniarach, Borkach i Kamieniu.
Wśród licznych atrakcji będzie kiermasz rękodzieła i lokalnych produktów oraz warsztaty wicia świętojańskich wianków z ziela i kwiecia, wykonywania zapachowych kadzideł i woreczków, tradycyjnych piłeczek odpustowych, drewnianych i materiałowych zabawek recyklingowych oraz łowickiego haftu koralikowego i płaskiego.
Na stanowisku przygotowanym przez Muzeum Mazowieckie w Płocku będzie można wziąć udział w dawnych dziecięcych zabawach w kole, pościgać się w workach lub na nartach, spróbować sił w przeciąganiu liny, toczeniu fajerek, chodzeniu na krukwiach, zagrać w serso, grele czy klupę.
Na zakończenie odbędzie się koncert i zabawa taneczna prowadzona przez Kapelę Prusinowskich i Piotra Piszczatowskiego. Miłośników tańca zaprosimy do chodzonego, kujawiaka, oberka, polki, klapoka, wiwata, powolniaka, kontro oraz tańców z różnych regionów Polski. Zabrzmią tradycyjne instrumenty tj.: skrzypce, basy, bębenek obręczowy, baraban, harmonia trzyrzędowa, cymbały. Miłośnicy śpiewu będą mieli szansę usłyszeć, a może i włączyć się w śpiew, pieśni świętojańskie, ballady i legendy z towarzyszeniem liry korbowej i innych instrumentów, w wykonaniu Kai i Janusza Prusinowskich.

Program:

12:00-19:00 Kiermasz i warsztaty (do godz. 18:00)
14:00 Ptasie wesele – Teatrzyk Słuchaj Uchem
15:00 Nabożeństwo ekumeniczne
16:30 Występy lokalnych zespołów dziecięcych i młodzieżowych
17:00 Koncert i zabawa taneczna – Kapela Prusinowskich i Piotr Piszczatowski
18:30 Puszczanie wianków

Udostępnij: