Szkoły ponadpodstawowe

Zapisy na zajęcia odbywające się w Kamienicy secesyjnej (ul. Tumska 8) lub w sali edukacyjnej (Kolegialna 6)

Numer telefonu: (24) 364 70 83 lub (24) 364 70 72
Koszt lekcji 100 zł

Szkoły ponadpodstawowe

Lista zajęć

Kamienica secesyjna

Belle époque czyli piękno udomowione

Czym była „piękna epoka” i skąd jej nazwa? Na te pytania odpowie krótka prezentacja multimedialna. Natomiast fragment ekspozycji pokazującej wnętrza XIX/XX w. posłuży do opowieści o życiu codziennym i zwyczajach panujących w dobie „pięknej epoki”.

Kamienica secesyjna

Secesja na ekspozycji

Na postawie obiektów prezentowanych we wnętrzach muzealnych omawiane są cechy charakteryzujące sztukę secesji (zagadnienia związane z ornamentyką, dekoracyjnością, rzemiosłem artystycznym), jak również rzeźbą i malarstwem Młodej Polski.

Kamienica secesyjna

Malarstwo okresu Młodej Polski

Wykład  wprowadzający w zagadnienia związane z malarstwem okresu Młodej Polski, wzbogacony prezentacją multimedialną.

Kamienica secesyjna

Kolor i inne środki wyrazu czyli jak oglądać obraz?

Kolor, linia, perspektywa, kompozycja, faktura, plama barwna, temat obrazu, język malarski, analiza dzieła sztuki. Syntetyczne ujęcie podstawowych zagadnień z teorii sztuki.

Kolegialna 6

Sztuka dwudziestolecia międzywojennego. Art. deco

Lekcja na ekspozycji stałej to opowieść o czasie postępu, dynamicznych przemian, nowatorskich rozwiązań projektowych, leżących u początków sztuki dizajnu.

Kolegialna 6

Dwudziestolecie międzywojenne – oblicza kultury

Lekcja to przegląd nurtów i kierunków dwudziestolecia międzywojennego od awangardowych po art. deco i nurty historyzujące. Przegląd tworzy barwną opowieść o czasie postępu, przemian ale też kryzysów.

Kolegialna 6

Nie będzie dziury w niebie, jeśli pójdziesz tyłem. Themersonowie

Zajęcia odnoszą się do niezwykłej twórczości Stefana i Franciszki Themersonów, którzy o sobie mówili, że są ludźmi, którzy chodzą tyłem ale do przodu. Co to oznacza dowiadujemy się z ich zabawnego filmu Przygoda człowieka poczciwego, który młodzież ogląda podczas zajęć i próbuje go odczytać. Po  wymianie zdań na temat filmu, następuje krótka opowieść o samych Themersonach, po czym młodzież rozwiązuje kartę pracy dotyczącą twórczości Themersonów, odpowiedzi zaś szuka na ekspozycji. Podsumowanie pozwala uczestnikom zastanowić się nad kwestią: czy warto iść własną drogą w życiu, czy to jest bardzo trudne i czy w ogóle potrzebne każdemu.

Kolegialna 6

Themersonowie i awangarda

Lekcja z prezentacją multimedialną oraz spacerem po stałej ekspozycji poświęconej Stefanowi i Franciszce Themersonom. Kim byli Themersonowie i na czym polega co awangradowy charakter ich wielowątkowej twórczości – na to pytanie odpowiemy sobie podczas zajęć.

Kolegilana 6

Wielka modernistyczna. Architektura dwudziestolecia międzywojennego

Podczas prezentacji młodzież pozna różnice między secesją a art deco, dowie się czym różni się puryzm od bauhausu oraz organicyzmu w architekturze oraz będzie miała okazję poznać najciekawsze budynki użyteczności publicznej takie jak Ministerstwo Edukacji, Dworzec w Gdyni czy Sejm, a także dowie się czym wsławili Stefan Bryła oraz Bohdan Lachert.

X wieków Płocka

Płock za panowania króla Kazimierza Wielkiego i dynastii Jagiellonów

Zajęcia na ekspozycji X wieków Płocka polegające na poszukiwaniu i odkrywaniu najciekawszych zabytków kultury XIV – XVI w. z Płocka i Mazowsza oraz praca w grupach nad źródłami wiadomości takimi, jak mapy historyczne, makieta Płocka, dokument dotyczący budowy murów miejskich w Płocku.

X wieków Płocka

Płock – miasto bohater

Przedstawienie obrony Płocka 1920 r. w szerokim kontekście historycznym. Podczas zajęć uczniowie zobaczą dwa krótkie filmy: I wojna światowa na Mazowszu Płockim i Rok 1920.  Zwiedzą również ekspozycję regionalną poświęconą temu tematowi.

Sala edukacyjna/X wieków Płocka/

Ile cukru w cukrze

Czy w naszym kolektywie znajdziemy cinkciarza, który z napije się z musztardówki? A może wśród nas będzie stacz kolejkowy, który rozpowszechniający bibułę?
Zajęcia „Ile jest cukru w cukrze” przedstawią Wam jak żyło się w czasach PRL – jakie były najważniejsze święta, co bawiło Polaków, czym była reglamentacja i co do zaoferowania miał dla nas kaowiec. Zapraszamy na zajęcia z prezentacją.

Kolegialna 6

Włodek BRONIEWSKI

Włodek czy Broniewski? Zwykliśmy go nazywać znakomitym poetą, legionistą któremu nie raz śmierć zaglądała w oczy. Nawet jego bliscy napotykali na jeden problem – mylił im się Włodek jako przyjaciel z Władysławem jako żywym pomnikiem.

Jaki był faktycznie i na co dzień? W szkole borykał się z tymi samymi problemami co jego rówieśnicy, a jego oceny były przeciętne. Często się uśmiechał, kochał zwierzęta i sport. Jednym z jego pupili był kurczak krążący dookoła prastarego dębu Broniewskiego, pływał niczym wytworny sportowiec, a tuż przed śmiercią dla popisów robił stójkę na głowie. Spotkajmy się z tym zwyczajnym Włodkiem, chłopakiem który ukochał Płock na zawsze

Sala edukacyjna, ul. Kolegialna 6

Podpalacz serc – Broniewskiego miłość, walka i rozterka

Mało nas, a odnajdujemy się w tłumie, złączeni krokiem żelaznym, złączeni pieśnią żelazną –my, podpalacze serc, dynamitardzi sumień, recydywiści marzenia, gniewu i entuzjazmu./W. Broniewski, Do przyjaciół –poetów

Zajęcia przybliżają postać znanego – zapomnianego poety, o którego poezji Słonimski pisał, że jest „niezrównanie czysta, bezbłędna, nieomylna”. Poznajemy go przede wszystkim jako człowieka -dokonującego ryzykownych wyborów, zmagającego się z aktualną historią i przeciwnościami losu. Prezentacji multimedialnej towarzyszą nagrania multimedialne, m.in. Broniewskiego czytającego własne wiersze.

Kolegialna 6

Savoir-vivre dla opornych. Zwyczaje towarzyskie dwudziestolecia międzywojennego

Podczas zwiedzania ekspozycji skupimy się na zasadach savoir-vivre panujących w dwudziestoleciu międzywojennym – młodzież zapozna się ze zmianami obyczajów i zachowania zachodzącymi po I wojnie światowej.