Szkoły ponadpodstawowe

Zapisy na zajęcia odbywające się w Kamienicy secesyjnej (ul. Tumska 8) lub w sali edukacyjnej (Kolegialna 6)

Numer telefonu: (24) 364 70 83 lub (24) 364 70 72
Koszt lekcji 100 zł

Zdjęcie poglądowe, przedstawia czarną szkolną tablicę. Na ole tablicy drewniana półeczka, na niej kawałki kredy.
Szkoły ponadpodstawowe

Lista zajęć

Kamienica secesyjna

Belle époque czyli piękno udomowione

Czym była „piękna epoka” i skąd jej nazwa? Na te pytania odpowie krótka prezentacja multimedialna. Natomiast fragment ekspozycji pokazującej wnętrza XIX/XX w. posłuży do opowieści o życiu codziennym i zwyczajach panujących w dobie „pięknej epoki”.

Kamienica secesyjna

Secesja na ekspozycji

Na postawie obiektów prezentowanych we wnętrzach muzealnych omawiane są cechy charakteryzujące sztukę secesji (zagadnienia związane z ornamentyką, dekoracyjnością, rzemiosłem artystycznym), jak również rzeźbą i malarstwem Młodej Polski.

Kamienica secesyjna

Malarstwo okresu Młodej Polski

Wykład  wprowadzający w zagadnienia związane z malarstwem okresu Młodej Polski, wzbogacony prezentacją multimedialną.

Kamienica secesyjna

Kolor i inne środki wyrazu czyli jak oglądać obraz?

Kolor, linia, perspektywa, kompozycja, faktura, plama barwna, temat obrazu, język malarski, analiza dzieła sztuki. Syntetyczne ujęcie podstawowych zagadnień z teorii sztuki.

Kolegialna 6

Sztuka dwudziestolecia międzywojennego. Art. deco

Lekcja na ekspozycji stałej to opowieść o czasie postępu, dynamicznych przemian, nowatorskich rozwiązań projektowych, leżących u początków sztuki dizajnu.

Kolegialna 6

Dwudziestolecie międzywojenne – oblicza kultury

Lekcja to przegląd nurtów i kierunków dwudziestolecia międzywojennego od awangardowych po art. deco i nurty historyzujące. Przegląd tworzy barwną opowieść o czasie postępu, przemian ale też kryzysów.

Kolegialna 6

Nie będzie dziury w niebie, jeśli pójdziesz tyłem. Themersonowie

Zajęcia odnoszą się do niezwykłej twórczości Stefana i Franciszki Themersonów, którzy o sobie mówili, że są ludźmi, którzy chodzą tyłem ale do przodu. Co to oznacza dowiadujemy się z ich zabawnego filmu Przygoda człowieka poczciwego, który młodzież ogląda podczas zajęć i próbuje go odczytać. Po  wymianie zdań na temat filmu, następuje krótka opowieść o samych Themersonach, po czym młodzież rozwiązuje kartę pracy dotyczącą twórczości Themersonów, odpowiedzi zaś szuka na ekspozycji. Podsumowanie pozwala uczestnikom zastanowić się nad kwestią: czy warto iść własną drogą w życiu, czy to jest bardzo trudne i czy w ogóle potrzebne każdemu.

Kolegialna 6

Themersonowie i awangarda

Lekcja z prezentacją multimedialną oraz spacerem po stałej ekspozycji poświęconej Stefanowi i Franciszce Themersonom. Kim byli Themersonowie i na czym polega co awangradowy charakter ich wielowątkowej twórczości – na to pytanie odpowiemy sobie podczas zajęć.

X wieków Płocka

Płock za panowania króla Kazimierza Wielkiego i dynastii Jagiellonów

Zajęcia na ekspozycji X wieków Płocka polegające na poszukiwaniu i odkrywaniu najciekawszych zabytków kultury XIV – XVI w. z Płocka i Mazowsza oraz praca w grupach nad źródłami wiadomości takimi, jak mapy historyczne, makieta Płocka, dokument dotyczący budowy murów miejskich w Płocku.

X wieków Płocka

Płock – miasto bohater

Przedstawienie obrony Płocka 1920 r. w szerokim kontekście historycznym. Podczas zajęć uczniowie zobaczą dwa krótkie filmy: I wojna światowa na Mazowszu Płockim i Rok 1920.  Zwiedzą również ekspozycję regionalną poświęconą temu tematowi.

Ile cukru w cukrze

Czy w naszym kolektywie znajdziemy cinkciarza, który z napije się z musztardówki? A może wśród nas będzie stacz kolejkowy, który rozpowszechniający bibułę?
Zajęcia „Ile jest cukru w cukrze” przedstawią Wam jak żyło się w czasach PRL – jakie były najważniejsze święta, co bawiło Polaków, czym była reglamentacja i co do zaoferowania miał dla nas kaowiec. Zapraszamy na zajęcia z prezentacją.

Włodek BRONIEWSKI

Włodek czy Broniewski? Zwykliśmy go nazywać znakomitym poetą, legionistą któremu nie raz śmierć zaglądała w oczy. Nawet jego bliscy napotykali na jeden problem – mylił im się Włodek jako przyjaciel z Władysławem jako żywym pomnikiem.

Jaki był faktycznie i na co dzień? W szkole borykał się z tymi samymi problemami co jego rówieśnicy, a jego oceny były przeciętne. Często się uśmiechał, kochał zwierzęta i sport. Jednym z jego pupili był kurczak krążący dookoła prastarego dębu Broniewskiego, pływał niczym wytworny sportowiec, a tuż przed śmiercią dla popisów robił stójkę na głowie. Spotkajmy się z tym zwyczajnym Włodkiem, chłopakiem który ukochał Płock na zawsze

Sala edukacyjna, ul. Kolegialna 6

Podpalacz serc – Broniewskiego miłość, walka i rozterka

Mało nas, a odnajdujemy się w tłumie, złączeni krokiem żelaznym, złączeni pieśnią żelazną –my, podpalacze serc, dynamitardzi sumień, recydywiści marzenia, gniewu i entuzjazmu./W. Broniewski, Do przyjaciół –poetów

Zajęcia przybliżają postać znanego – zapomnianego poety, o którego poezji Słonimski pisał, że jest „niezrównanie czysta, bezbłędna, nieomylna”. Poznajemy go przede wszystkim jako człowieka -dokonującego ryzykownych wyborów, zmagającego się z aktualną historią i przeciwnościami losu. Prezentacji multimedialnej towarzyszą nagrania multimedialne, m.in. Broniewskiego czytającego własne wiersze.