XVII Jarmark Tumski za nami! Bohdan Kowalczyk opowiedział o polskich insygniach koronacyjnych

Tym razem Bohdan Kowalczyk – kolekcjoner antyków i ambasador Jarmarku Tumskiego – zamiast wystawy przygotował wyjątkową prezentację. Poświęcona była polskim insygniom koronacyjnym, których kopie kolekcjoner przywiózł i pokazał podczas prezentacji. Spotkania odbywały się dwa razy dziennie – od 30 maja do 1 czerwca włącznie, czyli w czasie trwania Jarmarku Tumskiego.
Goście muzeum mogli obejrzeć m.in. kopię włóczni św. Maurycego, którą Bolesław Chrobry otrzymał podczas zjazdu gnieźnieńskiego z rąk cesarza Ottona III. Oryginał na stałe przechowywany jest w skarbcu cesarskim w Wiedniu, a uroczyście noszony tylko w czasie procesji wielkanocnej. Włócznia, która została zaprezentowana podczas Jarmarku Tumskiego jest jedyną, znaną, dokładną kopią oryginału.
Bohdan Kowalczyk prezentował również kopię Szczerbca, miecza koronacyjnego królów polskich, który został użyty po raz pierwszy przez Władysława Łokietka, spadkobiercę księcia kujawskiego Kazimierza, który z kolei otrzymał go od swego brata Bolesława, syna Konrada Mazowieckiego. A także kopię korony grobowej Zygmunta Starego.
Muzeum Mazowieckie w Płocku było obecne także w strefie dziecięcej Jarmarku Tumskiego – na Starym Rynku. Przy naszym stoisku dzieci mogły wziąć udział w warsztatach malowania na szkle. Na prostokątnych szkiełkach powstały piękne, barwne, secesyjne motyle.
Dziękujemy za udział w naszych wydarzeniach!
Organizatorami Jarmarku Tumskiego są: Miasto Płock, Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki im. Themersonów oraz Muzeum Mazowieckie w Płocku.














