XVI Jarmark Tumski otwarty!

Połyskujące srebra, lśniąca ceramika i porcelana, stare monety, ciekawe obrazy i wiele innych wartościowych przedmiotów zapełniło stoiska na ulicy Tumskiej.
Muzeum Mazowieckie w Płocku tradycyjnie opiekuje się strefą kolekcjonerską. Zachęcamy do jej odwiedzenia! Jak i pozostałych części Jarmarku, który rozciąga się na ul. Nowy Rynek, a także ul. Grodzką i Stary Rynek 🙂

Wspaniałe stoiska, wielu pasjonatów, którzy całe swoje życie poświęcają na gromadzenie pięknych rzeczy, to wszystko służy zachowaniu naszej tożsamości narodowej i historii – mówił podczas otwarcia imprezy Bohdan Kowalczyk, ambasador Jarmarku Tumskiego. Zachęcał do odwiedzenia wystaw kolekcjonerskich zorganizowanych w Muzeum Mazowieckim w Płocku.

Od dziś do niedzieli włącznie, w kamienicy przy ul. Tumskiej 8, można oglądać dwie wystawy: „100-lecie złotego – polskiej waluty narodowej (1924-2024)” oraz „Narodowy Bank Polski – historia i teraźniejszość”. W gablotach wyeksponowane zostały m.in. obiegowe oraz kolekcjonerskie monety i banknoty, a także – na wystawie poświęconej NBP – monety i medale, książki, druki ulotne czy obligacje. Obiekty zaprezentowane na tej drugiej wystawie pochodzą z bogatych zbiorów Artura Adriańczyka, kolekcjonera z Oddziału Łódzkiego Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego.

Najmłodszych zapraszamy do strefy dziecięcej na Starym Rynku. Będą czekały tam na nich warsztaty z rękodzielnikami, a także ciekawe doświadczenia i eksperymenty, które przeprowadzą: Politechnika Warszawska filia w Płocku, Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy z Torunia oraz Zespół Szkół Centrum Edukacji im. Ignacego Łukasiewicza.

Zapraszamy również do oglądania wystawy planszowej pt. „Dwa wieki Tumskiej: wczoraj, dziś, jutro”, która zawiera m.in. najdawniejsze fotografie tej ulicy.
W imieniu muzeum, w oficjalnym otwarciu Jarmarku Tumskiego wzięła udział Krystyna Suchanecka, zastępczyni dyrektora Muzeum Mazowieckiego w Płocku.

Fot. Tomasz Topczewski

Udostępnij: