XI Płockie Dni Żydowskie – trzy dni z kulturą żydowską przy Kwiatka 7

XI Płockie Dni Żydowskie – trzy dni z kulturą żydowską przy Kwiatka 7

Tegoroczna, jedenasta już edycja Płockich Dni Żydowskich, stała pod znakiem ciekawych spotkań, wspaniałych gości i refleksji płynących ze spotkania kultur.

5 września 2023 roku głównym bohaterem spotkania w Muzeum Żydów Mazowieckich był Remigiusz Grzela, prozaik, poeta i dramaturg. W rozmowie z Rafałem Kowalskim z MŻM mówił o  pęknięciach, które są najciekawsze w murach milczenia budowanych przez niektóre bohaterki i bohaterów jego książek, o coraz większym docenianiu roli kobiet w żydowskich ruchu oporu podczas II wojny światowej, o Irenie Gelblum, Sławomirze Mrożku, Marku Edelmanie, Agnieszce Holland i szumie wokół jej najnowszego filmu „Zielona granica”.

6 września w MŻM odbył się wernisaż wystawy malarstwa i ilustracji autorstwa Jakuba Gutermana (rocznik 1935), związanego z Płockiem mieszkańca kibucu Ha-Ogen, pasjonata literatury i sztuki. Uczestnicy wydarzenia obejrzeli video-rozmowę z bohaterem wieczoru – można było posłuchać m.in., że dla niego akwarela jest jak poezja, że najbardziej lubi uwieczniać zmienną przyrodę, że jedną z największą chorób ludzkości jest nacjonalizm. I obejrzeli wystawę, która w MŻM gościć będzie do 3 grudnia br.

7 września był dniem muzyki. Ponad setka gości oklaskiwała na stojąco koncert André Ochodlo i The Klezmer Company, który zwieńczył XI edycję Płockich Dni Żydowskich i ich wzruszającą wersja „Miasteczka Bełz”, jazzowe improwizacje przeplatane ognistymi melodiami klezmerskimi, ściskający za gardło wiersz „Żegnaj mi, Krakowie” Mordechaja Gebirtiga.

Wszystkim, którzy spędzili te trzy dni z nami dziękujemy serdecznie. Do zobaczenia za rok!

Fot. Tomasz Topczewski

Udostępnij: