Wzruszenia i wspomnienia – tak było na wernisażu wystawy o menonitach

Za mikrofonem stoi starsza pani i mężczyzna z gitarą. Kobieta śpiewa piosenkę odczytywaną z kartki trzymanej w dłoni. Za nimi biała ściana, na ścianie wisi mały krzyż.

18 listopada 2022 roku Skansen Osadnictwa Nadwiślańskiego zaprosił po raz pierwszy na wystawę „Menonici na Mazowszu w XVIII-XX wieku” autorstwa Wojciecha Marchlewskiego.

Wystawa opowiada o historii ruchu religijnego menonitów, którego początki sięgają reformacji i terenów Holandii i Niemiec. Potomkowie pierwszych menonitów osiedlali się na Mazowszu, terenach zalewowych Wisły, w końcu XVIII wieku. Menonici mieszkali tu do roku 1948. Zostali wysiedleni najpierw do Niemiec, a następnie do Kanady, gdzie osiedlili się w rolniczych stanach Manitoby i Alberty. Ich przywiązanie do wspólnoty „Wymyślaków” manifestowali w zjazdach, które odbywały się cyklicznie raz na dekadę. Na spotkaniach tych wspominali wspaniałe czasy, kiedy to mieszkali w Wymyślu, które było dla nich rajem. Wymyśle to najprawdopodobniej jedyna z menonickich miejscowości, mająca tak bogatą literaturę wspomnieniową. Podstawowym źródłem wiedzy o Wymyślu są prace Ericha Ratzlaffa – „Na łuku Wisły” i Davida Ratzlaffa – „Wymyśle”.

Na wernisażu mieliśmy wyjątkowych gości z Kanady – Friedę Classen (menonitkę urodzoną i wychowaną w Wymyślu Niemieckim) i Chrisa Friesena (teologa, pastora kościoła Menonitów Zboru Braterskiego). Pan Frieda zaśpiewała dla nas piosenki, których nauczyła się w dzieciństwie, w rodzinnym Wymyślu.

Goście wernisażu otrzymali na pamiątkę katalog wystawy, był także poczęstunek – potrawy sporządzone według menonickich przepisów pani Friedy.

📷 Grzegorz Piaskowski

Udostępnij: