Ta wystawa została zakończona

Wystawa czasowa: WIELKANOC w pocztówce, pisance, wycinance

Informacje

Oddział, w którym jest ta wystawa

  Spichlerz

Adres oddziału

  ul. Kazimierza Wielkiego 11B, 09-402 Płock

Godziny otwarcia

 
Dni Okres letni Okres zimowy
Pon. Nieczynne Nieczynne
Wt. - Nd. 10:00 – 17:00 10:00 – 16:00

Zapisy na zajęcia i warsztaty dla szkół i przedszkoli pod numerem: 24 262 25 95 lub 24 262 48 69
Więcej informacji na podstronie Szkoły.


Wystawa czasowa ze zbiorów Mariana Sołobodowskiego.

Trzonem wystawy jest kolekcja kartek pocztowych o tematyce wielkanocnej. Jest ich aż pół tysiąca. Chronologia tej kolekcji to ponad sto lat historii składania sobie życzeń za pośrednictwem tekstu pisanego ręcznie i poczty. Historia, która zdaje się obecnie dobiegać końca, gdyż atrament i fizyczna, papierowa kartka ustąpiły miejsca nietrwałym cyfrowym plikom, których nikt przecież nie drukuje i kolekcjonuje w rodzinnym archiwum.

W owej historii, odzwierciedlają się losy naszego kraju: od czasu zaborów, po czasy Solidarności. Jest to także podróż przez ducha czasu oddanego w artystycznej, konwencji, technice wykonania, widocznych na pocztówkach, strojach, sytuacjach, postaciach. Nie brak tu dzieł wybitnych polskich grafików, malarzy, ilustratorów.
Cechą wspólną i niezmienną owej podróży przez dzieje i estetyki, są wielkanocne symbole – jaja, zające, kurczaki, palmy. Widzimy je na pocztówkach w dosłownej lub artystycznie przetworzonej postaci. Uczestniczą w przedstawionych scenach świętowania. Możemy je także zobaczyć na wystawie, w realnej, fizycznej postaci rzeźby, wycinanki czy pisanek, które stanowią integralną część wielkanocnej kolekcji Mariana Sołobodowskiego.

Możemy tu zatem podziwiać różne sposoby na ozdobienie centralnego wielkanocnego symbolu jakim jest jajo. Mamy tu zatem tradycyjny batik, czy wycinankowe oklejanki, ale także współczesny dekupaż. Zwiedzający zobaczą także przedstawienia Chrystusa i baranka w rzeźbie, słynne z okazałości kurpiowskie palmy a także wycinanki z różnych regionów.

Wystawa czynna będzie do 5 maja.