Wystawa czasowa: Ofiary Zbrodni w Ponarach pod Wilnem 1941-1944

Informacje

Oddział, w którym jest ta wystawa

  Art déco

Adres oddziału

  ul. Kolegialna 6, 09-402 Płock

Godziny otwarcia

 
Dni Okres letni Okres zimowy
Pon. Nieczynne Nieczynne
Wt. - Nd. 10:00 – 17:00 10:00 – 16:00

Muzeum Mazowieckie w Płocku zaprasza na wystawę „Ofiary Zbrodni w Ponarach pod Wilnem 1941-1944”

Ekspozycję rozpisaną na 15 rollupów przygotował Przemysław Namsołek, członek Zarządu Głównego i Wiceprezes Oddziału Pomorskiego Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej oraz wiceprezes Stowarzyszenia Rodzina Ponarska.

Tak autor pisze o swej wystawie:

W okresie od lipca 1941 r. do lipca 1944 r. niemieccy okupanci i ich litewscy kolaboranci zamordowali w Ponarach około 100 tysięcy osób. 90% spośród nich, to obywatele II Rzeczypospolitej narodowości żydowskiej, polskiej, romskiej i tatarskiej. Ponary to największe miejsce kaźni Polaków na dawnych Kresach Północno-Wschodnich w okresie II wojny światowej. Wśród polskich ofiar znalazła się elita kulturalna i intelektualna Wilna, żołnierze Armii Krajowej oraz patriotycznie nastawiona młodzież z organizacji konspiracyjnej Związek Wolnych Polaków.

Wystawa powstała z inicjatywy Stowarzyszenia Rodzina Ponarska i została sfinansowana przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku. Prace trwały dosyć długo (siedem miesięcy), ale jest to moja pierwsza profesjonalna wystawa, a ponadto musiałem w tym czasie wykonywać swoje normalne obowiązki służbowe w IPN-ie. Opracowałem koncepcję wystawy, napisałem teksty, które znalazły się na wszystkich planszach. W celu pozyskania fotografii, prowadziłem poszukiwania w zasobach archiwalnych Instytutu Pamięci Narodowej, Narodowego Archiwum Cyfrowego, Centralnego Archiwum Wojskowego, ponadto nawiązałem kontakty z kilkunastoma krewnymi ofiar Zbrodni Ponarskiej. Później dokonałem wyboru fotografii i sporządziłem podpisy pod nimi. Większość fotografii zamieszczonych na wystawie nie była nigdzie wcześniej publikowana.

Wystawa składa się z 15 plansz, na połowie z nich zaprezentowałem fotografie 19 ofiar zbrodni: żołnierzy Armii Krajowej, członków Związku Wolnych Polaków, zakładników zamordowanych 17 września 1943 r. i innych polskich ofiar.

Warto pamiętać, że w Ponarach zginął m.in. Natan Korzeń, urodzony w Płocku malarz.

Pamięci ofiar zbrodni poświęcona jest tablica wmurowana w 2014 roku w ścianę cmentarnej kaplicy przy al. Kobylińskiego.

W Płocku wystawa prezentowana będzie w małej sali wystaw czasowych przy ul. Kolegialnej 6 do końca czerwca 2024 roku.

Wstęp na wystawę jest wolny. Serdecznie zapraszamy.