Wystawa „100-lecie złotego – polskiej waluty narodowej (1924-2024)” już otwarta

Zapraszamy na wystawę kolekcjonerską „100-lecie złotego – polskiej waluty narodowej (1924-2024)”. Można ją oglądać w budynku muzeum przy ul. Tumskiej 8 🙂

W 2024 roku mija sto lat od reform zapoczątkowanych w latach 20. XX w. przez Władysława Grabskiego – wybitnego polskiego ekonomistę i polityka, premiera rządu i ministra Skarbu. Na wystawie prezentowane są monety i banknoty obiegowe i kolekcjonerskie związane z historią waluty złotowej w latach 1924-2024.
Omówiony został także wpływ różnych stylów artystycznych (np. art déco, socrealizm) na wygląd monet i banknotów oraz funkcja propagandowa pieniądza, wykorzystywanego przez władze państwa do wyrażenia konkretnych idei politycznych.

Naprzeciwko tej ekspozycji dostępna jest także wystawa zatytułowana „Narodowy Bank Polski – historia i teraźniejszość”. Dzięki staraniom Bohdana Kowalczyka, Ambasadora Jarmarku Tumskiego, muzealne gabloty zapełniły się monetami i medalami, książkami, drukami ulotnymi, obligacjami, pamiątkami i gadżetami z logo NBP. Obiekty te pochodzą z bogatych zbiorów Artura Adriańczyka, kolekcjonera z Oddziału Łódzkiego Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego.

Udostępnij: