„Z obiektywem po mokradłach” – spotkanie z okazji Światowego Dnia Mokradeł

Zdjęcie przedstawia taflę wody z wystającymi z niej zielonymi zaroślami. Na pierwszym planie jest ptak z rozłożonymi skrzydłami. Ptak kroczy po płytkiej wodzie na swych żółtych nóżkach. W lewym dolnym rogu zdjęcia napis "International Wetlands Day"
02 lutego 2023
Spichlerz
Kazimierza Wielkiego 11 b, Płock

Impreza odbywa się z okazji Światowego Dnia Mokradeł w Muzeum Mazowieckim w Płocku. Są w nią zaangażowane trzy nadwiślańskie oddziały MMP: w Wyszogrodzie, w Wiączeminie Polskim oraz w Płocku.

W płockim Spichlerzu odbędzie się spotkanie z dwoma znakomitymi fotografami przyrody: Robertem Denstem z Płocka oraz Mateuszem Michalskim z Gostynina. Obaj fotografowie przybliżą nam przyrodę naszych najbliższych obszarów mokradłowych, które są nie tylko cennym i niezwykle ważnym ekosystemem, ale też mogą dostarczyć wyjątkowych doznań estetycznych. Na spotkaniu będzie można nie tylko poznać „lokalną egzotykę przyrodniczą” ale też tajniki pracy fotografa przyrody. Dla wielu osób będzie to możliwość odkrycia kolejnych tajemnic naszych okolic.

Uczestnicy spotkania będą mogli poznać fotografie i opowieści z następujących terenów:
1. Rezerwat Przyrody Olszyny Rakutowskie (Błota Rakutowskie)
2. Rezerwat Przyrody Gościąż (Jazy)
3. Sendeń Duży bagniste jezioro o nazwie Jeziorko
4. Wiślane tereny zalewowe (łęgi) odcinek Płock – Wyszogród
5. Złaków Kościelny tereny zalewowe

Spotkanie poprowadzi kierownik działu etnografii i fotograf Grzegorz Piaskowski

Wstępem do spotkania będzie krótkie wystąpienie na temat Konwencji Ramsarskiej. O korzyściach z wpisania Kampinoskiej Doliny Wisły na listę miejsc o międzynarodowym znaczeniu dla zasobów przyrodniczych powie Wojciech Bagiński z Towarzystwa Wspierania Inicjatyw Badawczych i Konserwatorskich – inicjator obchodów Światowego Dnia Mokradeł w Muzeum Mazowieckim w Płocku.