Gdzie? Skansen Osadnictwa Nadwiślańskiego w Wiączeminie Polskim.
Kiedy? 16 listopada, w sobotę, w dwóch grupach w godz. 10:00-13:00 i 14:00-17:00.
W czasie spotkania zgłębimy proces powstawania przędzy wełnianej i lnianej, poznamy podstawową terminologię, którą powinna operować każda wprawna prządka, techniki przygotowywania przędzy, obsługę kołowrotka i operowania wrzecionem. Efektem warsztatów będą różnobarwne nici gotowe do tkania, dziergania na drutach czy szydełkowania.
Warsztaty poprowadzi Agnieszka Niwińska – pedagożka, rękodzielniczka, muzykantka. Realizuje autorskie zajęcia edukacyjne z zakresu rękodzieła tradycyjnego i artystycznego, m.in. tkactwo, filc, przędzenie, plecionkarstwo, wycinanka, kuchnia regionalna. I w tym zakresie współpracuje od lat ze Stowarzyszeniem Akademia Łucznica, Ekologiczny Uniwersytet Ludowy w Grzybowie, Radomską Szkołą Tradycji, Fundacją Muzyka Kresów, Stowarzyszeniem Dom Tańca. Kontynuuje rodzinne tradycje tkackie, za co została wyróżniona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego otrzymując stypendium w 2013 r. Na potrzeby KGGW z Glinianki odtworzyła męski strój z Kołbielszczyzny. Pracowała w pracowni tkackiej ŁAD, w której tkała pasy kontuszowe oraz obrusy na krosnach żakardowych. Obecnie wytwarza tkaniny na tradycyjnych krosnach, nigdy nie powtarzając tego samego wzoru. Przędzie nić rodzinną na kołowrotku po babci.
A na etnograficznej wystawie stałej w Etnografia – Muzeum Mazowieckie w Płocku (Spichlerz) – „Kultura Mazowsza w ludowej wizji świata” autorstwa kustosz Magdalena Lica-Kaczan, w aneksie poświęconym regionowi kołbielskiemu, na warsztacie tkackim możemy oglądać fragment tkaniny kołbielskiej utkanej przez Agnieszkę Niwińską w 2015 roku!
👉 Warsztaty będę prowadzone w dwóch kameralnych grupach. Obowiązują wcześniejsze zapisy. Zgłoszenia wysyłamy na: skansen@muzeumplock.eu
👉 Udział bezpłatny! Zapraszamy Pokaż mniej