Yiddish Tango – koncert Olgi Avigail Mieleszczuk z zespołem Tango Attack

27 kwietnia 2022
Muzeum Żydów Mazowieckich
Płock, ul. Kwiatka 7

Koncert ma ukazać fenomen przedwojennego tanga jako owocu splotu pierwiastków słowiańskich i żydowskich. Warszawa lat trzydziestych XX wieku z jej rewiami, teatrami i kawiarniami była europejską stolicą tanga. Znakomita większość tang została napisana przez polskich twórców żydowskiego pochodzenia. Dzięki temu dochodziło do twórczej wymiany między polskojęzyczną kulturą popularną Warszawy i jej odpowiednikiem w języku jidysz, która miała swój rozbudowany obieg rozrywkowy.

Olga Avigail Mieleszczuk z zespołem Tango Attack (w składzie: Grzegorz Bożewicz – bandoneon, Piotr Malicki – gitara, Hadrian Tabęcki – klawisze) z programem „Yiddish Tango” wystąpili do tej pory m.in. w Nowym Jorku, Toronto, Waszyngtonie, Jerozolimie, Pradze, Wrocławiu i w Warszawie.