W dniach 31 maja – 2 czerwca ulica Tumska i płocka starówka znów zapełnią się barwnymi straganami oraz stoiskami kolekcjonerskimi, na których będzie można znaleźć wiele wspaniałych obiektów. Muzeum Mazowieckie, jak co roku współorganizuje Jarmark Tumski. Przygotowaliśmy dla Was wiele ciekawych wydarzeń. Zaprosiliśmy do współpracy Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy z Torunia, Politechnikę Warszawską filię w Płocku i rękodzielników.
Wystawa „100-lecie złotego – polskiej waluty narodowej (1924-2024)”
31 maja, godz. 12.30
Muzeum Mazowieckie, ul. Tumska 8
W 2024 roku mija sto lat od reform zapoczątkowanych w latach 20. XX w. przez Władysława Grabskiego – wybitnego polskiego ekonomistę i polityka, premiera rządu i ministra Skarbu. Na wystawie zaprezentowane zostaną monety i banknoty obiegowe i kolekcjonerskie związane z historią waluty złotowej w latach 1924-2024.Omówiony zostanie także wpływ różnych stylów artystycznych (np. art déco, socrealizm) na wygląd monet i banknotów oraz funkcja propagandowa pieniądza, wykorzystywanego przez władze państwa do wyrażenia konkretnych idei politycznych.
Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy
Strefa dziecięca, Stary Rynek – namiot gwiazda
Piątek – niedziela (31.05-2.06), godz. 10 – 18
Warsztaty:
„Kiełkujące przygody – życie ukryte w nasionku„
Witajcie w fascynującym świecie roślin! Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, co się dzieje z nasionkiem, kiedy je posadzimy? Przygotujcie się na niezwykłą podróż od niepozornego nasionka do wspaniałej rośliny!
Poznamy sekrety, jakie skrywają w sobie nasiona, jak kiełkują i rozwijają się, by stać się pięknymi, dorosłymi roślinami. Wspólnie zgłębimy kluczowe etapy tego procesu oraz poznamy niezbędne warunki środowiskowe. Ale to nie wszystko!
Każdy z uczestników będzie miał okazję samodzielnie zasadzić nasionko i wziąć je do domu, by móc obserwować jego rozwój każdego dnia i dzięki zdobytej wiedzy doskonale o nie dbać.
„Maszyny proste – przykłady i eksperymenty„
Na stanowisku uczestnicy zapoznają się z różnymi rodzajami maszyn prostych. Będą mieli okazję przekonać się, co wspólnego mają z nimi nożyczki oraz dziadek do orzechów. Przeprowadzą nieskomplikowane eksperymenty aby dowiedzieć się, jakie korzyści daje człowiekowi użycie m.in. dźwigni czy równi pochyłej. Dzięki temu lepiej zrozumieją zasadę ich działania oraz uświadomią sobie dlaczego tego typu urządzenia są stosowanie w codziennym życiu już od czasów starożytnych.
Rękodzielnicy – warsztaty
Strefa dziecięca, Stary Rynek – dwa namioty
Warsztaty kręcenia świec z prawdziwego wosku pszczelego – piątek-niedziela (31.05-02.06), godz. 10-18. Prowadzenie: P. Jacek Tudela – pszczelarz.
Warsztaty haftu – sobota (1.06), godz. 10-18. Prowadzenie: P. Jolanta Kowalkowska.
Warsztaty malowania tradycyjnych wzorów włocławskich – piątek, niedziela (31.05, 2.06), godz. 10-18. Prowadzenie: P. Krystyna Zgrabska
Politechnika Warszawska Filia w Płocku
Strefa dziecięca, Stary Rynek – namiot gwiazda
Sobota (1.06), godz. 10-18
Warsztaty poprowadzą:
• Koło Naukowe Budownictwa KONSTRUKTOR
• Koło Naukowe Mechaników ROTOR
• Płockie Naukowe Koło Chemików
• Koło Naukowe Astronomii i Fizyki HYPERION (możliwość prowadzenia obserwacji astronomicznych)
Zespół Szkół Centrum Edukacji im. Ignacego Łukasiewicza
Strefa dziecięca, Stary Rynek – sobota (1.06)
Zespół Szkół Centrum Edukacji zaprasza do wspólnego przeprowadzania doświadczeń chemicznych. Część z nich będziemy wykonywana w formie pokazu, będą też takie, które uczestnicy Jarmarku będą mogli wykonać samodzielnie. Wśród doświadczeń będą m.in pokazy z suchym lodem, perhydrolem, chemicznym zjadaniem styropianu, czy reakcje spektakularnego gwałtownego rozkładu związków chemicznych.
Wystawa planszowa Muzeum Mazowieckiego w Płocku – „Dwa Wieki Tumskiej. Wczoraj, Dziś, Jutro”
Plac przed Tumską 4 (Odwach)
29.05 – 2.06
Od pierwszych linii na mapie, pierwszych domów zbudowanych ponad 200 lat temu, ulica Tumska miała być najważniejsza arterią Płocka. Przez dwa wieki przeszła ogromne zmiany: powstawały nowe budynki mieszkalne, pierwszy hotel, luksusowa kamienica czynszowa, słynna cukiernia i miejsca, do których uwielbiali przychodzić płocczanie. Każda metamorfoza czyniona była z myślą o tym, by ulica ta była znakiem rozwijającego się miasta, jego salonem. Jak jest dziś? O tym jak kształtowała się Tumska, od jej niełatwych początków, przez lata świetności, kiedy to – jak wspominają starsi płocczanie „życie zaczynało się i kończyło na Tumskiej”, po dzisiejsze czasy – opowiada wystawa planszowa „Dwa Wieki Tumskiej. Wczoraj, Dziś, Jutro”. Archiwalne fotografie i historyczne wiadomości zgromadzone zostały na planszach, które można oglądać na terenie przed Odwachem. Wystawa będzie dostępna przez cały czas trwania Jarmarku Tumskiego.